В имота възрожденецът живее до последните си дни, пазят се флейтата, книгите му и вещи
В12 ч. звучи „Стани, юнак балкански“
Реставрираната къща–музей „Добри Чинтулов“ в Сливен ще бъде открита на 24 октомври за Димитровден, празника на града, съобщиха от общината. В този дом будителят – просветител, поет и църковен деец живее и твори до кончината си през 1886 година. Къщата в старата махала „Дели балта“ е построена в средата на 19 век, в близост до родния му бащин дом. Извършената сега консервация и реставрация е първата след превръщането на имота в музей през 70-те години на миналия век.
Обектът е със статут на недвижима културна ценност от националния значение. Всички дейности по ремонта са планирани и извършени под контрола на Министерството на културата и Националния институт за опазване на недвижимите културни ценности. Съхранена е автентичната конструкция на имота, който пази вещи на поета, включително флейтата му, книгите от личната му библиотека, учебници и пособия, свързани с читалищното и просветното дело. Ремонтиран е и подходът към музея, до който стига по тясна калдаръмена уличка.
Добри Чинтулов е сред специалните имена в националната ни история и миналото на града. В герба на Сливен присъства фигурата на тръбач – символ на революционния призив за пробуждане за освобождаване на Отечеството, с който се свързва популярната Чинтулова песен „Стани, стани, юнак балкански“. Най-голямата награда на Общината за празника на града носи името на просветителя и се присъжда за принос в развитието на културата и изкуството. Навръх 26 октомври имената на носителя се изписват върху специално пано в къщата – музей.
Реставрацията бе част от от европроект за 14 млн. евро, който включва още два паметника на културата от национално значение – родния дом на Хаджи Димитър и първата текстилна фабрика на Балканите, както и музея на сливенския бит, въжената линия към местността Карандила, изграждането на културно-информационен център.