Борисов след четиристранната среща в Евксиновград: Доказали сме, че търсим развитие, а не спорове

Борисов след четиристранната среща в Евксиновград: Доказали сме, че търсим развитие, а не спорове

ВАРНА. ОТ СПЕЦИАЛНИЯ ПРАТЕНИК НА "ТРУД"

Обсъдихме най-тежките проблеми в Европа. От Балканите излъчваме мир, стабилност, просперитет. Говорихме за развитие на бизнеса, на туризма и за общите ни проекти. Навремето, през 2002 или 2003 г., бе разписана пътната карта, по която ние уверено тръгнахме към ЕС. Сега между нас е президентът на Сърбия и ние знаем, че нейното място е в ЕС. Всички ние полагаме усилия, за да може процесът да бъде ускорен. Мисля, че това ще е в полза на мира на Балканите. Това заяви след четиристранната среща в „Евксиновград” премиерът Бойко Борисов.  В нея участваха също премиерите на Гърция и Румъния.

„С Алексис сме приели председателството на ЕС като наше общо. Редкият шанс след нас да са Австрия и Румъния, които ще направят Дунавската и Черноморската стратегия. Разбрали сме се на Балканите да няма велики и ще направим всичко възможно за мира и стабилността в региона. Не сме малък пазар четирите държави. Нашата политика не е срещу някого, искам да направим така, че ЕС да не мисли за нас. Доказали сме, че търсим развитие, а не спорове”, каза още Борисов.

„Обединихме се около тезата, че естественото продължение на проекта, който обявихме в Кавала за свързването на Егейско с Черно море и Дунав е с Белград. Даваме възможност за ново развитие на региона”, продължи премиерът. Той благодари на президента на Сърбия Александър Вучич и на премиерите на Гърция и Румъния Алексис Ципрас и Михай Тудосе.

„За нас мира и стабилността са най-важни. Сърбия се намира на пътя към Европа и съм много благодарен на България, Гърция и Румъния за подкрепата. Смтам, че можем да направим мого за нашите граждани. Благодарен съм, че днес ме изслушаха по много труден въпрос – това е референдума в Испания. Испания не призна референдума в Косово, но ЕК прояви двоен стандарт. Понякога ние сърбите се питаме защо трябваше да ставаме жертви на този стандарт. Ние ще се борим срещу този двоен стандарт", заяви президентът на Сърбия Александър Вучич. Той покани Борисов, Ципрас и Тудосе в Белград.

Алексис Ципрас изрази задоволството си, че се намира във Варна, град свързан с гръцката история. „Трябва да се справим с много сериозни предизвикателства. Обсъдихме идеята българското председателство на ЕС да бъде по същество Балканско председателство. Дискутирахме как можем да съживим дневния ред от Солун 2002 г. за разширяване на ЕС. Очевидно ние ще поканим на бъдещи срещи и други лидери на ЕС. Обсъдихме в рамките на българското председателство на ЕС да бъде проведена среща на върха за Западните Балкани”, съобщи Ципрас. Той заяви, че обединението на Кипър е едно от съществените предизвикателства пред ЕС.

Михай Тудосе бе категоричен, че партньорството между четирите държави е стратегическо. „Вярвам, както каза г-н Борисов, че този екип не е срещу нещо или срещу някого, а целта му е само да умножим възможностите и да работим за стабилността на Балканите", каза румънският премиер.

В края на пресконференцията Борисов посъветва журналистите: "И да не вземете да напишете, че в Евксиноград се е родила нова Вишеградска четворка, та косите на европейците да настръхнат. Тук сме се разбрали да работим за укрепване на единството и сътрудничеството на Европа". От залата се чуха препоръки: "Наречете я Варненска четворка."