Валдис Домбровскис: Европа ще отговори на всякакви мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп

Снимка: Уикипедия

САЩ и Европа са стратегически съюзници

Европа ще отговори на всякакви мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, по пропорционален начин. Това каза комисарят по икономиката на Европейския съюз (ЕС) Валдис Домбровскис пред CNBC.

„Ако има нужда да защитим нашите икономически интереси, ние ще реагираме по пропорционален начин“, каза Валдис Домбровскис пред Стив Седжуик от CNBC в кулоарите на Световния икономически форум в Давос, Швейцария. „Готови сме да защитим ценностите си, както и интересите и правата си, ако това стане необходимо.”

От встъпването си в длъжност в понеделник Тръмп повтори заплахата си да наложи мита върху стоки от ЕС, влизащи в Съединените щати, като каза на репортери, че ЕС е „много, много лош за нас.” Той също така каза, че администрацията му обсъжда налагането на допълнителни 10% мита върху стоки, внасяни от Китай, считано от февруари.

Домбровскис каза, че САЩ и Европа са стратегически съюзници и е важно да работят заедно, както геополитически, така и икономически.

Европейските служители разговаряха с колегите си от САЩ, за да намерят „прагматично“ решение за обсъждането на митата, каза той, отбелязвайки, че глобалният растеж може да пострада, ако икономическите отношения между двете нации бъдат увредени.

„Важно е да поддържаме тези търговски и инвестиционни отношения, тъй като ще настъпи тази глобална икономическа фрагментация и има реален риск това да се случи и МВФ изчислява, че това би означавало намаляване на световния БВП с до 7%,” заяви Домбровскис.

ЕС желае да запази икономическите си връзки със САЩ, като отбелязва, че те имат най-големите двустранни търговски и инвестиционни отношения и „се радват на най-интегрираните икономически отношения в света“, посочва Европейската комисия.

 

Търговският баланс беше особен проблем за президента Тръмп, като ЕС имаше излишък в търговията със САЩ през 2023 г., но дефицит в услугите през същия период.

През 2023 г. ЕС е изнесъл стоки на стойност над 502 милиарда евро (522 милиарда долара) за САЩ, докато е внесъл обеми над 340 милиарда евро, което води до излишък, според данни на Европейската комисия.