ЕС започва задълбочена оценка на руската ваксина "Спутник V"

ЕС започва задълбочена оценка на руската ваксина "Спутник V"

Европейската агенция по лекарствата (EMA) съобщи, че започва оценка на руската ваксина срещу Covid-19 "Спутник V", свързана с осигуряване на достъп до пазара на ЕС.

Уточнява се, че искането за тази оценка е подадено от дружество, установено в Германия (R-Pharm Germany GmbH). 

От ЕМА отбелязват, че вече е установено действието на препарата за изграждане на защита срещу новата болест. Допълва се, че руската ваксина, разработена от Националния център по епидемиология и микробиология "Гамалея", ще премине оценка по показателите, приложени и за останалите подобни препарати, и свързани с безопасността и качеството.

Според съобщението новата оценка е пряко свързана с осигуряване на последващ достъп до пазара на ЕС.

Засега официално искане за пазарен достъп на "Спутник V" не е внесено.

Европейската комисия, която има последната дума по предоставянето на достъп до пазара, бе уточнила, че ще одобрява само ваксини, произвеждани в ЕС. Според агенцията засега не може да се посочи колко време ще бъде необходимо за проверката на руската ваксина. Изразява се очакване сроковете да бъдат съкратени заради установените вече качества на препарата.

Как действа ваксината?

"Спутник V" се състои от два различни вируса, принадлежащи към семейството на аденовирусите: Ad26 и Ad5. Те са модифицирани, за да съдържат гена за получаване на протеина на SARS-CoV-2; те не могат да се размножават в тялото и не причиняват болести. Двата аденовируса ссе приемат поотделно: Ad26 се използва в първата доза, а Ad5 се използва във втората, за да засили ефекта на ваксината.

След като бъде приложена, тя доставя гена на SARS-CoV-2 в клетките в тялото. Клетките ще използват гена, за да произвеждат т-нар. шип-протеин. Имунната система на човека ще третира този протеин като чужд и ще произведе естествена защита - антитела и Т клетки - срещу него.

Ако по-късно ваксинираното лице влезе в контакт с SARS-CoV-2, имунната система ще разпознае протеина на вируса и ще бъде готова да го атакува.