„Държавата няма властови ресурс и потенциал да контролира процеса на африканска чума по свинете и това е отговорност на правителството“, каза лидерът на АБВ по време на пресконференция.
„Не трябва да забравяме, че през 1999 г. – 2000 г. Иван Костов продаде всички екарисажи. Тогава България остана без какъвто и да е инструмент за ефективно ликвидиране на
възможността за разпространяване на този тип заболяване по животните“, посочи Петков.
„Основната вина от престъпни действия, политически и управленски, е на Иван Костов
и неговото правителство. През изминалата година ние предложихме на държавата в лицето на МЗХГ и ловно-рибарските дружини да набележат конкретните мерки, за да се ограничи популацията на дивите свине.
Искаме да знаем каква е оценката на правителството за случилото се безотговорно действие. Ние смятаме, че правителството в лицето на МЗХГ трябва да понесе отговорност и за поставената ограда с Румъния, от която нямаше никакъв ефект“, каза още Петков.
Той обърна внимание, че първото правителство на Бойко Борисов е ликвидирало националната ветеринарномедицинска служба. Лидерът на АБВ, посочи, че до момента няма никакви действия за възстановяването ѝ.
„Изискването в момента във всяка община да има ветеринарен лекар, далеч не се спазва. Държавата няма никакъв властови ресурс и потенциал да контролира този процеса и това е отговорност на правителството", каза лидерът на АБВ.
Според Румен Петков да се хвърли цялата отговорност върху БАБХ няма да е никак коректно. „Да каже има ли внос от Румъния на храни за птици и животни, които включват свинска карантия, риба и кой контролира вноса на тези храни“, каза още той и "попита как се гарантира, че част от вноса на тези храни не е източник на зараза на африканска чума".
Според доц. Камелия Стаматова - главен асистент в Тракийския университет, създалата се ситуация с чумата по свинете предизвиква сериозно напрежение в обществото. „На обикновените хора им беше вменявано, че съществуват конспирации, че едва ли не свиневъдният сектор в
България ще бъде унищожен. Това рефлектира върху професията ветеринарен лекар. Така възникна и разнобой в самите съсловия на ветеринарните лекари. Това беше продиктувано от лошата информираност на населението, на обикновения гражданин“, допълни още доц. Стаматова.