Олимпиадата - време за радост и размисъл

Олимпиадата - време за радост и размисъл

За успехи в големия спорт трябва да има масов спорт, държавна политика за него и за професионалния спорт, създаване на условия

И сред спортистите ни има устати колкото родните политици и също толкова добри в представата за себе си

Оставени на произвола на съдбата, ние, българите, сме способни да се самоорганизираме

Когато тръгнахме към Европа, първата ни работа беше да се освободим от редица тежки спъващи ни товари от миналото, сред тях и българския спорт. Най-рано изхвърлени по пътя се оказаха двама от най-великите треньори в човешката история - Нешка Робева и Иван Абаджиев. Сега, когато пристигнахме в Алекова България, е редно да направим равносметката, почвайки я от предните две олимпиади - два пъти по три медала, без нито един златен. Услужливата на пътя към никъде журналистика изнамери теория за станалото - малка държава, не можело повече медали да си изкарваме. Това не можело ми звучеше и като не бива и ако посмеем да го направим, дълго ще се срамуваме от себе си. Така незапознатият с българския спорт и със ставащото в нацията беше подготвен да се зарадва и на 1-2 медала от Токийската олимпиада 2021 г.

Спортната журналистика въобще не си направи труда - тя и не го може, да направи реална прогноза на възможностите на българските олимпийци. Нещо повече - малко преди олимпиадата зазвуча траурната камбана за най-малката група олимпийци от време оно. Подготвяха ни за провал. Оптимизмът звучеше само в предпътните интервюта: Ще дам всичко от себе си. Но спортните анализатори са длъжни да превеждат такива думи на езика на метрите, състезателното време, точкуването и т. н. И на това основание да заявят: тези и тези имат такива и такива шансове. Щото и сред спортистите ни има устати колкото родните политици и също толкова добри в представата за себе си. Но пък повечето този път се оказаха представители на другия човешки род - говорят колкото трябва и думите ми се сбъдват.

За да се постигне нещо в големия спорт днес трябва да има масов спорт, държавна политика за него и за професионалния спорт, създаване на условия - тренировъчни бази, финансиране и друг род подпомагане, убеден треньорски и състезателен професионализъм, спортисти-личности с цели, дух и мотивация, поддържани традиции, подходяща медийна среда. От всичко това, което в голяма степен се определя от държавните управленци, налице се оказа само това, което те не владеят стопроцентово. И това са: треньорският и състезателният професионализъм, непрестанно раждащите се спортисти-личности и запазените кълнове на традициите в някои спортове. Най-яркият пример за последното е неистовата Илиана Раева, с най-важен принос за завръщането на България в челото на световната художествена гимнастика. Великото в случая Токийска олимпиада 2021 г., макар че нищо от страна на държавните власти да не беше променено, е, че нашите спортисти спечелиха двойно повече медали (при няколко пропуснати и отнети ни възможности за още отличия) с неизмеримо по-голяма стойност. И недвусмислено подсказаха, че това е началото на възвръщането ни в елитите на големия спорт.

Отде е тази моя категоричност в прогнозите, при това за случващо се не по пътя ни към Европа, а в Алекова България? Да поясня за неразбиращите ме досега - Алековата България не е само доминация на Бай Ганю и байганювщината, но и неугасеният възрожденски дух и порив за просперитет на България. И Алековият смях и аристократично презрение към тъмните герои на келепира, корупцията и насилието. Започналото да се случва от лятото на миналата година е новата Алекова България. Спечелилите отличия са сред най-ярките примери за ставащото днес. Ще повторя част от думите им: труд, труд...; непреклонен български дух и борбеност...; трябва още, за да съм в големите елити...; всичко е постижимо, когато си поставиш цел и вярваш в нея... На кого са тези думи? На спечелилите медали и призови места в Токио. Думите им имат покритие, защото са произнесени от такива хора и то след успеха им. А на медийния пазар на думите доскоро подобни думи с претенции да са мисли звучаха лековато или комично в устата на „убедените“ и „длъжните“ да ги произнасят.

Та първопричината на оптимизма ми е промененият, морално нормализиращ се език в общественото пространство. И другото - не по-малко важното е, че този език се налага от успели с развитието на таланта си и с труда хора, постигнали своя успех в надпревара със световните елити в областта си. Действително успелите, а не неясно как забогателите, както досега беше налагана нормата за успех и за място в елитите.
Медалите и призовите места за България в Токио бяха извоювани от две групи хора (предимно жени): от млади 20-ина годишни дебютанти на олимпиади и от ветерани - над 30-годишни жени. Т. е., в диапазон от 10-години не са били отглеждани шампиони и спортисти с шампионски дух. И двете групи олицетворяват важната национална особеност - като няма друга възможност и сме оставени на произвола на съдбата, ние българите сме способни да се самоорганизираме. Големият брой такива млади хора подсказват, че расте поколение с неочаквани за песимистите запазени ценности. А успелите ветерани свидетелстват за непобедимостта на духа и за страшните усилия в стремежа да се докажеш истински насред общественото равнодушие към истинското. И двете групи трябва да събуждат надежди за различно от сегашните мрачни прогнози бъдеще на България.

С риск да бъда приет за зъл критик на спортната ни журналистика, ще спомена за още един нейн „принос“ в дереджето на спорта ни - митологизирането на футбола за сметка на редица други спортове. На първо място - главните олимпийски: леката атлетика, плуването, спортната гимнастика, а защо не и баскетбола и волейбола. По време на олимпиадата в Сидней (2000 г.) двата най-големи спортни всекидневника бяха изцяло посветени на това събитие. Като публикуваха резултатите на първите осем във всяка дисциплина, анализи, прогнози, журналистически портрети. Днес и в дните на най-големия брой финали вестниците отпускаха по 3-4 страници. При това далеч по-бедни откъм журналистически жанрове. И в същото време толкова много за футбол, в немалка част за посредствените на световния фон български клубове. „Приносите“ са още и в некомпетентността (телевизионните коментатори още не са научили какво е шпагат във футбола), баналностите, буквалния разказ за ставащото пред очите на зрителите, езиковата бедност (шаблонизми, незнание на значението на превърнати в мода думи, лексикално еднообразие и т. н.). Но главната беда е в неумението им да разпознават в спорта човешкото - амбициите, драмите, сюжетите на Живота, естетичното, духа. Един-единствен умее да го прави - Иво Иванов, но за съжаление той от десетилетия е по-обвързан със спорта в САЩ. Някаква класа показват Асен Спиридонов, Жаклин Михайлов, Георги Атанасов, Владимир Памуков. Не съм сигурен дали да сложа многоточие за пропуснати. И за носталгията по отишли си от живота.

Едва сега журналистиката и общественото мнение откриха надмощието на жените за олимпийските успехи на спорта ни. Което се случва на вече трета олимпиада. И сега при 6 медала нямаше как да се премълчи. Затърсиха и обяснението за това българско явление, като стигнаха до Адам и Ева във времето и във всякакви европейски региони в пространството. Но не и до истината, която обича да се мотае пред очите на късогледието. Обяснението е в историята и традициите ни, чието непознаване подхранват късогледието, но тук нямам място за ретроспекции и обяснения. Но ползвам всекидневието на прехода ни, което е достатъчно доказателство. Натрупах толкова много примери около мене, че ще си позволя обобщението: българката се оказа по-морална, по-издръжлива и по-адаптивна от българина и с много повече заслуги затова, че в жестоката война срещу народа не се счупихме и оцеляхме. Днешната мъжка безпомощност най-личи в уж мъжкарския спорт футбол. Който е просмукан от новите „ценности“: жажда за печалба без посвещаване и отдаване, хитруване и тарикатщина, фетишизиране на играта само като финансово изражение. А пък жените печелят медали от олимпиадите. И няма да спрат. Дано силният пол ги последва.