Рама: Няма нищо лошо в това Сърбия да подкрепи финансово Съюза на сръбските общини

Рама: Няма нищо лошо в това Сърбия да подкрепи финансово Съюза на сръбските общини

Албанският премиер Еди Рама коментира, че няма нищо лошо в това Сърбия да подкрепи финансово Съюза на сръбските общини и подчерта, че Косово трябва да упорства в прилагането на френско-германския план, за да постигне това, което цели, а именно окончателно признаване.

„Френско-германският план е най-доброто нещо, което Косово може да получи, защото е фактическо признаване. Това е предложение „живей и остави да живее“ и проправя пътя за признаване от други“, каза Рама пред Juron News Albania.

В интервю за подкаста Inside Albania Рама каза, че не вижда нищо лошо в това Сърбия да подкрепи финансово Асоциацията на сръбските общини.

"Сърбия загуби войната и дори не може да си представи военно отмъщение. Всичко свърши. Косово беше признато от група държави, които никога няма да му позволят да се върне. Никога. Без значение какво се случва. Това е първата точка”, каза Рама.

„Миналото свърши“, каза Рама и добави, че „пътят е много ясен и че трябва да работим за запазване на мира, да се фокусираме върху бъдещето и да не оставаме заложници на миналото”.

„Не се опитвам да бъда умен. Сигурен съм, че мнозина са по-умни или биха могли да бъдат. Но не правя глупак нито от другите хора, нито от себе си. Не можем да лъжем себе си. Какво сме направили така що се отнася до албанска общност, независимо дали в Албания, в Косово, Северна Македония, Черна гора, ни научи много ясно, че постигнахме всички тези резултати, като изяснихме на чия страна сме, с кого тясно си сътрудничим и какъв е нашият начин да се подобрим като албански фактор в целите Западни Балкани”, заяви Рама.

"Имахме разгорещен дебат, когато ЕС излезе с изявление след престъпната атака на север. Всичко беше за Косово. Обясниха ни, че това е процедура на ЕС, на Съвета и декларацията беше одобрена от 27 страни членки преди събитието, затова го публикуваха. Те казаха, че могат да го публикуват заедно с друго изявление, което ще осъди случилото се, осъждайки Белград за неоправдания акт на обявяване на ден на траур. Поискахме конкретни мерки и срещу Сърбия, а не само наказване на деянието. Казаха, че това не може да се направи, защото отнема много време. За първи път от 10 години не сме се привели в съответствие с декларацията на ЕС. Не бих казал че ЕС беше несправедлив. Бих казал, че за съжаление Косово даде на ЕС много причини да бъде по-твърд към тях. Докато Сърбия играеше играта с повече интелигентност. И играта продължава, не е приключила", завърши Рама.