Общините искат от държавата 150 млн. лв. за управление на отпадъците

Общините искат от държавата 150 млн. лв. за управление на отпадъците

Кметове настояват за контрол върху разделното събиране на смет

Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/ е внесло в Министерството на финансите искане в държавния бюджет за 2025 г. да бъдат предвидени 150 млн. лв. за управление на отпадъците. „Това са целеви инвестиции за закупуване на нови контейнери, техника, въвеждане на системи за разделно събиране и за претегляне на отпадъците”, съобщи във Варна изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева, която заедно с кметове от региона и страната участва в дискусия, посветена на предстоящата промяна в модела на формиране на такса смет.

От 2026 г. тя ще се изчислява не според данъчната оценка на имота, а на база на генерираните от обитателите му количества боклук. Подробен алгоритъм за това още няма, нужни са и законови промени, но е ясно, че трансформацията ще повиши в пъти таксата за жителите на голяма част от общините, независимо дали те сами поддържат дейността, или я възлагат на фирми, стана ясно на дискусията.

„В момента 99% от приходите от таксата в нашата община идват от бизнеса. С въвеждането на правилото „замърсителят плаща” едно домакинство вместо 25 лв. ще дължи годишно 250 лв., което е абсолютно неприемливо”, обясни кметът на Девня Свилен Шитов. Той и колегите му бяха единодушни, че най-оптималният вариант за преодоляване на това предизвикателство е боклукът да се събира разделно и максимална част от него да се превръща в суровина. В Белослав схемата работи успешно, хората изхвърлят смет разделно, но е нужна и кампания срещу незаконните сметища. „Ако хората знаят, че с парите за разчистването им може да се построи, например, детска градина, картината ще се промени”, каза кметът на града Деян Иванов.

Според кмета на Карлово Емил Кабаиванов преди 2026 г.  чрез законови промени общините трябва да получат възможност сами да въвеждат разделно събиране на отпадъци, а не да са принудени да работят с четирите лицензирани у нас оползотворяващи организации. „Те си получават продуктовите такси от държавата, а ние нямаме механизми за въздействие и контрол върху работата им, за да ги накараме да сложат повече цветни контейнери и да ги изпразват по-често”, посочи и кметът на Варна Благомир Коцев. Той съобщи, че пилотно край града ще бъдат открити две големи площадки, на които гражданите ще могат директно да изхвърлят разделно много видове отпадъци – гуми, стъкло, мебели, бяла и черна техника и др., вместо да ги трупат край контейнерите.

Различните проекти и рецепти за оптимизиране на сметосъбирането и сметоизвозването ще са обект на 12 организирани от НСОРБ срещи в различни региони на страната преди въвеждането на новата методика за определяне на такса смет, заяви Силвия Георгиева.