90 на сто от „легналите полицаи“ са незаконни

90 на сто от „легналите полицаи“ са незаконни

Експерти по пътна безопасност искат махане на “гърбиците”

Височината и ширината на изкуствените неравности на пътя нарушават наредбата от 2012 г.

Могат дори да са опасни за гражданите

Над 90 процента от “легналите полицаи” по улиците на българските градове и села не отговарят на нормите. Те са по-високи от максимално допустимата височина от 7,5 см и по-тесни от изискваната ширина от 4,20 метра. Затова разбиват не само ходовата част на автомобилите, а може дори да застрашат човешки живот, обясниха експерти по пътно строителство и безопасност на движението пред “Труд news”.

Наредбата за изкуствени неравности на МВР и регионалното министерство, в която са посочени параметрите на съоръженията, е от 2012 г. До 1 година след приемането є трябваше да бъдат махнати всички “легнали полицаи”, които нарушават изискванията. Но въпреки че срокът бе удължаван това не се прави от 10 години. От една страна никой от чиновниците не ходи да мери колко са високи или широки “легналите полицаи”. От друга - в наредбата няма никаква глоба за длъжностни лица, които допускат незаконните напречни изкуствени неравности. Стопаните на пътя трябва да водят регистър на всички подобни съоръжения, но в него липсва каквато и да е строителна документация и приемен протокол, от който да се види, че “легналият полицай” отговаря на стандартите.

Проучване през 2015 г. на Столичната община показва, че от общо 1067 “легнали полицаи”, 960 нарушават наредбата. Само единици от тях са премахнати. Според експерти това съотношение от 90% незаконни е запазено и до днес и е същото не само в София, а навсякъде в страната. Публична тайна е, че строителни фирми, които правят ремонти и реконструкции на улици, без нужда слагат и по някой “легнал полицай”, за да оскъпят проекта. Прибират си парите и не ги интересува дали са спазили нормите и дали някой ще си счупи автомобила.

“Легналите полицаи” дори могат да са опасни и за човешки живот, казват специалистите. Когато изпъкнали изкуствени неравности се сложат от двете страни на пешеходна пътека или велосипедна алея, те “повдигат” предницата на автомобила, който удря пешеходеца или колоездача не в бедрата, а по-високо - в коремната област, където се увреждат множество вътрешни органи, посочват те.

Христо Радков, Българско обединение на шофьорите: Трябва общините да махат нестандартните съоръжения

Не сме против изграждането на “легнали полицаи” пред детски градини и учебни заведения, каквито има от много години в София. Но през 2020 г. в писмо до тогавашния столичния кмет Йорданка Фандъкова категорично възразихме против идеята да започне масово изграждане на такива съоръжения, включително и по широки улици и булеварди, каза Христо Радков, шеф на Българско обединение на шофьорите. Неговата организация подготвя подобно писмо срещу “легналите полицаи” до кмета Васил Терзиев и транспортната комисия в Столичния общински съвет. “Смятаме, че има голяма част от тези съоръжения, които не отговарят на изискванията на подзаконовия нормативен акт - наредбата на МВР и МРРБ. Затова ще настояваме да се направи проверка колко са те по районите на столицата, след което да се изготви програма, по която да бъдат реконструирани или направо премахнати”, каза Радков.

Пътният инженер Илия Запрянов пред “Труд news”: Ползата от „гърбиците“ е никаква, а вредата е доказана

Има на по 20-30 години

“Нека да говорим за “гърбица”, а не за “легнал полицай” или “спящ полицай”, защото когато един шофьор мине през гърбица и започне да я ругае, не е хубаво да ругае пътната полиция”, уточни с чувство за хумор експертът по пътна безопасност инж. Илия Запрянов. Той бе категоричен, че проблемът с “гърбиците” в България е огромен, но неговите колеги пътни инженери предпочитат да си траят, защото комисиите в общините ще отказват да им съгласуват проектите. “А мен не ме е страх от никого, затова ми викат бай Илия Лъвското сърце”, добави той.

Цветан Гемишев,
Труд news

- Инж. Запрянов, от 2012 г. има нормативни изисквания за изкуствените неравности на пътя, премахнати ли са тези, които не отговарят на нормите? 
- Наредбата влезе в сила през 2012 г. и в преходните є разпоредби се даваше срок от 1 година да бъдат премахнати всички “гърбици”, които не отговарят на изискванията. От 2013 г. досега минаха 10 години и не са премахнати и нещо повече - дори и новите се строят, без да се спазват нормите. У нас продължава да има гърбици на по 20-30 години и нови, които увреждат частната собственост - автомобилите на хората, ползата от тях е никаква, а вредата се вижда от всички. Имам предвид на първо място максималната височина от 7,5 см. Тя бе възприета в България, въпреки че в други страни обикновено е 6,5 см, но ние така малко обичаме да се изхвърляме и се спряхме най-гротескната височина. Ако сега отидете и измерите някои гърбици в София или друг град, веднага ще откриете, че те може да са 9 см, 10 см и пак не говоря за заварено положение отпреди 2012 г., а за фрапиращи нарушения на наредбата и при ново строителство. Същото се отнася и за другия норматив - 4 метра и 20 см ширина на “гърбицата”. И той масово се нарушава...

- Минавал съм през “лежащи полицаи” с дължина под 1 метър...
- Разбира се. Когато бе възприето да се строи у нас такова съоръжение, целта беше от него да се ограничи скоростта от 50 км/ч до 30 км/ч. Значи в нормативите ние казваме, че за падане на скоростта под 50 км/ч, гърбицата трябва да е висока примерно 3 или 4 см, с падане 40 под км/ч - 6 см и т. н. Не, ние възприемаме максималното падане от 30 км/ч и затова височината е 7,5 см. Добре де, но това означава, че ако минете през гърбицата с около 30 км/ч вие въобще не трябва да я усетите, а тя трябва да ви друсне, само ако минавате с 35 км/ч. В този си вид, в който гърбиците са въведени у нас, почти всички коли минават през тях със скорост 10-15 км/ч, максимум 20 км/ч. Лекотоварни автомобили, които са натоварени или малолитражните коли с 13-цолови гуми, ако минат с малко по-висока скорост, вие сте виждали как тези гърбици са надраскани, което означава, че окачванията, тунинга, броните, гърнетата са се счупили или повредили. Височина от 7,5 см аз наричам умишлено увреждане на частна собственост. При съприкосновението на предницата с препятствието инерционното претоварване не трябва да превишава 0,6, докато у нас най-ниските стойности са 0,9, което значи, че съвсем съзнателно това е препятствие е там, за да ни троши колите.

- Има ли регистър на “гърбиците” и някой мери ли колко са високи и дълги? 
- Наредбата указва стопанинът на пътя да поддържа такъв регистър и аз съм надниквал в него и съм виждал само, че пише адреса, тоест - на улица “Рила” при номер 4 има изпъкнала неравност. Регистърът се води съвсем фиктивно, в него няма никакви размери. Никой не е измерил с линийка или с уреди дали “гърбицата” отговоря на нормативите.

- Добре, ако гражданинът сам измери и подаде сигнал в Общината, че “гърбицата” на неговата улица е по-висока или по-тясна от нормативите, ще му обърнат ли внимание?
- Едва ли. Стопаните на пътя по-сериозно биха реагирали, ако такива измервания направи неправителствена организация и им даде експертно становище. Смятам че трябва да се разбере, че “гърбицата” е млечен зъб в системата за пътна безопасност на България. Той е имал някаква роля преди години, но вече е време да бъде махнат. Не могат да продължават общините или полицията да си решават проблема в един квартал като сложат “гърбица” и си отидат. Има по-модерно решение - това е пешеходният светофар с копче. И по-важното нещо - ползите от “гърбицата” са съмнителни, а вредите и щетите, които нанасят, са доказани. Дори могат да бъдат и смъртоносни. Представете си линейка, която бърза и вози бременна жена, друсне се на гърбицата и жената пометне. Или линейка се друсне пациент, обездвижен заради счупване на гръбнака и човекът загине.

В Пловдив

Без малко да убият и скоростта на колела и тротинетки

“Легнал полицай” на велоалея.  Снимка: “Буден Пловдив”

Поставените препятствия вече са премахнати.  Снимка: Тони Стойчева, кмет на пловдивския район “Западен” 

Гумени “легнали полицаи” бяха монтирани през януари на току-що завършената велоалея на бул. “Хаджи Димитър” в Пловдив.

Гледката предизвика взрив от подигравки в социалните мрежи, защото и децата знаят, че повдигнатите съоръжения на пътя целят да убият скоростта, но и строителите, и чиновниците обичат да изпишат и “усвоят” колкото може повече пари на данъкоплатците. За чест на местната управа в район “Западен” този паметник на глупостта бе премахнат на следващия ден и районният кмет Тони Стойчева публикува нова снимка на мястото.

Във Варна 

Комисия одобрила 2 от 15 молби за „легнали полицаи“

Един от последните изградени легнали полицаи във Варна.

Даниела Фархи,
Труд news, Варна

Граждани от различни райони на Варна са подали 15 молби за поставяне на легнали полицаи, но са одобрени само две за последните 6 месеца. Те са за неравности на улица до училище и край парк. Решенията са взети от общинската комисия по безопасност на движението, в която освен представители на администрацията влизат и представители на други институции като Пътна полиция, Общинска полиция, районните кметства, пътното управление и др.

В останалите случаи комисията е препоръчала монтаж на соларни табели до пешеходни пътеки или на знаци за допълнително ограничение на скоростта. В местности край града хората си решават проблема, без да питат и нелегално правят легнали полицаи от бетон. Огромна гърбица стои от години и на единия вход на търговски комплекс в центъра. Шофьорите с по-ниски коли ползват другия подход, за да не трошат автомобилите си. Множество такива високи препятствия във Варна имаше до 2013 г. След като бе въведен стандарт, част от тях постепенно бяха премахнати или подменени.

В Благоевград

„Легнал полицай“ пред дома на бивш кмет

Светлана Василева,
Труд news, Благоевград

В последните години в Благоевград бяха изградени над 6 повдигнати съоръжения на улици познати още като “легнали полицаи”.

Повечето са нормални, със спазени височини, но за някои има сигнали, че водачите масово се затрудняват и си чупят колите.
Единият от тях бе поставен пред дома на бившия кмет Румен Томов в кв. “Баларбаши”, за да се спрат незаконните гонки и дрифтове в района. Шофьори обаче се оплакват, че “легналият полицай” е висок, направен е по път със силен наклон и създава сериозни затруднения за преминаване. Или чупиш колата, или през зимата спираш и не можеш да тръгнеш, ако пътя не е изчистен заради наклона.

Има и още един близо до центъра на града, който е правен преди десетки години, толкова е висок, че там масово се трошат коли. Повечето заобикалят района и въобще оттам, като рискуват санкции, защото влизат в забранена еднопосочна улица.
Оплакванията се разглеждат от общинската комисия по безопасност на движението и тя решава дали са основателни.

Затова в града има и “легнали полицаи”, които са коригирани след жалби.