Втората пенсия 91 лв., но парите за малцина

Втората пенсия 91 лв., но парите за малцина

Едва 15% получават пожизнена пенсия от частен фонд

Повечето предпочитат бързо да изтеглят парите си, за да не бъдат обезценени

Разсрочено взимат по 457 лв.

Втората пенсия е само за шепа избраници, които са осигурявани на високи доходи, става ясно от данни на Комисията за финансов надзор (КНФ). Дори и малкото хора, които получават пожизнени пенсии, взимат скромни суми на фона на цените и доходите в страната.

Към края на юни едва 15,5% от хората, които са достигнали пенсионна възраст и вече получават суми от частните универсални пенсионни фондове, взимат пожизнени пенсии. Натрупаните средства във фондовете на останалите над 84% от осигурените не са достатъчни за пожизнени пенсии. Те ще взимат от фондовете определени суми само в рамките на няколко месеца или две-три години, а след това ще разчитат само на държавната пенсии. Но държавната им пенсия е намалена, защото част от пенсионните им вноски са влизали в частните фондове.

Към края на месец юни хората, получаващи плащания от частните пенсионни фондове, са общо 22 211. От тях само 3453 души, или 15,5% от всички, получават пожизнени пенсии, показват данните на КФН. Останалите 18 758 души получават парите си от универсалните фондове на разсрочени плащания. Повечето ще взимат тези пари по-малко от година, някои ще получават плащания до 3 години, а малцина се тази, които ще взимат пари по-дълъг срок.

Кодексът за социално осигуряване дава право да бъдат изплащани три вида пожизнени пенсии. Това са пожизнена пенсия без допълнителни условия, пожизнена пенсия с период на гарантирано изплащане (за срок от 2 до 10 години) и пожизнена пенсия с период на разсрочено плащане на част от средствата до навършване на избрана от пенсионера възраст. Преобладаващата част от хората избират варианта на пожизнени пенсии с период на разсрочено плащане. Този вариант дава възможност през първите месеци или години човекът да получава по-голяма фиксирана сума, а след това до края на живота си да взима значително по-малко пари. От общо 3453 души с пожизнени пенсии 2949 са избрали този вариант да взимат парите си. Така донякъде те предпазват парите си от високата инфлация, като през първите месеци или години след пенсионирането си взимат по-големи суми. Средната изплащана пожизнена пенсия, включваща разсрочено плащане, е 258 лв., показват данните на КФН. Средният размер на пожизнената пенсия без допълнителни условия е значително по-малък – едва 91 лв., а на тази с гарантиран период на изплащане – 81 лв. Вариантът да взимат пожизнена пенсия без допълнителни условия са избрали само 81 души. Други 423 души са избрали пожизнени пенсии с гарантиран период на изплащане и получават по 81 лв. на месец.

Натрупаните пари в универсалните пенсионни фондове на над 84% от осигурените не стигат за пожизнена пенсия. Те получават разсрочени плащания, като средният им размер е 457 лв. на месец. Данните показват, че хората предпочитат да взимат по-големи суми, но по-кратко време, за да не бъдат обезценени парите им от инфлацията. От всичките 18 758 души, които получават разсрочени плащания, 68% ще взимат пари от частните фондове по-малко от година. 29% ще получават плащания от универсалните фондове между една и три години, а едва 3% ще взимат пари по-дълъг срок.

Основната причина парите на осигурените в универсални пенсионни фондове да не стигат за пожизнени пенсии е догонващият характер на българската икономика спрямо по-развитите страни от ЕС. Заплатите, а съответно и държавните пенсии в страната, нарастват по-бързо от доходността, която постигат частните фондове при управлението на парите на осигурените. Така направените преди години вноски за втора пенсия вместо да носят доходност реално изостават спрямо днешните заплати и държавни пенсии.

Стигат за 12 месеца с минимална пенсия

Всеки осигурен в универсален фонд има средно 7083 лв.

Може разсрочено или наведнъж

Средният размер на средствата на осигурените в универсален фонд стигат за изплащане на минималната държавна пенсия в продължение на 12 месеца.

Средният размер на натрупаните пари на осигурените в универсални пенсионни фондове към края на месец юни е 7083 лв., показват данни на Комисията за финансов надзор. В тези данни влизат само хора, за които през последните 12 месеца е постъпила поне една осигурителна вноска. Тоест изключени са продължително безработните, както и хора, които са емигрирали и въобще не разчитат на българска пенсия. Тези 7083 лв. са достатъчни за получаване на действащата в момента минимална държавна пенсия за стаж и възраст от 580,57 лв. в продължение на 12 месеца.

Право на пожизнена втора пенсия имат хората, които при пенсиониране имат достатъчно натрупани пари в универсален фонд, така че до края на живота си да получават поне по 15% от минималната държавна пенсия към момента на пенсионирането им. В момента минималната пенсия е 580,57 лв. Това означава, че за хората, които се пенсионират сега, за пожизнена втора пенсия трябва да имат достатъчно натрупани пари, за да получава поне по 87 лв. на месец.

Осигурените в универсален пенсионен фонд, които при пенсиониране нямат достатъчно натрупани пари за пожизнена пенсия, взимат средствата си или накуп или разсрочено. Ако натрупаните пари са повече от трикратния размер на минималната пенсия, ги изплащат разсрочено, а ако са по-малко – еднократно.

Внасят средно по 70 лв. на месец

Намаляват осигурените в доброволни фондове

Управляват 1,46 млрд. лв.

Осигурените в доброволни пенсионни фондове намаляват.

Осигурените в доброволни пенсионни фондове намаляват, показват данни на КФН. Към края на юни осигурените в тях са 639 887 души, което е с над 2500 души по-малко спрямо края на миналата година. Това показва, че някои хора изтеглят парите си от доброволните фондове.

Към края на месец юни доброволните пенсионни фондове управляват над 1,46 млрд. лв. Повечето вноски в доброволните фондове правят работодатели, като допълнителен стимул за служителите им. Общият размер на постъпленията от осигурителни вноски в доброволните фондове през първата половина на годината е малко над 57 млн. лв. Това е с 3,73 млн. лв. по-малко спрямо направените вноски през същия период на миналата година. Средният размер на месечните вноски на един осигурен в доброволен фонд за полугодието нараства до 69,53 лв. Намалението на общия размер на направените вноски показва, че вноски за доброволна пенсия са правени за по-малък брой хора.