Много хора поставиха фотоволтаични системи на покривите или в дворовете на къщите си. Затова в рубриката на „Труд news“ “Данъчна консултация” представяме позицията на НАП за това какъв е редът за плащане на осигуровки за доходите от продаваната в тези случаи електроенергия.
На къща е изградена фотоволтаична централа. Произведената енергия е за собствено ползване, а остатъкът ще се продава на фирма за изкупуване на електроенергия. През лятото продаваната електроенергия ще бъде на стойност 100-200 лв. на месец. Ако собственикът плаща осигуровки като самоосигуряващо се лице, ще дължи около 230 лв. на месец, което е повече от получените суми от продажба на електроенергия. Собственикът на фотоволтаичната централа е жена в майчинство. Поставен е въпросът: Има ли възможност жената да бъдете освободена от внасянето на осигуровки, като плаща само данък за реализираната печалба?
I Общи правила
Продажбата на електроенергия, която се извършва редовно и с цел реализиране на печалба, е търговска дейност.
Според чл.6, ал.1 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел всеки търговец е длъжен да поиска да бъде вписан в търговския регистър. А Агенцията по вписванията му определя единен идентификационен код (ЕИК).
Съгласно чл.4, ал.3, т.2 от КСО, задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт (фонд „Пенсии“) са лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и лицата, които се облагат по реда на чл.26, ал.7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). КСО дава възможност на всички самоосигуряващи се по тяхно желание да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (фонд „ОЗМ“).
Нормата на чл.26, ал.7 от ЗДДФЛ регламентира данъчното облагане на физически лица, които нямат регистрация по ТЗ, но извършват дейност като търговец. Търговец по смисъла на чл.1, ал.1 от ТЗ е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва посочените в т.1-15 на цитираната алинея сделки, независимо от това дали е регистрирано като търговец или не.
Осигуровки за самоосигуряващите се лица се внасят авансово върху избран месечен осигурителен доход между минималния и максималния осигурителен доход. Окончателния размер на месечния осигурителен доход тези лица определят по реда на чл.6, ал.9 от КСО - за периода, през който са упражнявали трудова дейност през предходната година, и въз основа на доходите в справка към годишната данъчна декларация (ГДД) по ЗДДФЛ.
Задължително се осигуряват за втора пенсия в универсален пенсионен фонд лицата, родени след 31 декември 1959 г., ако са осигурени във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО), с изключение на лицата, осигуряващи се по реда на чл.4б от КСО. Осигуровки за допълнително задължително пенсионно осигуряване се внасят върху доходите, за които се дължат осигуровки за ДОО.
Според Закона за здравното осигуряване лицата по чл.4, ал.3, т.2 от КСО се осигуряват авансово върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния осигурителния доход за самоосигуряващите се и окончателно върху доходите от дейността и доходите от работа без трудово правоотношение през календарната година, съгласно справката към ГДД.
II Подавани декларации
Задължението за осигуряване на самоосигуряващите се възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност самоосигуряващото се лице подава декларация (ОКд-5 – „Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице“) в НАП в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството. Декларация за прекъсване на дейността не се подава за периодите по чл.9, ал.2, т.5 от КСО.
С декларацията образец ОКд-5 самоосигуряващите се определят и вида на осигуряването си по реда на чл.1, ал.3-4 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ).
Самоосигуряващите се и работодателите периодично представят в НАП данни за:
1. осигурителния доход, осигуровките за ДОО, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, дните в осигуряване и облагаемия доход (декларация образец №1);
2. декларация за сумите за дължими осигуровки за ДОО, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване и данък по ЗДДФЛ (декларация образец №6).
Сроковете за подаване на декларациите се определят с Наредба № Н-13 за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
Самоосигуряващите се и лицата по чл.4, ал.9 от КСО подават в НАП декларация образец №6, в която вписват ЕГН или служебен номер, издаден от НАП за самоосигуряващи се лица и за лицата по чл.4, ал.9 от КСО.
ЕИК е необходим при попълване на:
- „Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице“ (обр. ОКд-5) при започване, прекъсване и възобновяване на дейността и за избор на вида на осигуряване;
- Декларация образец №1 „Данни за осигуреното лице“ и Декларация обр. №5 „Авансово внесени социални и здравноосигурителни вноски“, за периодите (месеците) на упражняваната трудова дейност.
В случай че търговецът не се впише в търговския регистър, липсата на ЕИК не е пречка за подаване на декларация образец №6 „Данни за дължими вноски и данък по чл.42 от ЗДДФЛ“, в която се вписва ЕГН на лицето, както и за внасяне на осигуровки, тъй като самоосигуряващите се по чл.4, ал.3, т. 1, 2 и 4 от КСО внасят осигуровки поотделно за всеки месец, като в документите за внасянето им попълват ЕГН.
III В конкретния случай
В случая за осъществяваната дейност (производство и продажба на електрическа енергия) като търговец с или без вписване в търговския регистър жената подлежи на задължително осигуряване по гореописания ред, тъй като е самоосигуряващо се лице. Задължение за внасяне на осигуровки и подаване на данни ще възникне за собственика на фотоволтаичната система, който ще упражнява трудова дейност, във връзка с договора за доставка на електрическа енергия.
Съгласно чл.3, ал.3 от НООСЛБГРЧМЛ, осигуровки не се внасят от самоосигуряващите се, които са избрали да се осигуряват за общо заболяване и майчинство, за времето, през което са получавали обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане, отглеждане на малко дете и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, и за периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане, отглеждане на малко дете и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, през които не са имали право на обезщетение.
В случая тази възможност за жената би била налице, ако е била осигурена за фонд „ОЗМ“ като самоосигуряващо се лице, преди настъпването на съответния осигурен риск, и ако през тези период не упражнява трудова дейност. Но тя упражнява трудова дейност, поради което осигуровки са дължими, независимо че е в майчинство.
Самоосигуряващите се, които са избрали да се осигуряват само за фонд „Пенсии“ на ДОО, дължат осигуровки за периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане, отглеждане на малко дете или при осиновяване на дете до 5-годишна възраст.
Може да се обобщи, че ако жената упражнява трудова дейност по чл.4, ал.3, т.2 от КСО, няма възможност за освобождаване от внасяне на осигуровки.
Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество "Захаринова Нексиа“ ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от 9-та в света международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и две внучки.