Ресторанти с топъл обяд за медиците на първа линия

Ники Кънчев, Лео Бианки и Йоанна Темелкова се включиха

COVID-19 отнема бащата на организаторката

Над 10 ресторанта и няколко компании си подадоха ръка в знак на благодарност към съвременните герои в бели престилки. Всеки ден те приготвят и доставят топъл обяд за медиците от първа линия в ковид-отделенията на няколко столични болници. Идеята им е това да не бъде благотворителност, а жест на признателност.

Както много кампании, и тази започва от социалните мрежи, а нейни автори са две дами.

Светла Кирилова Паркър развива успешен бизнес с износ на традиционни български съдове от троянска керамика за клиенти в САЩ, Япония, Канада и още няколко държави. Пътува често зад граница на срещи с бизнес партньори. “Заявките бяха за такива количества, които нямаше как да осигурим, дори цял Троян да произвежда за нас”, разказва 45-годишната столичанка. С идването на коронавируса обаче поръчките намаляват рязко.

Преди малко повече от месец COVID-19 отнема бащата на Светла, който не успява да се пребори с инфекцията. Проф. д-р инж. Кирил Карагьозов, дългогодишен преподавател и ръководител на катедра във ВТУ “Тодор Каблешков”, си отива на 13 ноември, въпреки усилията на специалистите в УМБАЛ Света Анна - София.
Огромната лична загуба събужда у дъщеря му желание да подпомогне усилията на лекарите, сестрите и санитарите, които се борят с пораженията от опасния патоген.”След като приеха баща ми за лечение с двойна бронхопневмония, всеки ден бях в болницата и минавах през Спешното отделение. Съдружничката ми Ан Грифин също беше с мен и двете бяхме свидетели на тази драматична, тягостна обстановка, в която живеят лекари, персонал, пациенти и техните роднини, пагубна за всяка от страните. Един ден, докато седяхме и чакахме информация, Ан предложи да купим дюнери за медиците, които просто нямаха време да отидат и да си вземат храна. В крайна сметка решихме да направим така, че всеки ден да носим питателен обяд за хората, които седят там по 12-16 часа... а в последните две седмици говорихме със здравни работници, прекарали 72-часови дежурства”.

Така те създават страниците “Благодаря Ви, че ви има” и “Hot Lunches For Bulgarian Hospitals” във фейсбук. Зад тях застават и две популярни от малкия екран и радио ефира лица - водещите Ники Кънчев и Лео Бианки, които им помагат за по-лесното привличане на спонсори и участници в инициативата. Към тях се присъединява и звездата от сериала “Братя” Йоанна Темелкова. На 16 ноември, три дни след смъртта на баща є, Светла и екипът є доставят първите порции топъл обяд в болницата, в която е лекуван.

“Ники е страхотен човек. Той първи взе идеята ни присърце, което помогна да привлечем спонсори и партньори. Лео пък успя за един ден да организира осем италиански ресторанта и ми изпрати точен план кога, в колко часа, къде и как ще се взема приготвената храна. Много съм впечатлена и е удоволствие да се работи с тях”, споделя Светла.

Лео Бианки помага още от самото начало.

Всеки ден осемте ресторанта приготвят по 30 вкусни порции топъл обяд от италианската кухня. Друг приготвя веднъж седмично по 30 пици, а трети - два пъти седмично по 25 порции за обяд. По сто топли ястия всеки ден доставят от бистро “Каристо” на благотворителната организация “Каритас” към Католическата църква в България. 15 400 лв. за инициативата е дарил роден производител на домашна техника. Компания от млекопреработвателната индустрия доставя всеки ден по 140 бутилки с айран. Към инициативата се присъединяват и от две от големите фирми за доставки на храна по домовете, които иначе са конкуренти в своята пазарна ниша.

Така, само месец и половина след старта є, те доставят ежедневно десетки порции топъл обяд за медиците от ковид-отделенията в три столични болници - Света Анна, Токуда и Пета градска. Амбицията е да бъдат включени и други лечебни заведения, не само в София. През последната седмица към екипа се присъединява варненски ресторант, който ще доставя храна в една от болниците, лекуващи пациенти с Covid-19 в морската столица.

Светла Паркър:

Виждаме усмивки, които иначе липсват

Нито един от нас няма абсолютно никакъв финансов интерес. Правим го от добро сърце и с желание да подкрепим нашите медици. Лично аз зарязах почти изцяло и малкото бизнес, който ми остана - споделя Светла Паркър, един от авторите на инициативата - В началото много се притеснявах лекарите и сестрите да не приемат помощта ни като някакво благодеяние. В интерес на истината, всички са много благодарни и много се радват, че хората им вярват и мислят за тях. Виждаме усмивки, които иначе липсват. Както каза един от тях, те не го приемат като парче храна, а като знак на подкрепа и доверие, разказва жената.

Най-лесно е да мразим, винаги можем да обвиняваме някой друг за нещо, което не ни харесва. Проблемът е, че ние не мислим за последствията от това обвинение. Ако този лекар е направил всичко по силите си да спаси моя баща, но не е успял и аз се обърна срещу него с обвинение, с какви сили и мотивация утре той ще отиде на работа, за да се грижи за следващия си пациент, отбелязва Светла.

За нея пандемията е шанс обществото ни да се обедини пред лицето на общото предизвикателство: “Учим децата си колко важно е това, като им даваме за пример Хан Кубрат и снопа пръчки, но самите ние не следваме завета му. Живеем разединени, постоянно обвиняваме някого, винаги има някаква конспирация... или правителството ни пречи... сякаш България е центърът на вселената и всички конспиративни заговори започват тук. Целият свят е в трагично състояние заради пандемията. Ако това не може да ни обедини и да станем малко по-човечни, не знам какво може”.