ВИЕНА. От нашия пратеник
Финансистите очакват спад на безработицата и 3,6% ръст на икономиката през тази година
Вътрешното търсене и потреблението ще са основен двигател на растежа
Средната заплата в България ще се увеличи до 1039 лв.през 2017 г., а през 2018 г. се очаква да достигне 1125 лв. Това показват прогнозите на икономистите на УниКредит груп, представени на финансовия форум Euromoney във Виена.
По данни на Националния статистически институт (НСИ) към края на декември 2016 г. средната заплата у нас е била 954лв.
Според анализаторите на УниКредит тази година ще има минимално ускоряване на растежа до 3.6% - едва с 0.1% спрямо 2016 г. Основният двигател на растежа ще бъдат вътрешното търсене и индивидуалното потребление.
„Индивидуалното потребление ще получи подкрепа от солидното повишение на заплатите, докато темповете, с които се създават нови работни места ще преминат на по-ниска предавка, тъй като недостигът на работна ръка вече ограничава увеличаването на икономическата активност в някои сектори“, заяви главният икономист на УниКредит Булбанк Кристофор Павлов.
Според него домакинствата са по-уверени за стабилността на своите доходи и работни места, а банките имат по-голямо желание да кредитират. Това от своя страна ще подобри перспективите пред сектора на жилищното строителство, което може да доведе до по-висока строителна активност, така и умерено по-високи цени на жилищата през 2017 и 2018 г.
От финансовата институция очакват спад на безработицата с 0.9% през тази година до 6.8% и с още 0,8 на сто през следващата.
През 2017 г. Брутният вътрешен продукт на човек от населението у нас ще се увеличи с 669 лв. до 13 398 лв. в сравнение с миналата, прогнозират експертите.
Банкерите очакват и реален ръст на износа от близо 5% през 2017 г.
„На фона на много силната позиция на страната – солидна инерция при растежа, двойни излишъци в бюджета и по текущата сметка и значителни по размер фискален и валутен резерви – непосредствените последици от оставката на правителството на ГЕРБ върху растежа и провежданите политики ще останат ограничени“, коментира още Павлов.
Според него растежът на икономиката се очаква да остане силен в началото на 2017 г. и ако парламентарните избори не произведат ясно изразен завой в посока по-дисфункционални политики, икономиката се очаква да достигне пик в края на 2017 г. или в началото на 2018 г.