Създаването на съвместни работни групи, които да направят преглед на енергийните проекти между България и Русия, обсъдиха по телефона премиерът Бойко Борисов и президентът Владимир Путин.
Разговорът е проведен по инициатива на министър-председателя, уточниха от Министерския съвет.
Идеята е експертните звена да „обсъдят проблемите и възможностите за тяхното преодоляване при спазване на правилата, валидни за Европейския съюз“.
Борисов е уведомил Путин, че и досега българската страна пази в пристанищата на Бургас и Варна тръбите, с които трябваше да бъде изграден газопровода „Южен поток“. Проектът беше спрян от Москва в края на 2014 г.
Телефонната беседа бе проведена точно един ден след като председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер отговори на писмо на Борисов, изпратено на 7 юли. Премиерът бе попитал ЕК за позицията й относно реализацията на енергийни проекти като газоразпределителния център „Балкан”, „Южен поток“, „Бургас-Александруполис” и плановете за развитие на ядрената ни енергетика, включващи седми реактор в АЕЦ „Козлодуй“.
Вчера Юнкер написа, че ЕК по принцип няма нищо против газовия хъб „Балкан“ да стане част от новата газопреносна мрежа на ЕС и да се зарежда с руски природен газ. Но само при условие, че всичко е по европейското законодателство.
Борисов и Путин говорили и за възможностите за увеличаване на туристите, като отбелязали, че туризмът продължава да играе важна роля в отношенията между двете страни. В рамките на разговора било посочено, че през 2015 г. България е била посетена от близо половин милион туристи. Путин е изразил очакване през настоящата година да има значително увеличение на броя им.