Мъск пуска Starship след месец

Мъск пуска Starship след месец

Трябва да кацне върху подвижните ръце на ракетната кула в Бока Чика

Федерална авиационна администрация забавила лицензирането

Вторият орбитален тест на марсианската ракета Starship ще се състои през ноември, обяви Илон Мъск. Ракетата е в пълна конфигурация и е минала всички тестове преди полет на ракетната площадка в Бока Чика, Тексас.

На практика полетът можеше да се реализира в края на септември или началото на октомври. Желанието на SpaceX да изпробва приземяване и улавяне на първата степен обаче е довело до по-дълъг лицензионен процес от страна на Федерална авиационна администрация на САЩ (FAA).

Планирано е огромната първа степен Super Heavy да кацне върху подвижните ръце на ракетната кула в Бока Чика. Този метод би могъл допълнително да улесни подготвянето на агрегатите за втори полет, защото те не кацат директно върху повърхността и изпитват по-малко стрес.

Реализирането на кацането и повторното използване на първата степен ще отвори вратите за полети до Марс. Наскоро Илон Мъск бе заявил, че смята да започне безпилотните мисии до Червената планета със Starship само след няколко години.

С височина от 120 метра Starship вече е най-голямата и висока ракета, правена някога. Докато първата степен Super Heavy има цели 33 ракетни двигателя, то втората разполага с 6. Горивото е метан и течен кислород. Сместа позволява добива да се осъществява и извън планетата ни. Така Starship ще може да излита и от Марс към Земята.

Само първата степен е висока 71 метра и има диаметър от 9 метра. Това е повече от мнозинството създавани някога ракети.

Starship може да се ползва многократно. Ракетата е способна да достави 150 тона полезен товар на ниска околоземна орбита. Това е около 6 пъти повече от Falcon 9 на SpaceX и с около 45 тона повече от най-новата свръх-тежка ракета на НАСА - SLS.
Starship може да откара 100 души до Марс или до Луната. SLS - само 4 до Луната.

Ако се ползва в конфигурация за еднократна употреба, Starship може да достави 250 тона до ниска околоземна орбита. Това е повече от теглото на съветската модулна космическа станция „Мир“.

Starship е една от много малкото ракети с корпус от стомана. Това допълнително я прави по-лесна и евтина за производство.