Тенисът е сред най-успешните спортове, що се отнася до излъчването на големи звезди с безспорна легитимност. Роджър Федерер се нареди на второ място след папата в класация за световни личности с положително влияние. Рафаел Надал пък е на път да го изпревари по брой титли от Големия шлем - най-точният показател за величието на корта. Но ето, че статутът и на двамата е под все по-голяма заплаха...
От известно време тенисът е владение на т. нар. “големи трима”. И сякаш вече всички забравиха, че само преди няколко години се говореше за “голяма четворка”, като към Федерер, Надал и Джокович причисляваха и Анди Мъри. Британецът обаче отпадна от елитната компания, тъй като просто спря да печели трофеи. Всичко тече, всичко се променя... А скоро може и “тройката” да се разпадне, ако още нейни членове “пресъхнат”.
Въпреки величествения си статут, Федерер вече трета година гледа отдалеч титлите от Големия шлем. А от началото на пандемията изобщо не е играл и не е ясно точно кога ще се завърне на корта. Надал пък е постоянен победител на “Ролан Гарос” и от време на време допълва колекцията си на Ю Ес оупън, но Новак Джокович определено е най-постоянният от тримата. 2017-а е единствената от последните 10 години, в която няма трофей от Шлема, а броят расте постоянно и вече наближава опасно рекордните 20, колкото имат швейцарецът и испанецът.
След първия си период на относителна доминация, завършил с мечтаната титла от “Ролан Гарос” (пропусната предната година заради изненадващата загуба от Стан Вавринка на финала), която оформя т. нар. “кариерен шлем” (победи във всичките четири турнира от Големия шлем), Джокера се отпуска прекалено. Легендата Борис Бекер, който минаваше на “супертреньор” на Ноле, признава, че тенисист №1 в света се е увлякъл в празнуването и е занемарил подготовката си. Скоро той се озовава извън лагера на сърбина, а там се намества “духовният учител” Пепе Имас. Под ръководството на испанския шарлатанин Джокович експериментира с вегетарианска диета, медитира, прегръща дървета и се учи да отделя душата от тялото си по време на мач. Това води до загуби и уволнение на дългогодишния треньор Мариан Вайда.
Операцията на лакътя след провала на Аустрелиън оупън през 2018-а сякаш отново качи Джокович на пътя към победите. Вайда се връща в ъгъла му и оттогава възходът е почти непрекъснат. Един от пиковете е паметният дуел с Федерер на финала на “Уимбълдън 2019”, спечелен с 13:12 в дългия тайбрек на петия сет. В края на миналата година обаче дойде време за нови неволи. Първата загуба дойде едва във финала на “Ролан Гарос” - тежко поражение от Надал.
Преди това обаче Джокера претърпя още по-тежък удар - беше изхвърлен от Ю Ес оупън, след като неволно удари съдийка на линията с топката извън игра. Решението на шефовете на турнира определено бе спорно, тъй като сърбинът изглеждаше като абсолютен фаворит за трофея. Появиха се отново спекулациите, че статуквото в тениса се опитва да го “сдържа”, тъй като заплашва да засенчи установените звезди Федерер и Надал. Освен това Джокович е далеч от перфектна платформа за реклама и влияние, в каквито вече са се превърнали повечето глобални спортни звезди. За разлика от свои колеги като Серина Уилямс, Наоми Осака и Анди Мъри не се занимава с каузи като “Черните животи имат значение”, а обект на благотворителността му е предимно родната Сърбия. Тенисистът дари един милион долара за пострадалите от наводненията преди няколко години и дори бе сниман да товари чували с картофи, за да помогне на свой приятел.
Откакто избухна пандемията обаче Ноле настрои още повече хора срещу себе си. Най-напред се обяви срещу задължителното ваксиниране по време на дискусия с други известни сръбски спортисти, които си изкарват хляба по света. След това организира злополучия “Адриа тур” в момент, в който на практика целият спортен живот в света беше спрял. Всички най-добри тенисисти без Федерер и Надал се отзоваха на поканата му и играха в Белград и Задар пред препълнени трибуни и никакви противоепидемични мерки, докато останалият свят гледаше с укор и злоба, но и немалко завист. Това обаче завърши с положителните тестове на коронавирус на Григор Димитров и Борна Чорич, а впоследствие се оказа, че и самият Джокович е заразен, може би при контакт с НБА звездата Никола Йокич, който бе част от партитата.
А за капак основа нова организация на играчите, на практика профсъюз, който веднага влезе в конфликт с АТП. Обявената ѝ цел е приходите в мъжкия тенис да се разпределят по-справедливо, но останалите знаменитости отказаха да влязат в нея и я заклеймиха. Доста тенисисти, начело със скандалджията Ник Кириос не крият неприязънта си към сърбина, но не могат да направят нищо, когато се изправят срещу него с ракета в ръка. Дори и след прекарания COVID-19 Джокера отново е на върха. Може все още да не е изпреварил Федерер и Надал, но поне доказа едно - “чумата на новия век” не пречи на големия спортист да побеждава...
Не се е променил
Когато се срещнахме за първи път, бях №500 или №600 в света, а той вече беше станал първи. Казах си, че едва ли ще ми обърне внимание, а аз бях прекалено срамежлив, за да го заговоря. Но той дойде при мен и започнахме да си говорим като приятели. Оттогава не се е променил, страхотен спортист и страхотен човек. Поздравления, Новак! Девет титли в Австралия и това няма да е последната.
Даниил Медведев, руски тенисист, след загубата на финала на Аустрелиън оупън
Ако наистина си контузен, не може да спечелиш
Беше странно да изгледам мача му с Тайлър Фриц. В един момент изглеждаше, сякаш ще се откаже, но в крайна сметка спечели. Не мога да знам как се чувства, ако просто имаш някакви болки, които донякъде ограничават капацитета на движенията и усилието, може би е възможно да намериш начин да измъкнеш мача. Но ако наистина си контузен сериозно, няма как да спечелиш турнир от Големия шлем.
Рафаел Надал, испански тенисист, по време на Аустрелиън оупън
Иска всички да го обичат
Не мога да го понасям! Той е много странна птица, иска всички да го обичат, иска да е като Федерер. Опитва се да набере собствена популярност с политически ходове. Исканията му тенисистите да не бъдат подлагани на карантина, бяха обидни за всички австралийци. Превърна се в инструмент на други цели. Показа се като лош лидер по време на пандемията.
Ник Кириос, австралийски тенисист
Член на “Партизан”, фен на “Звезда”
Личността на Джокович е толкова значителна, че не се поддава дори на “задължителните” разделения, валидни за западната ни съседка. Баща му е сърбин, а майка му хърватка, така че Новак е истинско дете на Югославия. Пък и лесно може да изтъкне произхода си, когато сръбски националисти го обвиняват, че работи с хърватски треньор - големия Горан Иванишевич. Джокера е запален фен на “Цървена звезда” и може да бъде видян на трибуните на “Белградска арена” да скандира песните заедно с останалите “навиячи” по време на баскетболен мач. В началото на пътя си в тениса - още 6-годишен - попада на лагер, организиран от тенис клуб “Партизан” и оттогава е член на “гробарите”.