"Смяна на кандидатурата на България за генерален секретар на ООН на практика би означавала оттегляне на страната ни от състезанието", заяви пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения. Кампанията срещу българския кандидат се захранва от българи, смята Кючуков.
Единственото уязвимо място в подкрепата за Бокова от самото начало е националната подкрепа. Мълчанието на външния министър е недопустимо. Нормално беше веднага да заяви позицията на България към момента, а тя е в подкрепа на кандидатурата на Бокова. Българската държава трябва да прави това, което правят всички останали - да търси подкрепа за своята кандидатура.
Трябва да се има предвид, че в календара на ООН 26 септември не е срок, а е дата. Реалните избори ще започнат от 5 октомври, когато се очаква постоянните членки да обозначат вето, което биха наложили. Между 1 и 3 червени картона се очакват на първия етап. Това е само индикация за водене на дипломатическите преговори. Имаме прецеденти, когато през 1996 година Кофи Анан получава на осем последователни гласувания вето от Франция. Впоследствие тя го оттегля, припомни Кючуков.
Всичко зависи от баланса на силите в Съвета за сигурност - 15 членки и петте постоянни. Нужна е едновременната подкрепа на Русия и САЩ.
Дебатите за смяна на Бокова с Георгиева са резултат от дълбокото разделение в българската политика. Причина за тях са и изявленията на самата Георгиева, че е готова да се включи в надпреварата, смята Любомир Кючуков.
Смяната на българската кандидатура не дава шансове, независимо от личните качества на който и да е кандидат. Всеки един от останалите кандидати би се радвал, ако един от основните фаворити бъде отстранен от състезанието. Бокова си остава фаворит, смята Кючуков.
Премиерът направи достатъчно на определен етап, в рамките на ООН президентът също се опита да помогне. От друга страна, добре би било и външният министър да говори в кулоарите в подкрепа на г-жа Бокова. Усилията трябва да бъдат постоянни и много активни, подчерта Любомир Кючуков.