Повече заеми за бизнеса отколкото грантове

Повече заеми за бизнеса отколкото грантове

В новия вариант на Плана за възстановяване и развитие

Индустриалните зони - с кредити, вместо изцяло със субсидии

В новия вариант на Плана за възстановяване и развитие, изготвен от служебния кабинет, има повече заеми за бизнеса, отколкото грантове. Точно обратното беше заложено в предишния вариант на плана, представен през април от кабинета “Борисов”. Например в преработената програма за подкрепа за развитие на индустриални зони, паркове и сходни територии (Attra­ctInvestBG), заложена в частта Интелигентна индустрия, сумата е без промяна - 836,5 млн. лв. (416,5 млн. лв. за сметка на Инструмента за възстановяване и устойчивост и 420 млн. лв. частно съфинансиране с период на изпълнение 2021-2023 г.).

Но вместо изцяло безвъзмездно финансиране се предвижда механизъм, който включва комбинация от безвъзмездна финансова помощ и заеми. В зависимост от по-нататъшни преговори и одобрение от страна на управляващите органи, изпълнението на проекта ще се управлява съвместно с Групата на Европейската инвестиционна банка, като заемният компонент и свързаните грантови елементи ще се изпълняват директно от нея или в сътрудничество с нея посредством посреднически финансови институции с местно присъствие.

За заместването на грантове със заеми алармира и Българската асоциация на консултантите по европейски програми (БАКЕП), която изпрати отворено писмо до служебното правителство и президента. В него тя изрази несъгласие с промените в плана, чрез които безвъзмездната помощ за бизнеса е намалена за сметка на увеличение на финансови инструменти, представляващи гаранции по кредити и фондове за дялово финансиране.

В преработения план се предвиждат 800 млн. лв. за финансови инструменти, представляващи гаранции по кредити и фондове за дялово финансиране, и само 400 млн. лв. за безвъзмездна помощ за инвестиции, докато в първоначалния проект безвъзмездната помощ за бизнеса беше 900 млн. лв.

Нуждата от грантове за бизнеса в тази ситуация е очевидна, като слабото усвояване на европейския ресурс за портфейлни гаранции досега ясно показва коя е необходимата посока за подкрепа на растежа на икономиката, посочват от асоциацията.