В пет области обявиха епидемия, още толкова са в предепидемична обстановка
Четири пъти повече от възрастните са повалените малчугани
Четири пъти повече са заразените с грип дeца до 5-годишна възраст в страната, отколкото възрастните. “Най-висока е заболяемостта в тази възраст в момента. По последни данни те са 580 на 10 хиляди души, при средно за страната заразени 150.” Това представи пред “Труд news” главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Подчертавайки значителната разлика, той посочи, че следващата от най-уязвимите групи е на децата между 5 и 14 години. “Тук влизат яслена и градинска възраст, както и най-малките ученици”, заяви доц. Кунчев и посочи, че най-честият щам е А (H3N2), познат като “Тайланд”, с който са над 50% от положителните проби за грип в страната.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев посочи, че най-честият щам и при децата е А (H3N2), познат като “Тайланд”.
“Една от рисковите групи са малките, защото бързо и лесно си предават заразата, едно че са събрани накуп много деца, второ - при тях някои хигиенни навици не са както при възрастните и това улеснява процеса на заразяване. Не, че другите не боледуват, просто при децата по-сигурно се хваща диагнозата, защото все пак по-бързо се търси лекарска помощ, така че от всяка гледна точка, те са ни една от групите, които изискват специално внимание, заедно с възрастните и хронично болните са най-рисковите”, обясни доц. Кунчев. Той посочи, че с филтър на детските заведения се предотвратява заразяване на другите деца. “Но това понякога е доста трудно, защото в самото начало на заболяване, когато все още не са развити клиничните симптоми, детето може да отделя вируса без да се забележи.
Това е в рамките на часове, но е достатъчно. Препоръчваме освен филтъра, да има проветряване и дезинфекция на въздуха и повърхностите. Защото при малките деца по този начин може да стане заразяване”, посочи доц. Кунчев. Според него след Хасково, Видин, Ямбол, Пловдив и Благоевград, до края на седмицата до епидемични нива ще достигнат и областите Варна, Добрич, Велико Търново, Силистра и Пазарджик. Но няма да се стигне до национална грипна епидемия. “Последните години рядко се стига до национална грипна епидемия, тъй като е динамичен процес. В първоначално обявените по места ще започне нормализация от следващата седмица, така че едновременно навсякъде няма да има епидемични стойности. Но мерките по места са същите, така че дали ще бъде национална или не епидемията, картината не се променя”, заключи главният държавен здравен инспектор.
Диетата на децата при грип трябва да е с намалени мазнини в ястията, защото олиото, с което българите готвим, има провъзпалителен ефект. Трябва да използваме повече зехтин, но той е термолабилен и трябва да се добави след термичната обработка, защото се получават токсични вещества, които им дразнят стомахчетата. Препоръчва се риба, защото в нея има Омега 3 мастни киселини с противовъзпалителен ефект. Децата да не се прехранват със захар, защото тя има също негативно отношение по отношение на вирусните заболявания. Увеличава се рискът от възникване на автоимунна реакция.
Два пъти седмично да са постни дни със зърнени и бобови храни, семена и малко ядки. Два да са и рибните дни и останалите с месо - чисто, без видими тлъстини. Да се увеличат зеленчуците и плодовете. Ако обикновено ядат 400 гр. зеленчуци и плодове за ден, да се увеличат на 500гр., като две трети да са зеленчуците.
И витамин D - децата имат нужда в този период от него, защото слънцегреенето е малко.
Той повишава имунната защита на организма и при възникване на вирусна инфекция ускорява отбранителния процес.
Доста зачестяват случаите на грип, при яслените групи в нашата детска градина поне 60% от децата отсъстват, при останалите са около 50%. В момента явно е пикът на грипа, защото присъстващите деца намаляват с всеки ден. Стриктно спазваме сутрешния филтър. Той се извършва от медицинските сестри.
Следят стриктно за зачервено гърло, секрети от носа, обриви, кашлица, хрема или температура. След това сестрата влиза по друго време на деня в групите и отново ги преглежда. Ако има симптоми дадено дете се изолира и чакаме родителите да дойдат да си го вземат. Изолаторите са до кабинетите на медицинските сестри.
Идеята е да не е в контакт с другите деца и персонала. След преболедуване то трябва да се върне с бележка, че е клинично здраво, иначе няма как да го пуснем обратно в градината.
Правим минимум двукратна дезинфекция сутрин и следобед в помещенията, където са децата. Следи се и за състоянието на персонала. Може би това е основният проблем, че децата разболяват и персонала и отъствието му създава големи проблеми. Групите не може да се смесват, за да се избегне разпространение на грипа, а пък и няма и как логистично да се справим с отсъстващи болни учители.
Децата се възстановяват по-лесно от възрастните
Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново
При настинките температурата не е висока.
Децата обикновено се заразяват по-лесно, но и по-лесно се възстановяват от грипа, обясняват лични лекари от Велико Търново.
“При децата треската се среща често както при настинка, така и при грип. Обикновено детето с настинка има по-ниска температура и тя продължава по-кратко време от треската при грипа. При грип повишената телесна температура над 38 градуса продължава 3-4 дни”, поясняват медиците.
“Грипният вирус атакува клетките с намалена защита. Някои от тях е възможно дълго време да живеят “необезпокоявани” и да не създават проблеми. Но има и такива, които могат да се окажат истински “бомби със закъснител”, да се изродят в нещо доста по-лошо и да предизвикат сериозни хронични заболявания. Грипният вирус на практика унищожава тези потенциално опасни клетки, а болестта приключва със засилена регенерация на здрави клетки. За да бъде постигнат този прочистващ клетъчен ефект обаче, е нужно адекватно лечение на инфекцията”, съветват лекарите.
Във Видинско заболяемостта достигна до 332 на 10 000 души
Ирена Данаилова,
Труд news, Видин
В отделението по пулмология са запълнени всичките 22 легла, детското отделение леглата са заети на 50 процента.
От понеделник до 26 януари на територия на Видинска област е обявена епидемична обстановка. Болните от грип и респираторни заболявания във Видин достигна до 332 на 10 000 души, което наложи и въвеждането на мерки и обявяване на грипна епидемия. Броят на болните продължава да нараства, но засега учениците остават присъствено на училище.
В детските заведения на областта посещаващите малчугани са с 38% по-малко в сравнение с миналата седмица.
Изпълнителният директор на МБАЛ “Света Петка” д-р Ивета Найденова информира, че в последната седмица в болничното заведение се отчита рязко завишение на хоспитализираните възрастни пациенти с респираторни заболавявания и грип. В отделението по пулмология са запълнени всичките 22 легла, в детското отделение леглата са заети на 50 процента. Началникът на РУО- Видин Веселка Асенова съобщи, че според последната обобщена информация от училищата към 16 януари 2025 г., за територията на област Видин отсъстващите ученици са близо над 17 на сто, а за община Видин, където са състредоточени най-много ученици - отсъсващите са над 18 на сто и от понеделник до днес техният брой продължава да се увеличава.
По думите на д-р Венцислав Владински, директор на РЗИ-Видин, грипът е особено опасен за малките деца, защото могат да развият много бързо пневмонии, ако не се лекуват навреме. Той прогнозира, че до края на седмицата ще се увеличи броят на болните от грип ученици, което може и да наложи затваряне на училищата и обявяването на грипна ваканция.
Мария Кехайова,
Труд news, Бургас
90 на сто от бързите тестове за грип, които си правят пациентите, са положителни. Всеки ден имам заболели. Много често грипният вирус отваря вратата за бактериални причинители и ако симптомите продължават след няколко дни лечение, ако се появи примерно кашлица или друго усложнение, трябва да се помисли за неотложна бактериална инфекция.
Оздравяването е процес. При всеки един пациент, трябва да се имат предвид придружаващите заболявания, здравословното хранене, трябва да има пълноценна почивка. Затова за седем дни, не винаги грипът минава.
В Благоевградско
Светлана Василева,
Труд news, Благоевград
В Благоевградска област обявиха грипна епидемия от днес до 31 януари, но няма да има грипна ваканция за учениците и децата от градини и ясли.
Няма отсъстващи 30% ученици по медицински причини, затова не е обявена грипна ваканция за децата. Заболелите ученици и педагогически персонал са 15% за област Благоевград. Това обявиха от РЗИ.
До 31 януари ще бъдат преустановени детските и женските консултации, имунизациите и реимунизациите, свижданията в болниците.
От РЗИ-Благоевград признават, че имат гневни обаждания от родители, които искат ваканция за децата. В детските градини има групи с по 8 деца, но въпреки това няма обявена ваканция.
Върлуват тип А и тип Б
Росица Николова,
Труд news, Ямбол
Здравната инспекция в Ямбол обяви грипна епидемия, след като бяха регистрирани 349 заболели на 10 000 души в областта. Над 20% са отсъстващите ученици от класните стаи, има и болни учители. Най-засегнати са децата на възраст от 5 до 14 години, както и до 4-годишна възраст. Циркулират основно грипни вируси от тип А и тип Б.
Заради високите нива на заболяемост от вчера до края на седмицата влязоха в сила противоепидемични мерки. От днес се преустановяват временно присъствените занятия в училищата. Обучението ще се провежда онлайн. В детските градини се въвеждат строг филтър и засилена дезинфекция.
В Стара Загора нивото на заболяемостта е 186,45 на 10 000 души население. Областта все още е извън епидемична обстановка.
В Сливен заболяемостта е 146,11 и засега остава по-ниска от средната за страната - 149,25 на 10 000 души.