Ивелина Василева - Министър под натиск

Ивелина Василева - Министър под натиск

В продължение на две години Ивелина Василева оглавява Министерството на околната среда и водите (МОСВ) - ведомство, което разпределя милиарди евро от Брюксел. Василева и екипът й работят под непрестанен натиск, идващ не само от голямата отговорност, която им е поверена. Защото секторът е добре финансиран от Европа и към тези средства има огромни апетити от шепа неправителствени организации.

За хората, които не познават сферата, Василева стана известна, след като Бойко Борисов й гласува доверие да оглави МОСВ във второто му правителство.

Но още преди това Ивелина Василева има графа „ГЕРБ“ в професионалната си биография. Заемала е заместниккметския пост по евроинтеграция и екология в община Бургас, където до днес управлява един от най-успешните градоначалници на формацията - Димитър Николов. След това е част от първия кабинет „Борисов“ като заместник-министър на околната среда и водите. Още тогава се сблъсква с апетитите към европарите на няколкото екологични организации от коалицията „За да остане природа в България“, става свидетел на техния лобизъм и опити да се доберат до всяка стотинка.

След оставката на управлението през 2013 г. и проведените предсрочни избори става депутат и член на комисията по околната среда и водите и комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.

В 43-тия парламент също е избрана за народен представител, но престоява малко на депутатската банката, защото застава начело на МОСВ.

Със сериозната си експертиза родената в Бургас Василева и нейният екип успяват да размразят плащанията по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013“, спрени при кабинета „Орешарски“.

Започната е работа по изграждането на пречиствателни станции в десетки общини, като към днешна дата готовите обекти от този тип са 51. Отделно вече има 19 нови модерни системи за управление на отпадъци, които обслужват 74 общини с 3,5 млн. души. Приключени са близо 200 договора на обща стойност близо 3,4 млрд. лева. За следващия програмен период МОСВ под управлението на Василева договори много добро финансиране от Брюксел до 2020 година.

Сред успехите може да се посочат още подобряването на ВиК структурата в стотици населени места, пет пъти повишените глоби за замърсяване на околната среда (от 100 000 на 500 000 лв.), прекратени наказателни процедури срещу страната ни.

Но всяка монета има и обратна страна. Основният неуспех на министърката е, че тя не смогна да отбие от държавната хранилка организациите от екообединението „За да остане природа в България“.

Под ръководството на Василева т. нар. зелени продължиха да безчинстват и да рекетират официалните власти с непрестанните си „природозащитни искания“, зад които прозират финансови интереси.

Техните представители продължават да членуват във Висшият експертен екологичен съвет (ВЕЕС), който е под прякото ръководство на министъра. Именно през него минават оценките за въздействие върху околната среда (ОВОС), които са нужни за реализирането на всяка инвестиция, като се започне от строежа на магистрали и се стигне до изграждането на курортни комплекси - зимни и летни. С влиянието си във ВЕЕС представителите на екокоалицията продължават да саботират туризма, като спират инвестиции, гарантиращи развитието на икономическия сектор.

Дали заради своята дипломатичност или страх от протести, характерен за двете управления на Бойко Борисов, Ивелина Василева така и не посмя да тропне по масата и да прекрати зеления рекет.

От това страдат обикновените хора в общините, които разчитат на инвестициите, за да се развиват населените места, така че да има повече работа срещу прилично възнаграждение.

Щети понасят и инвеститорите, чиито проекти се забавят или направо прекратяват.

Въпреки това Василева и колегите й от кабинета, които имат работни отношения с еколозите от коалицията, определят това партньорство като важно. Защо - вече на никого не е ясно.

Въпреки този „зелен“ провал, Ивелина Василева се причислява към успешните министри във втория кабинет „Борисов“. Тя оставя на своите приемници стабилно министерство, което може да разчита на ефективна и сигурна финансова помощ от ЕС.

 

 

Женско царство

66 процента от служителите в МОСВ са дами, похвали се наскоро Ивелина Василева.

„По-малко от 100 години са минали от времето, когато жените в България са получили право да гласуват. Днес имаме своето място. Смятам, че можем да споделим и позицията, че когато има работа за вършене, трябва да бъде дадена на жени“, обясни министърката.

 

Мнения

Тя е сред успешните и ерудираните

Първият, когото смятаме за изключително ерудиран и успешен министър, това е г-н Горанов. Следват Ивелина Василева, Теменужка Петкова. (...) Всички те натрупаха опит, всички те имат принос в успехите до момента на България, колкото и да ги отричат опонентите. Първото, което ще се опитаме да направим, е да запазим успешните министри.

Валери Симеонов, съпредседател на Патриотичния фронт

 

Структурите на ГЕРБ в Бургас са за пример

Винаги давам област Бургас за пример. Структурите на ГЕРБ в Бургаска област са едни от най-силните в страната и това се доказва с резултатите от последните местни избори. На местните избори през 2015 г. от 13 общини хората избраха 9 кметове да са от ГЕРБ. Това е сериозен успех, но и много по-голяма отговорност.

Цветан Цветанов, председател на парламентарната група на ГЕРБ

 

Василева е скритият министър

Де юре - не, но де факто скритият министър на планинския туризъм у нас е Ивелина Василева, която е министър на околната среда и водите. За мен тя е ключовият фактор, а не министърът на туризма. (...) Моето виждане е, че ролята на Министерството на туризма, което толкова години чакахме да бъде създадено, трябва да бъде много по-активна, отколкото е в момента. Трябва да се намери баланса между двете министерства, особено в периода, когато се изработват 10-годишните планове за управление на тези територии.

Славейко Стайков, учредител на сдружение "За да останат хора в България"