Борисов: Без запалки и балони в подготовката за българското председателство на ЕС

Борисов: Без запалки и балони в подготовката за българското председателство на ЕС

Премиерът Бойко Борисов е поел ръководството на Националния механизъм за координация на подготовката и провеждането на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. от вицепремиера и образователен министър Меглена Кунева поради изоставане в подготовката, припомня БГНЕС.

От стенограмата на правителствено заседание става ясно, че премиерът Борисов е взел това решение в последния момент.

"Правя го това, защото ми омръзна госпожа Кунева да идва – казва ми нещо, аз ви казвам, после събирате се, не произлиза нищо след срещите, а времето си тече, а на мен ми се иска да стартираме с, нека да го наречем, грубата работа, която изисква време”, отбелязва Борисов пред министрите.

По темата с културната програма и рекламните материали за председателството, министър-председателят отбелязва, че няма да има запалки и балони.

Повод за репликата му е временно прекратената обществена поръчка от Кунева, след информация, че ръководеното от нея Министерство на образованието и науката планираше да се рекламира за 2 млн. лв., като в портфолиото на рекламните материали влизаха обикновени и луксозни запалки.

От стенограмата на заседанието на МС на 31 август, става ясно още, че точката (№27) с която Борисов изземва от Кунева ръководството на подготовката и провеждането на Председателството на ЕС е включена извънредно. Минути преди това да стане, като точка №21, министрите разглеждат доклад на Кунева с тримесечен отчет на подготовката на Председателството – май-юли 2016 г. От Доклада става ясно, че Министерството на външните работи е поискало увеличение с 80 души на щата на Постоянното представителство на България в Европейския съюз в Брюксел.

Командироването на нови чиновници в белгийската столица се налага заради увеличение обем на работа, който ще има през 2017 г. и особено през първата половина на 2018 г., когато България ще е ротационен председател на Съвета на ЕС. От този месец до декември 2016 г. стартира и специално обучение на служители, които ще се включат в администрирането на събитията у нас и в Брюксел по време на Председателството.

Вицепремиерът Кунева потвърждава, че е необходим ремонт на НДК, на сградата на бившия Партиен дом, където ще се премести Народното събрание и на резиденция “Бояна”.

“Всъщност, ангажимента на тези сгради към председателството ще бъде не повече от 30 дни и това ще бъде предмет на наем, но без техния ремонт няма къде да проведем събитията”, заявява още Кунева.