Мицотакис: Европа трябва да търси взаимноизгодни решения след Тръмп

Като европейци ние трябва да направим повече за защитата на нашия континент

Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис заяви, че избирането на Доналд Тръмп е накарало Европа да надскочи реториката и да предприеме действия, но подчерта, че тя няма да се противопостави на САЩ, съобщава електронното издание на в. Kathimerini. 

„Трябва да търсим взаимноизгодни решения“, каза Мицотакис на събитие, организирано от Американско-гръцката търговска камара в южното атинско предградие Вулиагмени, като отбеляза силните отношения между Гърция и САЩ. „Тези връзки ще останат непокътнати.“

По време на разговора с Енрико Лета, бивш министър-председател на Италия и президент на Института „Жак Делор“, Мицотакис се спря и на европейската отбрана, като призова ЕС да поеме по-голяма отговорност. 

„Като европейци ние трябва да направим повече за защитата на нашия континент“, каза той.

По отношение на гръцко-американските отношения Мицотакис подчерта силата на съюза, като посочи петгодишното споразумение за сътрудничество в областта на отбраната и по-широкото сътрудничество в областта на технологиите, образованието и културата. „Не предвиждам промени, но трябва да възприемем единен европейски подход с новата американска администрация“, каза той.

Мицотакис се съгласи с призива на Тръмп към европейските държави да увеличат разходите за отбрана, като добави: „Нуждаем се от повече фискално пространство и европейско финансиране за отбрана.“ Той изтъкна успеха на Фонда за възстановяване на ЕС и посочи, че разходите за отбрана ще бъдат ключова тема на срещата на върха на лидерите на ЕС на 3 февруари.

По отношение на позицията на Тръмп по социалните въпроси Мицотакис отхвърли „дневния ред на събуждането“, който е набрал популярност в САЩ, и отново подчерта, че стабилността, каквато се наблюдава в настоящото правителство на Гърция, е от съществено значение.

Той също така изключи възможността за съставяне на правителство с партии, които са по-дясно от неговата партия „Нова демокрация“, и подчерта необходимостта от смели европейски инициативи.