Мерките на служебното правителство не вършат работа, заяви Васил Велев
Бизнесът иска компенсации веднага
Работодателите и синдикатите излизат утре на протест пред Министерски съвет заради бездействието на служебния кабинет да приеме мерки за подпомагане на предприятията заради високите цени на тока. Това съобщиха представители на АИКБ, БСК, КТ “Подкрепа”, КНСБ, БТПП и ССИ на брифинг, минути, след като останаха недоволни от кръгла маса, организирана от президента Румен Радев, на която трябваше да се предложат мерки.
Тези, които ни се предлагат от това правителство, не вършат работа, заяви председателят на АИКБ Васил Велев. Ситуацията е безпрецедентна, в нашия живот не сме виждали такова нещо, допълни той. И посочи, че 600 000 небитови потребители вече са получили двойни сметки за ток, спрямо тези през септември миналата година. За октомври сметките ще бъдат тройно по-високи, допълни той, защото цените продължават да растат. За понеделник цената на тока на борсата в сегмент “Ден напред” е 445 лева за мегаватчас, а за днес е още по-висока - 480 лева за мегаватчас. Сметките на предприятията обаче са правени при прогнозна цена на електроенергията от КЕВР 120 лева за мегаватчас, обясни Велев.
Затова бизнесът настоява за спешни мерки, които предвиждат всички 600 000 небитови потребители да получат 75% от надвзетите суми за електроенергия, а именно от разликата между цената “Ден напред” и прогнозната на КЕВР. Дължимите суми за месеците от юли до септември да се платят още следващите две седмици, посочи Велев. Средствата ги има, те са складирани в БЕХ, бюджета и Фонда за сигурност на електроенергийната система. На предложението на работодателите президентът Радев отговори: “Това е брутална намеса в икономиката, промяна на пазарните механизми”. И допълни, че освен за решаването на кризата, трябвало да се мисли и за последствията за пазара.
Синдикатите също подкрепяме протеста. Решения липсват, чухме само обещания, но не сме сигурни, че те ще се случат, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. Те предлагат да се промени методиката за определяне на цената на тока от доставчик последна инстанция, като се обвърже с тази на производителите, а не с “Ден напред”. Сблъскахме се с ужасната цена на тока. Сметките на хотелите са 2,5 пъти по-високи, не знаем как секторът ще продължи да работи, заяви председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов.
Търговци продадоха количества в чужбина
Търговете, които предложи служебното правителство, за продажба на електроенергия от АЕЦ “Козлодуй” на малки пулове, се провалиха. Това заяви Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. Търгове имаше през септември, като се предложи електроенергия от АЕЦ “Козлодуй” и ТЕЦ “Марица Изток 2”, но това не работи, категоричен беше той. Причината е, че пазарите са обзети от паника. В такава ситуация търговците търсят начини, те взеха количества, които продадоха веднага на борсата в Унгария и т. н. Става въпрос за 430 мегавата, при условие, че на борсата на ден се търгуват по 3000 мегавата, посочи Стаменов. Някои големи предприятия успяха да купят по 20-30 мегавата електроенергия, което за тях е нищо. Малките фирми обаче изобщо не успяха, допълни той.
Разделянето на пакетите на електроенергия от производителите на по-малки пакети не даде резултат, призна и служебният премиер Стефан Янев. На търговете се появиха крайни потребители, но те бяха много малко, каза той. От своя страна енергийният министър Андрей Живков обясни, че щели да се правят пулове за по-малки количества до 5 мегавата, за да можело по-малки фирми да се възползват.