Родители на смени за пробите в клас, ако ли не, някои стават учители у дома
Семействата се чувствали притиснати
Тестването за коронавирус два пъти седмично в клас на малките ученици поставя в огромно противоречие родители и учители. Това пишат в отворени писма до отговорните институции преподаватели, директори и семейства на ученици от 1. до 4. клас.
Всички те настояват тестването за коронавирус на малките ученици да се случва вкъщи, а не да се извършва в клас и имат своите причини за това. На 10 ноември трябва да се проведе пилотният експеримент с взимането на проби от слюнка на децата и това да служи за филтър за оставането на училище присъствено.
Пълна каша обаче цари с реализацията на тестването часове преди насрочения първи опит за скрининг. Директори, учители и родители от дни зоват да се направят промени в плановете на МОН и МЗ. По думите им има проблеми освен със съгласието на родителите, което трябва да е поне 50% за даден клас, но и с вида на избраните тестове и цялата организация на процеса на ниво училище, където изникват всекидневно още и още въпроси и спънки.
На някои места родителите искат да са доброволци и да помагат в тестването, защото учителите отказват, директорите на школата обаче не са съгласни. В други училища майки и бащи ще са на смени. А тези, които отказват тестване, ще трябва да се превърнат в учители от вкъщи, тъй като няма достатъчно камери, за да се провежда хибридно обучение.
Затова директори на училища от цялата страна призоваха министрите Кацаров и Денков тестването да става вкъщи, обясни директорът на 107-о ОУ „Хан Крум” Данко Калапиш. Те изброяват общо11 причини МЗ да измени заповедта си и са категорични, че в системата напрежението е огромно.
Същото искат и родители в Сливен, Раковски и Бургас семейства организираха протести срещу тестването в клас.
„Заявяваме, че желаем и настояваме тестовете за COVID-19 на нашите деца да бъдат извършвани в домашна среда от нас, родителите, преди те да бъде заведени на училище”, казват родителите на ученици от 1. а клас в софийското 105. СУ „Атанас Далчев” в отворено си писмо до президента, министър-председателя, и двамата министри на образованието и здравеопазване.
„Част от родителите се чувстват притиснати от трудното ежедневие и под този натиск дават своето съгласие децата им да се върнат в класните стаи, докато пред други стоят много въпросителни, свързани с методите на изследване на децата, неясноти относно последващите стъпки и нежелание за даване на съгласие за тестване. Вероятно, повечето от нас ще дадат своето съгласие за тестване на децата, чрез използване на щадящ начин чрез слюнка. Категорично сме против обаче, тестването да се извършва в училище от класните ръководители и настояваме то да се случва в домашна среда”, категорични са те.
На този фон РУО-тата в цялата страна вчера продължаваха да събират информацията относно процентът родители, които са съгласни децата им да се тестват.
В столичното 119 СУ 91,4% от родителите желаят децата им да се обучават присъствено, но 14,1% няма да позволят да се тестват в училище. В сряда ще се тестват и учат присъствено 424 ученици, а 67 ще продължат в ОРЕС, обобщи ситуацията към понеделник директорът на училището Диян Стаматов.
В най-голямото училище у нас 18 СУ “Уилям Гладстон” вчера следобед продължава да обработват данните от декларациите. Директорът Величка Стойчева коментира за „Труд” предварителните данни, според които близо 800 деца ще бъдат тествани в сряда, а за родителите, които ще помагат ще трябва „зелен сертификат”.
До редакционното приключване на броя в понеделник, министрите на образованието и на здравеопазването не бяха издали съвместната заповед с разписания механизъм за тестване.
Имаме 799 деца от 1. до 4. клас. Според последното обобщение от неделя вечерта 670 ученици бяха заявили дневна форма на обучение, а 120 оставаха в ОРЕС (б. а. обучение от разстояние в електронна среда). Данните продължават да се обработват, като се прави справка паралелка по паралелка. Възможно е да има малки промени в числата, но очакваме всички 28 паралелки в начален етап да започнат присъствено обучение. Имаме колебание относно само една паралелка от 2. клас, но изчакваме пълните данни.
Направили сме организацията на екипите. Тестването ще правят основно учителите, защото само няколко родители са потвърдили, че ще могат да бъдат полезни при тестването. Те задължително ще имат сертификат или отрицателен тест, според изискуемите права по стандартите на министъра на здравеопазването.
Нямаме информация дали в някакъв момент тестовете със слюнка ще бъдат сменени с друг вид тестове.
МОН разяснява
Намаляват междучасията
Тестването на начален етап изисква децата да не са яли и пили 30 минути преди теста, но това не означава, че пробата се взима на гладно. Тоест децата няма да гладуват, обясниха един от най-наболелите въпроси на родителите от МОН.
От ведомството уточниха, че според указанията на производителите на тестовете, реалните резултати се отчитат между 15 и 30 минути, след като пробата бъде нанесена върху тестовата плочка. Това означава, че тестовата плочка, показана на входа на училището, не може да удостовери отрицателния резултат, а ще трябва изцяло да се разчита на съзнанието на всички родители.
Планът засега е първият час в понеделник и четвъртък да започва малко по-късно и в рамките на него да се направи скринингът. След това междучасията ще се по-малки, а останалите часове ще бъдат с 5 минути по-кратки, за да се навакса учебното време, минало в правене и отчитане на тестовете.
Наложените мерки не работят
Протестът в Бургас.
Бургаските родители в понеделник организираха „открит урок” по български език за своите деца, за да се обявят срещу тестването на най-малките ученици и мерките, които са предвидени за тях. Родителите протестираха за втори пореден ден. Рано сутринта те направиха „открит урок” в импровизирана класна стая пред сградата на общината. Градска родителска среща против тестването и в същото време против онлайн обучението се проведе в центъра на Бургас и в неделя.
„Смятам, че децата не трябва да бъдат нарочени за изкупителна жертва. Ситуацията е тежка, но имам чувството, че се прави още по-тежка. Не мисля, че това е добре, не мисля, че и сега е моментът за масово тестване, още повече на деца. Смятам, че трябва да се даде приоритет на това при децата всичко да бъде нормално и да се търсят други начини за успокояване на ситуацията. Други групи трябва да се таргетират, а не децата”, обясни Деяна Цонкова, майка на ученик в седми клас и второкласничка.
Други родители коментираха, че не вярват на тестовете и те според тях са неточни, а и са стрес за децата.
Родителите са отговорни и не пускат болни деца в училище, а наложените до момента мерки просто не работят. Това е мнението на Иво Радев, родител който също бе на протеста в понеделник. Той коментира още, че тестовете са стрес за децата и това не бива да им се причинява.
В Пиринско и Шуменско
Днес казват колко класа се връщат
Ако не са на училище, малките ученици ще продължат да учат през екрана.
Родителите, които отказват тестване за децата им в училище, ще трябва сами да ги обучават у дома. Това не е някакво наказание, а ще се наложи поради липса на камери, с които да са оборудвани класните стаи за провеждане на синхронно обучение.
„В нашия първи клас имаме трима родители, които отказват тестове, това означава, че ще трябва да им пращам уроците по вайбър и те сами да преподават на децата си, тоест ще има асинхронно обучение”, разказа пред „Труд” учителката на първи клас в Благоевград Петя Георгиева.
Липсата на тези камери не позволява провеждането на синхронно обучение, а такива липсват в доста училища в Пиринско. И родители и учители са се хванали за главата, защото това означава доста проблеми за обучението на децата.
Според нея няма нищо стресиращо в тестовете, но организацията е доста натоварваща. Поне четирима души ще бъдат ангажирани за един клас за извършване на тестването. Засега в нейния клас това са двама родители и двама учители, като родителите ще се въртят.
В нейното училище - Шесто основно училище „Иван Вазов” броя на декларациите, подадени за разрешение за тестване, са различни в класовете - в едни имат 60 процента съгласие, в други 75%, в трети - малко над 50%.
В Благоевград всички ученици учат онлайн до 15 ноември. Дотогава родителите имат все още време да размислят и да подадат декларации.
Учителите от Пиринско обаче заявяват, че засега има тестове за плюнка, но в следващите седмици може да се получат тестове с бъркане в носа. Ако получат такива, то те категорично заявяват, че ще откажат да работят с тях, защото ги намират за опасни. А имат предварителна информация, че тестовете ще бъдат различни. И за тях отново ще има събиране на декларации за съгласие от родителите.
В Шумен от 15 паралелки с ученици от първи до четвърти клас във Второ ОУ „Д-р Петър Берон” в 14 ще се върнат присъствено в училище при условията на тестване. Това каза за „Труд” директорът Павел Павлов, но уточни, че още се събираха декларации на родители. В класовете, които тръгват на училище, има и деца, чийто родители са заявили отказ и те ще наблюдават учебния процес чрез камери.
4Днес окончателно ще е ясно колко класа тръгват на училище, тестовете за област Шумен са налични, каза началникът на РУО Юлиян Тодоров. Пристигнали са 8925 теста, които на първи етап са достатъчно.
„Аз искам детето ми да ходи на училище, да се вижда със съучениците си, да бъде заедно с учителите си, да може да попита и веднага да му бъде обяснено, без да се взира часове наред в монитора. Да има учебни дни, пълни с емоции, с нови интересни факти и събития, за които после да разказва с блеснал поглед на откривател.
Стъпката към всичко това е съвсем малка - родителят да подпише декларация, че е съгласен детето им да бъде тествано два пъти в седмицата, така че страхът от заразата да не помрачава отново учебната година на малките. Аз вече го направих. Направете го и вие. Децата ни имат нужда да бъдат заедно!”. Това написа в официалния си профил във фейсбук зам.-кметът на София Дончо Барбалов и качи своята попълнена декларация за съгласие.
Аз съм категорично „за” тестовете, вече съм подписала декларация. Нашият клас със сигурност тръгва на училище, имаме съгласието на повече от 50% от родителите. От 24 деца, родителите на 20 са казали „да”. Мисля, че този тест не застрашава нито здравето на децата, нито психиката, а точно обратното.
По-добре ли е детето ми да стои вкъщи пред компютъра, да пита „къде са ми другарчетата” и да дебелее? Въпреки че е минала само една седмица в онлайн обучение, децата са тотално изнервени. На моята дъщеря това й е трета учебна година дистанционно обучение. Нямам нищо против и вкъщи да правя теста, стига да разрешат. Не представлява трудност. Каквото каже ръководството, защото наистина мисля, че в училище ще се загуби време. Категорична съм, че мястото на учениците е в класната стая.