Министърът на културата Боил Банов и президент-директорът на Музея „Лувър” Жан-Люк Мартинез подписаха днес на официална церемония в посолството ни в Париж нов договор за организирането на реципрочни изложби между Република България и световния музей. Договорът предвижда представянето ни в Лувъра с нова изложба на български културни ценности с акцент периода на Първото Българско царство догодина, както и през 2019 г. - представяне на историята ни от 16-17 век.
На събитието присъстваха посланикът на страната ни във Франция Н. Пр. Ангел Чолаков, директорът на културния ни институт в Париж Диана Игнатова, директорът на програма за изследване на Черно море към Департамента за старогръцки, етруски и римски старини Александър Баралис, директорът на същия Департамент – Франсоаз Готие, дипломатическият съветник на г-н Мартинез Алберто Виал, председателят на Комисията по културата и медиите в Народното събрание на Република България Вежди Рашидов, директорът на Националната галерия Слава Иванова, началникът на кабинета на министъра на културата Ваня Бедрова, директорите на дирекции във ведомството – д-р Венцислав Велев и арх. Уляна Малеева.
Н. Пр. Ангел Чолаков приветства всички гости в посолството, което по повод днешното събитие нарече „клуб на интелектуалците”.
Министър Банов благодари на присъстващите, както и на ръководството на Лувъра. Той определи подписването като жест към страната ни, тъй като Лувърът е институция, която стои над държавите. „Това е наистина уникална институция и възможността да продължим нашето дългогодишно взаимодействие е изключителна за моята държава”, подчерта министър Банов. Той благодари на Вежди Рашидов, че години наред се е борил със сърце и душа да се случи всичко това.
От своя страна Рашидов приветства ръководството на световния музей за възможността да представим уникалното си наследство пред света. Той благодари на министър Банов за приемствеността в политиките на Министерството, тъй като тя е важна и работи за добрите ни двустранни отношения с Франция.
Жан-Люк Мартинез поздрави Вежди Рашидов и Боил Банов за добрите културни връзки с Франция, които са създали и сега надграждат. Той сподели, че се радва, че могат да покажат и български произведения в Лувъра. Посочи, че това се случва и благодарение на Александър Баралис, който с работата си е вече повече българин и поддържа този пламък на обмена.
„За нас, французите, е шанс, че можем да допринесем за представянето на България пред света”, изтъкна президентът на Лувъра. Той маркира някои от предстоящите проекти – представянето на находките, които сега се откриват при съвместните археологически проучвания в Аполония Понтика (Созопол), също така във връзка с Председателството на България на Съвета на ЕС – изложбата с акцент Преславското съкровище, както и планираното за 2019 година представяне на българската история от периода 16-17 век.
„Разбира се, ние ще продължаваме да разказваме за различните епохи в българската история. Важно е да има обмен между страните ни, да се опознаем, но и да представяме европейската култура пред света”, добави президентът на Лувъра.
В края на церемонията Н. Пр. посланик Чолаков обяви решението на президента на Р. България по предложение на министъра на културата да бъдат наградени с орден „Кирил и Методий” президент-директорът на Музея „Лувър” Жан-Люк Мартинез и директорът на програмата за изследване на Черно море към Департамента за старогръцки, етруски и римски старини Александър Баралис.
Двамата бяха отличени за техните изключителни заслуги за развитието на българо-френските културни връзки в областта на културно-историческото наследство.
След приключването на официалната част директорът на Националната галерия Слава Иванова и Жан-Люк Мартинез обсъдиха подробности около бъдещите съвместни проекти.