Понижението на цената на природния газ на международните борси, ако се запази, ще даде отражение у нас още следващия месец. Причината е, че цената, по която “Булгаргаз” купува синьо гориво, е обвързана с тази на борсите в Европа, а КЕВР определя цената всеки месец. Това заяви пред “Труд” енергийният експерт Еленко Божков, който е и бивш член на Комисията за енергийно и водно регулиране.
По думите, ако намалението на газа продължи, това ще доведе до по-поносимо поскъпване на парното у нас от 1 януари. Смятам, че увеличението на топлинната енергия ще бъде до 15 на сто. При тока за бита има достатъчно резерви дори да се запазят сегашните цени, категоричен е Еленко Божков. По думите му това може да се случи, като се увеличи делът на електроенергията от АЕЦ “Козлодуй”.
Днес цената на газа на лондонската борса ICE продължи да пада, като към 10:30 часа българско време тя се снижи до 973 долара за 1000 кубически метра за първи път от 29 септември насам.
В края на търговията на борсата ICE в сряда цената на газа падна под 1250 долара за 1000 кубически метра, което е 1,5 пъти по-ниско от историческия максимум от 1920 долара, достигнат по-рано в сряда.
Понижението на цените започна, след като президентът на Русия Владимир Путин обяви готовността си да помогне за стабилизиране на нарастващите световни цени на енергията. Той заяви, че страната му потенциално може да изнесе рекордни обеми от жизненоважното гориво на континента тази година. По думите му обаче това трябва да се случи след внимателно обмисляне и заяви, че има някои условия. И като такова той посочи бързото сертифициране на газопровода “Северен поток 2”.
“Може да помислим за потенциалното увеличаване на предлагането на газ пазара, само че трябва да го направим внимателно”, каза Путин.
Понижението на цените може ида не продължи, ако Европа не сертифицира “Северен поток 2” следващия месец, подчерта и Еленко Божков.
Реакция
И цената на петрола на борсите тръгна надолу, след като данните за американските петролни запаси показаха по-голямо от очакваното увеличение, а Русия предложи да облекчи кризата с природния газ.
Цената на международния бенчмарк Брент се понижи с 0,09% до 81,01 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиняха с 0,58% до 76,98 долара за барел. През последните дни петролът поскъпна до най-високата си стойност от 2014 г. насам.