Европейска естетика и почит към „Зорба Гъркът“ на фестивала „Синелибри“

Автор: Труд news
Европейска естетика и почит към „Зорба Гъркът“ на фестивала „Синелибри“

Филмови събития и годишнини от Стария континент

Празнична премиера на “Партенопа” на Сорентино на 10 октомври

“В очакване на Дали” с прожекция на 11 октомври

Един век от публикуването на “Манифест на сюрреализма”

Новият филм на италианския маестро Паоло Сорентино “Партенопа” ще открие празничното десето издание на фестивала “Синелибри” на 10 октомври с гала премиера от 19 часа в зала 1 на НДК. Фестивалът продължава традицията на галавечерите в чест на отделни култури с фокус върху съвременното европейско кино и литературата, която го насища с послания. Тези събития са подкрепени от съответните посолства и културни институти.

На 11 октомври от 19:00 ч. в кино “Люмиер” ще се състои галавечер на Испания с премиера на филма “В очакване на Дали” - обезоръжаващо топла и духовита комедия, вдъхновена от ексцентричната личност на Салвадор Дали. В рамките на събитието ще се отбележи 100-годишнината от публикуването на знаковия “Манифест на сюрреализма” на Андре Бретон и ще се слушат стихове на големите френски поети Пол Елюар и Луи Арагон.

Постер на” Светлина, светлина, светлина”

На 13 октомври вечерта е посветена на 60-ата годишнина от премиерата на филма “Зорба гъркът” с незабравимия Антъни Куин в главната роля. Класическата приключенска драма на реж. Михалис Какоянис, която се занимава с неизтребимия човешки стремеж към свободата, е адаптация по романа “Алексис Зорбас” на Никос Казандзакис.

В рамките на предстоящата галавечер на Португалия на 15 октомври ще бъде излъчена премиерно психологическата драма “Игра с огъня” на режисьора Жоао Канижо, който ще се присъедини към нас чрез специално видеообръщение. Ценител на катарзисното кино с хуманистичен заряд, Канежо деликатно пресъздава ежедневните борби на жените от по-бедните райони на Португалия, раздирани от любов, нежност, компромиси, отчаяние и стремеж към стабилност. Всяка от героините в този драматичен филмов триптих, създаден по мотиви от три пиеси на Огуст Стриндберг, внася в историята собствен колорит.

Корица на книга с творби на Пабло Неруда

Галасъбитието на Чили е на 16 октомври и ще почете 120 години от рождението на Пабло Неруда с премиера на книгата му “Стиховете на Капитана”, която излиза на български език за пръв път. Премиерата ще бъде съпроводена с прожекция на биографичната драма “Неруда”, приковаваща вниманието с интелигентен сценарий, великолепни декори и актьори, които не играят, а свещенодействат. Събитието предвижда четене на стихове в оригинал и на български език със специалното участие на Андрес Сааведра, преподавател в СУ “Св. Климент Охридски”, преводача на сборника Калин Коев и актьора Спартак Панталеев.

Момент от “Селяни”

На 17 октомври е събитието на Полша, което включва разговор за тънкостите на анимацията и премиера на “Ягна и селяните” - свободна адаптация на класическия роман епопея “Селяни”, за който полският писател Владислав Реймонт получава Нобелова награда. Филмът е визуално завладяваща анимация за възрастни, дело на Дорота Кобиела и Хю Уелчман, създатели на номинирания за “Оскар” биографичен филм “Да обичаш Винсент”.

В рамките на празничната вечер на Румъния, на 22 октомври в кино “Одеон”, ще има прожекция на документалния филм “Ана Бландиана: между мълчанието и греха”, посветен на голямата румънска поетеса и дисидентка. Животът на Бландиана е модел за подражание, защото съчетава изумителен творчески размах с принципна и непоколебима гражданска позиция. Еднакво критична към комунистическите лишения и духовната празнота след прехода към клептократичен капитализъм, Бландиана продължава да тълкува света чрез своята поезия и да огласява истината. Събитието ще бъде съпроводено с видеоинтервю с режисьорката Диана Николае и разговор за поезията на Бландиана с преводачката Румяна Станчева.

Унгарската галавечер на 24 октомври насочва вниманието към талантливия режисьор Барнабаш Тот и неговия нов филм, озаглавен “Кралската игра”. Спечелил критика и публика с блестящата историческа драма “Тези, които останаха”, сега Тот ни предлага майсторски изпипан психологически трилър, създаден по мотиви от прочутата “Шахматна новела”, лебедовата песен на Стефан Цвайг. Преди премиерата на филма в правилата на “кралската игра” ще ни посвети гросмайсторът Ива Виденова-Куляшевич.