Какво се случва, ако седите много

Какво се случва, ако седите много

Страдат костите, сърцето, храносмилането, психиката

Започнете с 30 минути ходене на ден

Продължителното седене е „убиец“ за тялото. Заседналият начин на живот, превърнал се в неразделна част от съвременността, има многобройни негативни последици за организма.

Според Световната здравна организация липсата на физическа активност е причина за около 6% от смъртните случаи по света. Освен това е доказана пряката връзка между заседналия начин на живот и развитието на сериозни заболявания:

* Рак на дебелото черво и гърдата: 21% до 25% от случаите са свързани с липса на движение.

* Коронарна болест на сърцето: 30% от случаите се дължат на неактивен начин на живот.

* Диабет: 27% от случаите са свързани с бездействие.

Тези ефекти може да не се появят веднага, но натрупването им с течение на времето се превръща в сериозен здравословен проблем.

Мускулна атрофия и костна загуба

Мускулната атрофия е намаляване на мускулния размер и сила. Продължителното седене води до недостатъчна мускулна активност, което причинява мускулна атрофия. Особено засегнати са мускулите на долните крайници, гърба и корема. Това води до умора, затруднено вдигане на тежки предмети, ходене и дори движение на крайниците. Леките мускулни болки могат да бъдат лекувани с болкоуспокояващи, но в бъдеще всичко може да се развие в хронична форма, където лекарствата вече няма да помогнат.

Намалената мускулна маса от своя страна намалява костната плътност, увеличавайки риска от фрактури.

Проблеми със сърдечно-съдовата система

Заседналият начин на живот увеличава риска от тромбоза и тромбоемболия. Метаболизмът намалява, което допринася за натрупването на мазнини в кръвта, повишени нива на холестерола и развитие на атеросклероза. Увеличава се рискът от инфаркт и инсулт.

Храносмилателни смущения

Заседналият начин на живот отслабва коремните мускули, което затруднява перисталтиката - вълнообразните контракции, които изтласкват храната през червата. Това води до бавно храносмилане, запек и подуване на корема.

Продължителното седене намалява притока на кръв в коремната кухина, което затруднява достъпа на кислород и хранителни вещества до храносмилателните органи. В резултат храносмилателните функции се влошават и това води до синдром на раздразнените черва.

Метаболизмът се забавя, което допринася за наддаване на тегло. Бавният метаболизъм може да причини и трудности при усвояването на хранителни вещества.

Изкривяване на гръбначния стълб

Продължителното седене в неправилна поза (например прегърбена) води до пренапрежение на мускулите на гърба, което може да причини изкривяване на гръбначния стълб и болки в гърба. Отслабените мускули не могат правилно да поддържат гръбначния стълб, което също може да допринесе за развитието на здравословни проблеми.

Заседналата работа води до по-бавен кръвен поток в гърба, което лишава гръбначния стълб от основни хранителни вещества и кислород. Това допринася за развитието на дегенеративни промени в него.

Проблеми с психичното здраве

Физическата активност стимулира производството на серотонин, хормон, отговорен за доброто настроение, чувството на удовлетворение и спокойствие. Продължителното седене ограничава физическата активност. Това от своя страна води до намаляване нивата на серотонин и увеличава риска от депресия, тревожност и раздразнителност.

Почти всяка работа често е свързана със стрес, особено заседналата. Поради това нивото на кортизола в кръвта се повишава. Може да причини безсъние, раздразнителност и увреждане на паметта.

Какво да направим

За да избегнете негативните последици от заседналия начин на живот, трябва да увеличите мобилността си и да направите физическата активност част от ежедневието си. Не е нужно да ставате спортист. Започнете с 30 минути ходене на ден и правете какъвто и да е спорт 2-3 пъти седмично. Правилният дневен режим ще ви помогне да съчетаете нов навик с ежедневието си. Вмъкнете време за разходки и упражнения в обичайния си график. Това може да са сутрешни упражнения или разходка след работа.

Ако седите много в офиса, опитайте се да ставате от мястото си на всеки 30-60 минути и правете прости упражнения за раздвижване. През уикенда заменете гледането на любимите сериали с разходка на чист въздух или отдавна отлагана домашна работа – преглеждане на гардероба, подреждане на шкафовете. Включете повече плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни в диетата си. Опитайте се да ядете по-малко мазни храни и захар. Много е важно да не преяждате! По-добре е да ядете малко и често. Водата ще помогне за подобряване на метаболизма. Затова пийте 2-2,5 литра през деня.