Ген. Мутафчийски: Всеки ден ще има брифинг във ВМА за коронавируса

Много е важно всеки, който се прибира от чужбина, да прояви отговорност и да има съзнанието за едно доброволно отшелничество или карантина. Ако прояви симптоми, да се обърне към личния си лекар, заяви след заседанието на Съвета по сигурността за мерките срещу разпространение на новия коронавирус ген. Венцислав Мутафчийски.

Той отбеляза, че ще бъде проиграно учение на Терминал 2 във вторник в 9.00 часа с откриване на 2 пациенти със симптоми и как трябва да бъдат изолирани пациентите. Кризисният щаб има отговорността да кумулира информация и да я поднася на обществото. Всеки ден в 8 часа ще има брифинг във ВМА за коронавируса.

Кризисният щаб ще получава цялата информация за пътникопотока от Италия. Има отделени над 8000 костюма и маски за всички медици, които ще се занимават с такива пациенти.

При нито един пациент до момента под карантина не е установен коронавирус. Включително и от студентите от Ухан, където бе открито първото огнище на коронавируса. Тестовете са достоверни само за пациенти със симптоматика. В инструкциите на СЗО тестовете се прилагат по стандарти на здравната организация, а за пациенти, които искат на всяка цена да се тестват, а не са били в чужбина, беше обявен, че тестовете са платени. П

о препоръка на премиера тестовете няма да са платени, но ще се спазват процедурите за употребата им, тъй като заводите нямат капацитета да насмогнат за търсенето им. ВМА и Центърът за паразитни и заразни болести се снабдяват трудно с тях, но имаме допълнителна поръчка и налични 1000 теста, отбеляза проф. Мутафчийски.

В целият свят няма маски, защото повечето производители са в Китай, предупреди той. “Разчитаме на собствените си резерви”, поясни професорът.

“Докато има промеждутък за поставяне на термокамери по границата, навсякъде ще се измерва температурата на пътниците с мобилни термометри”, обясни той. По думите му задължително ще има отмяна на публичните събития.

“Първото решение, което взехме, бе отмяната на традиционния Ден на отворените врати във военния музей, тъй като там ежегодно се кумулира струпване на около 15 000 души.

Искам да подчертая, че тази инфекция не е толкова страшна, колкото други инфекции като ебола или другите вируси, които бяха със смъртност 30 процента, а сега при коронавируса имаме 2-3 процента”, поясни проф. Мутафчийски и добави: “По принцип всички прояви, които са на закрито, ще препоръчаме да не се провеждат. На открито не е толкова опасно”.