Полина Паунова спечели второ място във второто издание на конкурса за млади таланти в областта на архитектурата и интериорния дизайн Nova D-Zine Competiton. Конкурсът, организиран от NovaCity Group, награди трима студенти от различни университети за най-добър интериорен проект, свързан с обновяването на Hapoднo читaлищe “Aлeĸo Koнcтaнтинoв 1897”.
Полина Паунова е студентка в Университет по архитектура, строителство и геодезия. Младата студентка разказа как е преминала подготовката и, впечатленията и относно поставената задача.
Каква беше твоята начална идея и какво те мотивира да участваш в NovaCity D-Zine competition?
Забелязах плаката за конкурса в коридора на Университета по архитектура, строителство и геодезия, където завършвам архитектура в катедра “Интериор и дизайн за архитектурата”. Заданието ми се видя изключително предизвикателно, защото обединяваше интереса ми към интериора и към сградите паметници на културата. Към този момент, бях изключително ангажирана с работа и пред дипломни проекти, но реших, че не мога да пропусна участие в подобен конкурс.
Можеш ли да ни разкажеш малко повече за проекта, с който участва в конкурса? Каква беше основната концепция и как я разви?
Основната ми цел беше да запазя идентичността на историческата сграда. Тъй като сградата е с конструкция тип “пруски свод”, във водещ визуален фокус във всички пространства са превърнаха носещите тухлени зидове. Реших да съхраня дървените врати и прозорци, като предложа тяхното реставриране в автентичния им вид. Ключовите елементи на интериора съчетавам с мебели от светъл дъб MDF и метал.
Кои бяха основните предизвикателства, с които се сблъска при проектирането на проекта за осъвременяване/ реновиране за Народно читалище “Алеко Константинов 1897”?
Проектирането на интериор за читалище е голямо предизвикателство, понеже тази сграда помещава в себе си множество функции, които трябва да бъдат отразени в интериора. Освен това, тук трябваше да се създаде интериор, в който да съжителстват хармонично старото и новото и да се уважи историята на сградата. Друга трудност бяха малките пространства, с които трябваше да боравим, както и невъзможността да се събарят преградни стени.
Какво вдъхновение черпеше по време на работата си върху проекта? Имаше ли някой архитект или дизайнер, който оказа влияние върху твоята работа?
Читалището като типология сграда съществува само в България, което прави търсенето на примери за вдъхновение трудно. Трябваше да потърся вдъхновението в себе си, замисляйки се как мога да създам читалище, което аз самата бих искала да посещавам. Понеже конкурсът не беше обвързан с проектите ми в университета, реших да участвам като работя абсолютно сама и по този начин проверя собствените си възможности.
Колко време отне подготовката на проекта и какъв беше процесът от концепцията до завършеното предложение?
В момента на разработка на проекта правех два пред дипломни проекта и работех, поради което нямах възможност да отделя повече време за него. Научих за конкурса още през месец март, но всъщност започнах да работя по проекта и го завърших в рамките на десет дни по време на Великденските празници. Предвид краткия срок за изработка, трудно мога да говоря за дълъг процес по обмисляне на концепция и нейната реализация.
Какви нови умения или знания успя да придобиеш по време на подготовката за конкурса?
Доказах на себе си, че мога да работя под стрес и дори за лимитирано време мога да създам сама продукт, който да бъде награден.
Как се чувстваше, когато научи, че си завоювала второто място? Какво беше първото ти мисъл при получаването на новината?
Зарадвах се много. Въпреки че очаквах проектът ми да бъде оценен, винаги е хубаво, когато на подобен форум получиш отличие.
Как оценяваш взаимодействието с другите участници и каква роля играе конкуренцията за твоя професионален и личен растеж?
Конкуренцията е движещата сила за един творец. Тя ти дава възможност да съпоставиш своите умения и те кара да се развиваш. Особено полезно е, когато видиш как различни хора третират едно и също пространство, което се случва в конкурсите.
Как виждаш бъдещето на Народно читалище “Алеко Константинов 1897” след обновлението, предложено от теб? Какви подобрения и ползи очакваш за обществото?
В Народно читалище “Алеко Константинов 1897” и към настояще се развиват много дейности, но обновената среда ще засили интереса към тази сграда, уникална като тип за българската култура. Самата аз познавам добре сградата и съм се любувала на външния ѝ облик множество пъти. Смятам, че реновирането ѝ ще прикани и други хора от квартала да я преоткрият и да я посещават.
Какви съвети би дала на други студенти, които искат да участват в подобни конкурси или да започнат собствен проект в областта на архитектурата и дизайна?
Конкурсите дават много добра възможност да сравниш нивото си на развитие. Те са форум, на който студентите могат да презентират уменията си и да получат голяма публичност. Бих ги посъветвала да не се притесняват да участват, защото са изключително полезни за развитието им като проектанти и могат да донесат неочаквани възможности.