Страната ни е изправена пред дълбока икономическа криза и бях избран, за да излезем от нея. Ще обединя страната ни не с думи, а с дела. Ще работя неуморно всеки ден, за да постигнем растежа, който ни е необходим, за да излезем от кризата. Ще ни е необходимо да взимаме и тежки решения. Благодарен съм на Борис Джонсън за постигнатото от него и за изборната победа през 2019 г. и е важно да се обърне внимание, че мандатът е даден на Консервативната партия и аз ще следвам нашия предизборен манифест и заложените в него цели. Войната на Путин в Украйна трябва да приключи по най-положителния начин и ние оставаме напълно ангажирани.
Така в сбит текст може да се преразкаже най-общо първата реч на новият министър-председател на Великобритания, бившия министър на финансите Риши Сунак. Който пое поста след безславните 45 дни управление на предшественика му, Лиз Тръс, чийто икономически инициативи в рамките на най-краткия премиерски мандат в историята на Обединеното кралство, доведоха до срив на паунда и задълбочаване на икономическата криза. Сам Сунак в речта си посочи, че намеренията на Тръс са били откровени и благородни, но са били “допуснати грешки”, и той e избран, “за да ги поправи” и “ще започне незабавно”.
“Доверието не се получава даром, а се печели и аз ще спечеля вашето”, настоя още новият британски премиер, вторият избиран от членовете на партията, но не и от електората на Албиона, за два месеца. Срещу което опозиционните партии протестират открито и настояват за извънредни парламентарни избори. За лейбъристите това ще означава нанасянето на исторически разгром срещу техните съперници, торите, които по последни проучвания изостават с над 30% в нагласите на избирателите, след катастрофалните икономически мерки, въведени, и в последствие отменени от Лиз Тръс.
Подобно на Тръс, Риши Сунак също влиза в британската и световната история като първият министър-председател от азиатски произход, първият цветнокож премиер, също така и първият изповядващ хиндуизма (открито поне) да обитава “Даунинг стрийт 10” и ръководи бъднините на бившата империя, владяла някога родината на предците му, Индия. Въпреки това не е първият британски премиер от “чуждестранен произход” - тази титла на Албиона присъждат официално на Бенджамин Дизраели от преди 150 години, който е и един от основните архитекти на съвременната партия на консерваторите, но също така роден като евреин било то и в Англия.
В речта си Риши Сунак обеща правителството, което ще сформира да отразява “интегритет професионализъм и отговорност на всички нива” и да е обединител на партията. Последното като причината за възхода му на поста. Преди два месеца в надпреварата срещу Лиз Тръс, двамата имаха достатъчно подкрепа сред депутатите в Камарата на общините, за да се стигне до гласуване сред редовите членове на консерваторите, които изправени пред избора Сунак/Тръс, гласуваха за анемичната бяла жена. След оставката подадена от Лиз Тръс в четвъртък миналата седмица, на фона на пореден вътрешен бунт в редиците на торите в Уестминстър срещу политиките ѝ, за възможни приемници бяха издигнати трима - Риши Сунак, бившият му съперник в надпреварата и лидер на фракцията в камарата Пени Мордънт, която достигна до предпоследния кръг преди два месеца и... злополучния Борис Джонсън. Последният има здравият разум да се оттегли през уикенда и топката остана между Сунак и Мордънт, преди бившата министър на отбраната да се оттегли в понеделник, часове преди колегите ѝ да гласуват между двамата и така “Харе Риши!”, без дори този път и редовите избиратели на торите, да се произнесат.
И няколко думи за него. Родителите на Риши Сунак пристигат в Обединеното кралство от Източна Африка и двамата са от индийски произход. Той е роден в Саутхемптън през 1980 г., където баща му е бил личен лекар, а майка му е имала собствена аптека. Посещава ексклузивното частно училище “Уинчестър Колидж” - работи като сервитьор в заведение за къри в Саутхемптън през летните си ваканции - след това влиза в Оксфорд, за да учи философия, политика и икономика.
Докато следва магистратура в Станфордския университет се запознава със съпругата си, Акшата Мурти. По-рано тази година лондонският “Таймс” изчисли, че Риши Сунак и съпругата му разполагат с над 826 милиона долара, което ги поставя 222-ро място от 250-те най-богати британски личности или фамилии. Източник на тяхното богатство? “Технологии и хедж фонд”, се казва в доклада. Съпругата му, моден дизайнер, е дъщеря на милиардера Нараяна Мурти, основател на индийският технологичен конгломерат Infosys. Акшата притежава по-малко от 1% акции в компанията, което е явно повече от достатъчно. А между 2001 г. и 2004 г. Сунак е бил анализатор за “Голдман Сакс” и по-късно е партньор в два хедж фонда. Семейството също притежава домове в Лондон; в неговия парламентарен избирателен район в Йоркшир, Англия; и в Санта Моника, Калифорния.
За първи път е избран за депутат през 2015 г. и прекарва две години на задните скамейки в камарата на общините, преди да стане младши министър в правителството на Тереза Мей. Борис Джонсън дава на Сунак първата му голяма роля в правителството, като го назначава за главен секретар на Министерството на финансите през 2019 г. и го повиши до министър през 2020 г.
Живият мост
След като станахте министър-председател на Обединеното кралство, очаквам с нетърпение да работим в тясно сътрудничество по глобални въпроси и прилагането на Пътна карта 2030 (б. р. - рамковото споразумение, сключено между двете страни). Специални пожелания за Дивали (б. р. - хиндуисткият “празник на светлините”, отбелязан по света в понеделник) към “живия мост” на индийците в Обединеното кралство, докато трансформираме нашите исторически връзки в модерно партньорство.
Министър-председателят на Индия Нарендра Моди
Заплаха за лейбъристите
Сунак е лоша новина за лейбъристите и опозиционните партии. Торите си намериха приличен нов лидер; но и нов “наратив”. Това е, от което наистина се нуждаеха преди всичко - усещане за какво всъщност е това правителство. Каква е неговата цел и предназначение - на практика? Отговорът: възстановяване на икономиката. Трудни решения сега, но по-добри времена предстоят. Край на хаоса и объркването. Елементарно, както бе безкрайно повтаряно.
Шон О`Грайди, редактор, “Индипендънт”
Победи расизма
Расизмът в Обединеното кралство е толкова дълбок, че са необходими икономически срив, две оставки на министър-председатели, липса на избирателен мандат и сериозни икономически привилегии от негова (б. р. - на Сунак) страна, за да успее мултикултурализмът.
Авинаш Паливал, индийски журналист
Семейна гордост
Поздравления за Риши. Гордеем се с него и му желаем успех. Убедени сме, че той ще даде всичко от себе си за народа на Обединеното кралство.
Нараяна Мурти, тъст и мултимилиардер
Според международните наблюдатели на Сунак предстои трудна задача да сформира балансиран кабинет от своята партия. Очаква се много от най-високопоставените постове да отидат при онези, които последователно са го подкрепяли - включително когато загуби от Лиз Тръс. Сунак вероятно ще направи най-малко основните си назначения в кабинета във вторник следобед, така че те са на място, за да се наредят до него на предната скамейка на Камарата на общините, по време на редовния парламентарен контрол в сряда. Най-голямо решение ще бъде дали да запази Джеръми Хънт за финансов министър и ще даде ли портфейл на последния си съперник за поста, Пени Мордънт, която отстъпи в негова полза, коментират анализатори. Според слуховете е вероятно тя да е следващият британски външен министър.