Д-р Росица Кръстева, медицински онколог: Ракът на простатата се появява след 50-те

Д-р Росица Кръстева, медицински онколог: Ракът на простатата се появява след 50-те

Изследването само на PSA не е достатъчно

Заболяването е генетично

Ракът на простатата обикновено засяга мъже над 50-годишна възраст, но има и случаи на по-млади пациенти. Статистиката за България за 2022 г. е, че 3000 мъже са заболели от рак на простатата, а смъртните случаи са около 1300, т.е. почти половината от диагностицираните с това заболяване умират. Смъртността от рак на простатната жлеза е висока, при мъжете тя е втората причина за смърт след тази от рак на белия дроб.

„Усилията ни са, когато открием рак на простатата в напреднала фаза, да удължим живота на пациентите. Със съвременното лечение успяваме да направим това и според броя на засегнатите органи и на метастазите действително можем да удължим живота на тези хора. Говоря за 4-5, 6, до 10 години“, каза по повод началото на информационна кампания за рака на простатата д-р Росица Кръстева, специалист по медицинска онкология, началник на Онкологичния център в МБАЛ „Уни Хоспитал“. Кампанията под надслов „Не пропускай“ започна в Месеца за борба с рака на простатата – септември, и ще завърши в края на ноември – Месеца на мъжкото здраве. Неин посланик е актьорът Владимир Пенев.

Ракът на простатата е генетично заболяване – наличието на болни в семейството по мъжка линия поставя под въпрос дали то няма да се прояви в следващото поколение. Расата също е от значение – афроамериканците например са по-засегнати, бялата раса – по-малко, а от нея най-защитени са испанците. Въпрос на генетика.

„Най-важното е, че ракът късно дава симптоми и затова целта е да го диагностицираме в ранен стадий – казва д-р Кръстева. - Всички трябва да знаят за него, както за всяка друга болест – хипертонията, диабета. Просто спецификата е по-различна. За да не откриваме рака в късен стадий, профилактичните прегледи са изключително важни. Това означава мъжът да посети уролог, защото само изследването на PSA не е достатъчно. Това е един много органоспецифичен маркер, свързан с простатата, но той не винаги има високи стойности, когато има рак. Може да е висок при възпаление и друг вид заболяване на простатата.“

Изключително важна е наследствеността – в семейства, в които дядото, бащата и някой друг по мъжка линия имат това заболяване, вероятността то да се появи в следващото поколение е голяма. Освен това съществува генетична връзка между рака на простатата и рака на млечната жлеза. Мъже, чиито майки или сестри са диагностицирани с рак на гърдата, са по-склонни да се разболеят от рак на простатата. Затова профилактиката на тези мъже трябва да бъде насочена към търсене на симптомите на болестта. За съжаление те се проявяват късно, когато заболяването вече е напреднало, и не винаги са специфични. Честото уриниране, позивите през нощта, слабата струя, усещането за недоизпразнен пикочен мехур могат да бъдат симптоми и на доброкачествена хиперплазия на простатата. Но болката, ограничението в движението вече говорят за метастази в костите - най-честата проява на напредналия рак на простатата.

Ако пациентът има някакви оплаквания, личният лекар може да му назначи изследвания по здравна каса и да го насочи към специалист – уролог, нефролог, вътрешни болести. Ако няма оплаквания, но иска да се прегледа, това също може да стане по здравна каса.

„Колкото до лечението, мога да ви уверя, че в България се прилагат изключително съвременни методи по отношение на диагностиката, както и абсолютно адекватни съвременни терапии на тези заболявания – категорична е д-р Кръстева. -  Да не забравяме и че имаме много добри специалисти.“