The National Interest: Как епохата на „стелт“ унищожи бомбардировача B-1 Lancer

Очаква се B-1 да бъде изведен от експлоатация някъде преди 2035 г.

През следващите няколко години Военновъздушните сили на САЩ ще се сбогуват с B-1 Lancer. B-1 ще бъде трудно да бъде заменен, поне що се отнася до спецификациите му, които са впечатляващи на хартия. Въпреки че в епоха, в която системите за противовъздушна отбрана стават все по-усъвършенствани, способността на невидимия B-1 да оцелява зад вражеските линии е застрашена, което намалява стойността на стратегическия бомбардировач в бъдещи конфликти срещу способни национални държави, пише The National Interest.

Сред трите стратегически бомбардировача в инвентара на ВВС на САЩ (B-1, B-2 и B-52), B-1 има няколко отличителни характеристики. Първо, В-1 е най-бързият бомбардировач в състава на ВВС; докато В-2 и В-52 са ограничени до дозвукови скорости (сравними с тези на пътническия самолет, с който можете да пътувате от Нюарк до О'Хеър), В-1 е способен да преодолее звуковата бариера с максимална скорост от 1,2 Мах, или 900 мили в час.

Второ, B-1 има най-голям капацитет за полезен товар. На пръв поглед може да се очаква, че B-52, с неговите осем двигателя, може да носи по-голям полезен товар от всеки друг свой съвременник. Но B-1 е този, който печели отличието с капацитет от 75 000 фунта ( B-52 може да носи 70 000 фунта боеприпаси). Наред с възможността за носене на огромен полезен товар, B-1 има възможност за носене на разнообразен полезен товар; B-1 може да носи управляеми и неуправляеми оръжия, бомби и ракети - и дори може да носи ядрени оръжия, включително B61, B83 и AGM-69 SRAM. За щастие, B-1 (нито който и да е друг самолет, намиращ се на въоръжение в момента) никога не е бил призоваван да свали ядрени боеприпаси. Но способността на B-1 да прави това предлага на САЩ стратегическо предимство чрез по-разнообразна и гъвкава ядрена опция.

Трето, B-1 е единственият бомбардировач (и последният останал самолет, в крайна сметка), който има крила с разперени крака. Характеристиката на крилата за размахване е точно това, което звучи като: крила, които могат да се размахват напред-назад. Предимството на крилата е възможността за промяна на формата на самолета по време на полет, като по този начин се променят летателните характеристики на самолета. Накратко казано, крилата, насочени назад, намаляват съпротивлението и увеличават скоростта; крилата, насочени напред, увеличават съпротивлението, намаляват скоростта и увеличават стабилността и подемната сила. Резултатът е планер, който е по-универсален и удобен при различни роли и нагласи.

И все пак B-1, при всичките си технологични предимства, не е проектиран с характеристики „стелт“. Това е било добре през 70-те години на миналия век, когато е проектиран планера на В-1 и когато системите за противовъздушна отбрана са били по-пропускливи и по-малко чувствителни - когато грубата скорост е можела да реши много проблеми. Но тъй като Пентагонът гледа напред към потенциални бъдещи конфликти със системи за противовъздушна отбрана, които са много по-сложни от тези, с които В-1 се сблъска в операциите срещу Ирак или Афганистан, ефективността на В-1 вероятно ще намалее.

Очаква се B-1 да бъде изведен от експлоатация някъде преди 2035 г., с което ще бъде сложен край на една възхитителна половинвековна служба.

Харисън Кас е старши писател в областта на отбраната и националната сигурност с общо над 1000 материала по въпроси, свързани със световните дела. Адвокат, пилот, китарист и малък професионален хокеист, Харисън се присъединява към Военновъздушните сили на САЩ като стажант-пилот, но е уволнен по медицински причини. Харисън има бакалавърска степен от Лейк Форест Колидж, докторска степен от Университета на Орегон и магистърска степен от Нюйоркския университет.