Майкъл Джексън на гайда

Стойо Стоев свири от народни песни до поп хитове из райски кътчета

Бил е на една сцена с Андре Рийо

Ще го видите из красиви кътчета в страната  – планини, язовири, из лавандулови полета, както и на брега на морето. С гайда в ръце 31-годишният Стойо Стоев популяризира българската народна песен и радва хората с таланта си. От музикалния инструмент могат да прозвучат песни като „Девойко, мари хубава“ и „Притури се планината“. С нестандартния си поглед върху музиката, той обича да експериментира и прави кавъри на световни хитове като „Waka Waka“ – Shakira, „They Don’t Care About Us“ – Michael Jackson, „My Heart Will Go On“ – Celine Dion.

Израснал в село Люляково, където още в ранна детска възраст се заражда любовта му към гайдата. „Баба и дядо са любители танцьори, като млади посещаваха фестивали в Рожен, Копривщица, навсякъде из България. Веднъж ме взеха с тях на репетиция и силно ме впечатли изпълнението на един гайдар. Реших, че искам да опитам, в началото не се получи, но започнах да се уча и така вече над 20 години свиря любими песни“, споделя пред „Труд News“ младият мъж. Първият му учител е Борис Бръмчийски, много добър педагог, който дава знания на учениците си не само в свиренето на гайда, но и много други традиционни инструменти - кавал, тамбура, гъдулка.

Завършва музикалното училище в Котел със специалност „гайда“, а висшето си образование - в СУ „Св. Климент Охридски“ със специалност „музикална педагогика“. След обучението си работи 7 години в пицария. Готвенето се превръща в негова страст, стреми се храната, която приготвя, да е вкусна и да бъде наслада за окото. Паралелно се занимава с музика, прилагайки същото старание и в изпълненията си. Като студент се упражнява по 4-5 часа на ден, подобрява уменията си и вниква във всеки детайл, за да стане добър гайдар. За Стойо най-важно е общуването с публиката чрез езика на музиката: „Прави ме щастлив да виждам радостта у хората, да усещам техния заряд. Често ми благодарят, че съм направил деня им страхотен“.

Гайдарството става професия за него преди около 13 години, композира и аранжира песни, участва в проекти с изпълнители от различни жанрове. Става популярен във фейсбук и ютюб с видеата си, в които свири български народни песни сред красиви гледки - Черни връх, Боянския водопад, Родопите и много други. Изявите му са непринудени и спонтанни, често заснети от негови приятели или туристи, срещнал на планинската пътека. „Да свиря сред природата е много вдъхновяващо за мен, тя ме зарежда и се старая да предам емоцията си на публиката“, казва Стойо. Всяка година посещава различни места, а Седемте рилски езера нарича „раят на Земята“, ходи там всяка година и радва туристите с музиката си. С усмивка си спомня за първото заснето видео. Преди 4 години на нос Калиакра. Казва си, че иска да има клип на това място. Качва се на една скала и започва да свири. Хората, щастливи от звуците на гайдата, го забелязват и започват да вадят телефони и фотоапарати, за да го заснемат: „Вълнуващ момент, но същевременно бях уплашен, щях да падна от скалата и си обещах да не правя толкова екстремни видеа“.

Младият гайдар разказва с вълнение за съвместните си изяви с други музиканти. Най-паметният за него момент е на сцената на зала „Арена Армеец“ през 2018 г., когато участва в концерт на един от най-известните цигулари в света – Андре Рийо. Стойо, заедно с 15 други гайдари, свирят пред публика от 18 000 души: „Това беше от събитията, които няма да забравя, тръпката да си сред толкова хора е изключително зареждаща.“

С Андре Рийо след концерта в зала „Арена Армеец“

Гайдарят свири на една сцена и с български музиканти. През 2019 г. с формация „Багри“, част от която е той, имат изява на концерт на Деси Добрева в НДК. През 2017 г. пък се включва с гайдата си в химна, посветен на Димитър Бербатов, чийто фен е Стойо. С автентичния звук на гайдата разчупва хитове на певци като DIA, „Скандау“, Веси Бонева. Все повече певци включват в песните си български инструменти като кавал, гайда: „Традиционните фолклорни инструменти присъстват в песни на рапъри, защото електрониката не може да докосне хората така, както звукът от гайдата. Чрез нея се свързваме с корените си“.

Не само българските народни песни вдъхновяват талантливия музикант. С гайдата си пресъздава мелодии от световни хитове, които звучат завладяващо и нестандартно. Прави кавъри на песни на Шакира, Майкъл Джексън, Дженифър Лопес, Селин Дион и други. А песента на Никос Вертис “Thelo Na Me Nioseis” е сред любимите на почитателите му и изпълнява на почти всяко свое участие. Споделя и принципа си на работа и подбор на песни: „Първо трябва да ми хареса самата песен, проверявам дали мога да я изпълня, дали има всички тонове на гайдата, ако ги няма – правя изпълнението по свой начин, но хващам разпознаваема част от него, така че хората да я усетят, щом я чуят“.

Най-трудно се оказва изпълнението и заснемането на клип на песента “They Don’t Care About Us” на Майкъл Джексън. Подготовката включва избор на локация, чакане за подходящите метеорологични условия. Свързват се с диджей, правят бийта и аранжимента, след което идва ред на клипа. Използват роял, който трябва да пренесат от Пловдив до София. Всичко това, наред с други непредвидени обстоятелства, отнема близо година и половина на екипа до завършването на проекта. Зад три-минутното видео стоят много работа и търпение. Днес кавърът се радва на голяма популярност в ютюб канала на Стойо – има над 14 000 гледания.

Креативност, дисциплина и последователност – на това възпитава учениците си в курсовете по гайда, които провежда онлайн и присъствено. Деца, възрастни и българи в чужбина проявяват интерес към музикалния инструмент и черпят ценни знания от учителя си. За изкуството няма граници, казва гайдарят, чийто най-възрастен ученик е 63-годишна лекарка: „Сподели ми, че през целия си живот е бързала, искала е нещата да случват спрямо очакванията й, но резултатът от уроците по гайда идва бавно и постепенно“. В групата има и деца – най-малкият ученик е само на 5 годинки: „Щастлив съм да виждам положителна промяна в деца, които не губят времето си с телефони, а правят нещо за себе си и се развиват“.

В цирк

На колелото на смъртта

С фотографа Калоян Димитров след снимките на колелото на смъртта в цирк „Колозеум“.

В изявите си музикантът винаги се стреми да се отличава, а сред креативните му идеи е заснемането на видео към авторска песен, изпълнена на колелото на смъртта в софийски цирк. Въпреки страха си от височини, се качва на 16-метрова платформа без предпазни мерки. В продължение на час свири „Граовско на колелото на смъртта“ и успява да овладее силните си емоции.