Ваксината на AstraZeneca спряна в 8 страни от ЕС

Автор: Труд

Пандемията връхлетя Европа с нова сила

България е получила 31 200 дози от опасната партида, нито една не е останала

Заразените в континентална Европа са над 35 млн. души

Осем държави спряха ваксинирането с AstraZeneca - Австрия, Люксембург, Естония, Литва, Латвия, Дания, Норвегия и Италия.

Националната здравна агенция на Дания обяви, че преустановява за 14 дни използването на AstraZeneca, въпреки че не е установила връзка между случаите на тромбози и ваксинирането. След две седмици ситуацията отново ще се анализира и ще се вземе решение дали този препарат да продължи да се ползва.
България и още 16 държави са получили от спряната от осем държави партида от продукта на AstraZeneca. Партидата е с номер ABV5300 и става тава дума за 1 млн. дози общо.

Причина за тревогата, свързана с ваксината на AstraZeneca са два смъртни случая, регистрирани в Сицилия, за които се подозира, че са вследствие на употребата на ваксината. Един от тези случаи се отнася до войник на 43 години. Другият случай е с 50-годишен полицейски служител.

Междувременно Европейската агенция по лекарствата (EMA) заяви, че провежда пълно разследване на доклади за образуване на кръвни съсиреци при хора, получили ваксина AstraZeneca, добавяйки, че до момента са регистрирани 30 случая на тромбоемболични събития. Един от тях е потвърден в Дания.

Българските власти нямат намерение да спрат ваксините от партидата ABV5300. Няма ясно заключение, че именно тази партида е причина за тези реакции. При друга ваксина в страната, няколко дни след поставянето, се е стигнало до фатален изход, но нямаме доказателства, че това е основната причина, заяви здравният министър Костадин Ангелов.

“Няма доказателства за причинно-следствена връзка и не се препоръчва държавите да блокират тази партида. Ние сме получили 31 200 дози на 1 декември, като са приложени всички до една”, заяви шефът на Агенцията по лекарствата у нас Богдан Кирилов.

На този етап ЕМА не препоръчва блокиране и установява дали има причинно-следствена връзка, категоричен бе той.

Междувременно се разбра, че над 35 млн. души в Европа са заразени с коронавируса, като най-голям ръст за денонощието до четвъртък е отчетен в Полша (над 21 000 нови случая) с 399 починали, Чехия (14 300) и 199 смъртни случая и Унгария (8 300) и 179 починали, което прави новите носители на COVID-19 на Стария континент 82 000 души за 24 часа. Това сочат данните, събирани глобално от американски медицински институт “Джонс Хопкинс”.

От данните (виж картата) е видимо, че страните, които отчитат най-високи ръстове на заразата в началото на март, са в основната си част в Централна и Източна Европа, където масовите заразявания настъпиха много по-късно миналата година. Рязкото увеличаване на случаите доведе до непосилен натиск върху здравните системи на засегнатите страни. Естония остана без болнични легла за лечение на COVID-19, а властите в Чехия и Словакия се видяха принудени да търсят помощ за лечението на пациенти в чужбина, докато всячески се опитват да наемат чуждестранни лекари за облекчаване на напрежението. Двете страни, наравно с Унгария, станаха и първите в ЕС, които одобриха използването на руската ваксина “Спутник V”, за да пок­рият нуждите си, спрямо организираните от ЕС доставки на одобрените от Брюксел препарати.

“Има много стръмно покачване на кривата по отношение на смъртността. Такова покачване не сме имали от септември 2020 г. нарастването е средно с 53% на седмична база”, съобщи шефът на НОЩ проф. Венцислав Мутафчийски.

Той обяви, че има болници с изчерпани и полуизчерпани капацитет. “Тази сутрин имахме само 5 свободни легла във ВМА. Нещата не вървят в правилна посока, трябва да се вземат мерки”, подчерта ген. Мутафчийски. Той обясни, че за разлика от предишните вълни, в момента се наблюдава заразяване “в пълен комплект” при семейства.

Въпреки затягането на ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19 в мнозинството от европейските страни, в три-четвърти от тях, броят на заразените с коронавирус на всекидневна база продължава да се увеличава, като най-сериозен е ръстът, който отчитат държавите в Централна и Източна Европа.

Едва девет от 40 държави в Европа, които са обект на наблюдение, са отчели спад на новите случаи на COVID-19 в първата седмица на март, спрямо средата на февруари. С най-положителни резултати са Португалия, Испания и Великобритания.

Експерти посочват, че разлика от първата вълна на пандемията, която удари Стария континент през март миналата година, този път става въпрос за много по-заразни щамове на COVID-19, сред които британският, известен още като “Тип Кент”, за който се предполага, че е много по-смъртоносен и засяга много повече по-младите европейци.

Здравните експерти препоръчват на властите в отделните страни да вземат предвид съотношението между броя заразени, смъртни случаи, приемания в болница, тествалите положително за коронавирус и нивата на ваксинация.

Доставки от препарата на Jansen 

 

Първата еднодозова ваксина одобрява ЕС

 

Европейската агенция по лекарствата съобщи, че подкрепя издаването на разрешение за достъп до пазара на ЕС на ваксината срещу COVID на Jansen - европейски представител на американското дружество Johnson&Johnson. Препаратът ще стане четвъртият одобрен в съюза след произнасянето на ЕК и първият еднодозов, с който ще разполагат държавите членки. След официалното одобрение доставките от Jansen може да започант от април.

Досега тази ваксина е изпробвана на 44 000 души. Доказано е, че две седмици след имунизацията при 67 на сто от ваксинираните е предотвратено тежко боледуване.

Препаратът на Johnson&Johnson е вид векторна ваксина. С помощта на вирус-носител (вектор), който е безвреден за човека, в клетките на организма се внася генетичен материал от коронавирус, който там впоследствие се размножава. Имунната система реагира и образува антитела. Ваксината функционира на същия принцип, както и препаратът на AstraZeneca. Единствената разлика е, че производителите използват различни вирус-носители.

Ваксината на Jansen се препоръчва за пълнолетни хора, а страничните ефекти са леки до умерени - умора, замайване, мускулни болки и главоболие - и отминават до няколко дни.

Бащата починал преди три дни 

 

Спасиха близнаци, майката в кома заради COVID

 

Трагедия с младо семейство от Карнобат, потресе региона. Бременна жена, на 31 години, в осмия месец е била спешно оперирана и бебетата - две момченца извадени живи и здрави. Майката обаче е в много тежко състояние. В кома е и не е могла да види бебетата си. Съпругът є - мъж на 36 години е починал преди три дни.
Двете момченца са под денонощно лекарско наблюдение, съобщиха от държавната болница - УМБАЛ.

“Майката първоначално беше приета в Инфекциозното. Под непрекъснати лекарски грижи. Постъпила е преди пет дни, а преди два дни, тоновете на бебетата започнали да отслабват. Затова спешно е била прехвърлена първо в Родилното отделение, а след като бебетата са били извадени - в Реанимацията”, разказаха лекарите.
“Този случай ме разтърси. Видял съм много неща, но не мога да остана равнодушен към съдбата на тези близначета. Майката дори не може да им даде имена. Не се знае какво ще се случи с нея. Нямат и баща. Дано да се оправи жената”, коментираха в болницата.

“Роднините непрекъснато звънят и се осведомяват как са децата. Майката е зле”, лаконично обясниха лекарите от здравното заведение.

Бащата е починал от сърдечна недостатъчност и задух, но тестът му за коронавирус е бил отрицателен. Въпреки това, медиците имат съмнения, че вирусът е причина за смъртта му.

“Цял Карнобат е в траур. Починалото момче - Христо беше много добро и работливо. С жена си имат по- голямо дете, а сега и близнаци. Христо преди две години купи къща, работеше като застрахователен агент”, разказаха карнобатлии. Майката на починалия мъж работела като сътрудник в адвокатска кантора. Според мнозина, и тя била приета в болница.

“Христо имаше придружаващи заболявания. Не вярвам да е починал от коронавирус, но пък жена му след това е дала положителен тест... Доколкото знаем близнаците са кръстени Теодор и Калоян. Молим се на Бог, да спаси майката”, плачат хората в Карнобат.

Със 100-150 повече са повикванията тази седмица

 

По 1000 викат линейка в София

 

В болниците има пациенти с 90% поразен бял дроб

Около 1000 души на ден звънят за линейка в столицата, съобщи говорителят на Спешна помощ в София Катя Сунгарска. “С около 100-150 повече са повикванията спрямо предишната седмица”, уточни тя.

Началникът на Спешното отделение в “Софиямед” д-р Иван Христов описа ситуацията от началото на седмицата като “същински ад”. Той разказа, че в понеделник и вторник през Спешно отделение на “Софиямед” са минали над 30 пациенти с COVID в тежко състояние. “В сравнение с ноември-декември миналата година пациентите сега са с по-голямо засягане на белия дроб - около 80-90%, с ниска сатурация, което налага веднага прием в реанимация”, обясни той. По думите му причината за това е, че те са чакали повече преди да потърсят помощ, но и защото по-бързо се развива вируса. “Новият британски вариант протича много по-тежко”, предупреди д-р Христов.

Здравният министър Костадин Ангелов:

Обществото не е готово за пълен локдаун

Пълен локдаун е оправдан от медицинска гледна точка, но обществото не е готово. То танцуваше по масите на 8 март. Затова решихме да заложим на локалния подход и на мерки, които хората са готови да спазват.

В момента заетостта на леглата се равнява на нивата от 8 - 21 октомври миналата година. Заетостта за неусложнени случаи е 58%, а за интензивни - 65%”, обясни проф. Ангелов. Той отчете, че 139 от новите случаи днес са на деца под 19 години, а в инфекциозните отделения в Бургас, и в други градове, са настанени бебета с коронавирус и двустранни пневмонии. Заразените на седмична база са 395 на 100 000.”

Никой не ме спира и никой не ни е спирал никога да вземаме каквито и да е било мерки. Напротив - винаги сме слушали това, което ни казват експертите.