МВнР: Имаме тревожни сигнали за натиск
За десетки случаи на нарушени права на българи по време на преброяването в Република Северна Македония, сигнализираха читатели на “Труд”. Преброителите са изисквали български документ на гражданите, които са искали да се запишат българи по произход, на някои им било отказано да бъдат вписани като такива, разказаха местни хора.
Официално преброяването в западната ни съседка приключи на 30 септември. По неофициални данни и според активисти на фондация “Макeдония” в РСМ за българи по произход в електронната форма и чрез преброителите са се записали над 13 000 човека. До фондацията има оплаквания за откази да се впише произход “българин” и съответно са отправени жалби до т. н. Държавен завод за статистика, но отговори не се получавали, обясни пред “Труд” Виктор Стоянов от фондация “Македония”.
Преди дни вицепремиерът на РСМ Никола Димитров съобщи на есенната сесия на ПАСЕ в Страсбург, че нямало нито една жалба за нарушени права на българи. Такива нямало, нито до северномакедонските институции, нито до институциите по правата на човека в Европейския съюз, заяви Димитров.
Оказва се, че за да се изпрати жалба или оплакване, тя трябва да се пусне до Комисията за защита от дискриминация в Скопие, но и този канал не работи, казват хората. “Труд” направи проверка може ли да се подаде такъв сигнал до Комисията за защита от дискриминация в Скопие. На официалния имейл адрес на ведомството - KZD.MK, се отваря страница на фирма за уебдизайн.
Писмата до посочения за жалби електронен адрес - [email protected], се връщат с текст: “Съобщението ви не бе доставено до [email protected], тъй като адресът не може да бъде намерен или не може да получава поща”, а телефонът, посочен на страницата на ведомството, не съществува при избиране.
Адресът на македонската Комисия за защита от дискриминация е посочен, че се намира в Скопие на бул.”Гоце Делчев” №18, в сградата на Македонското радио и телевизия. Българин от Скопие посети по молба на “Труд” посочения адрес, но там не откри нито офис на Комисията за защита от дискриминация, нито пощенска кутия за жалби.
“Такава комисия не съществува и според нашата проверка. Няма отговорни лица, няма председател, зам.-председател или секретар. Ние ще сезираме за този парадокс българското външно министерство, дипломатическите ни служби в Скопие и европейските институции за дискриминация и правата на човека в Брюксел и съда в Страсбург”, каза пред “Труд” Стоянов.
От българското МВнР, потвърдиха пред “Труд”, че следят с повишено внимание преброяването в РМС. “Особено тревожни са постъпващи сигнали, според които има упражняване на натиск върху хора, които открито изразяват българската си идентичност. На 06.10 беше получено писмо от Културен център “Иван Михайлов” в Битоля. В него се описват случаи на оказан административен натиск върху местни граждани с българско самосъзнание”, съобщиха от МВнР.