Ученически пособия причиняват инциденти

Ученически пособия причиняват инциденти

Некачествени чертожни инструменти порязват малчуганите

ЕС не разрешава продажба на стоки, имитиращи храни

Много често малките ученици избират за учебни помагала, цветни, лъскави и ароматни артикули. Те обаче, често носят риск за здравето, защото подмамват малчуганите да ги опитат. И през новата учебна година, която започва официално днес, много такива пособия изпълват ученическите раници.

За това алармират от платформата “Ние потребителите”. “Тъй като сме в кампания за ученически стоки припомняме, че точно такъв тип изделия - гумички във формата на плодове, със съответния аромат, могат да бъдат опасни, защото малките деца да бъдат изкушени и да погълнат изделието или части от него, като така може да се стигне до инцидент.

Същото важи и за пособия като лепилата. Ако те имитират плодови млека или сокове, също могат да се опитат от децата и това да доведе до отравяне и увреждане на здравето. Затова напомняме на родителите да избягват подобни стоки.” Това заяви пред “Труд news” Габриела Руменова, създател на “Ние потребителите”. Тя е категорична, че стоки, които имитират храни, са забранени за продажба според европейските правила за безопасност на стоките.

“Има и несесери, които от някоя от страните имат прегради с течности с различни дребни елементи, много често блестящи дребни части. При извършени проверки в страни от Европейския съюз те съдържат вредни химикали, които предизвикват алергии. Евентуално, ако преградата се разкъса и тази течност изтече, децата могат да получат обриви, а ако дребните елементи бъдат погълнати от по-малко дете, могат да доведат до задушаване или до порязвания”, предупреди Руменова.

“Трябва да се избягват и учебни принадлежности, които могат да имат остри ръбове, например недобре изработени линии или триъгълници, дори химикалки, които могат да доведат до порязване. Родителите да ги оглеждат, защото особено по-нискокачествените не са с достатъчно заоблени краищата. Другите пособия, предназначени за по-големи ученици, като пергели или ножици, изискват да се покаже внимателно на децата как да ги обезопасяват в раниците”, заяви още Руменова.

Тази година общо в цялата страна общо 2331 училища отвориха врати. До момента в тях са записани над 58 000 първокласници, като общо децата от подготвителните групи в училищата и учениците от първи до дванадесети клас са над 720 000. Тези данни съобщиха от Министерството на образованието и науката. За миналата учебна година 3431 ученици са отпаднали от образователния процес.

Сега за първи път има безплатни учебници за всички ученици. Досега гимназистите от 8 до 12 клас трябваше да ги закупуват лично. Те не се заплащаха само от децата до 7 клас. Държавата отдели 93 милиона лева по това перо от бюджета. До 10 септември те бяха осигурени според заявката на училищата.

Допълнителните учебни материали, като работни тетрадки и листове, речници и помагала, все още се закупуват лично от учениците. Учебниците за профилирана и професионална подготовка също ще трябва да бъдат закупувани от родителите.
Безплатните учебници ще трябва да се връщат в запазен вид в края на всяка година, в противен случай родителите ще трябва за закупят нови. Срокът за ползването им ще бъде три години, а след това ще се закупуват нови.

Безплатни са и учебниците по избираемия предмет “Религия”, за който се застъпи Българският патриарх Даниил при своята интронизация. Днес той открива новата учебна в две училища във Видин. Това са природо-математическата гимназия “Екзарх Антим I”, на която от три години е член на училищното настоятелство, както и първото частно начално училище „Митрополит Неофит Видински” към Видинска митрополия.

Край на теснотията за учениците в “Сарафово”, имат нов корпус

Правят STEM кабинети във всички 52 училища

Предстои обновяване на спортните площадки на девет училища

Мария Кехайова,
Труд news, Бургас

Учебната година започва с отлична новина за учениците от квартал “Сарафово”. Класните стаи в най- бързо развиващия се и модерен квартал на Бургас не достигаха и училището отесня. Наложи се общината да наема стаи в околни къщи, за да може да бъдат поети всички паралелки. Новият корпус на ОУ “Христо Ботев” вече е готов и ще предостави на учениците от бургаския квартал достатъчно пространство, нови класни стаи и самостоятелен физкултурен салон, от първия учебен ден днес.

Тази година около 24 800 ученици от 1 до 12 клас ще прекрачат прага на училищата в Община Бургас. Децата, които за пръв път ще влязат в бургаските класни стаи, са 2050, а разкритите нови учебни паралелки са четири.

Във всички 52 училища предстои изграждането на STEM кабинети по Националния план за възстановяване и устойчивост. Те са нещо като лаборатории, зали за експерименти, за измисляне на машини и куп други интересни неща.

В последните няколко години бяха напълно реконструирани 13 училища. Предстои обновяване на спортните площадки на девет училища.

В ОУ “Антон Страшимиров” също ще посрещнат възпитаниците си след извършен основен ремонт на сградата, въведени мерки за енергийна ефективност и STEM кабинет, както и в ОУ “Георги Бенковски”, където също се направи освен ремонт в класните стаи и нов STEM кабинет, вече имат асансьор, достъпна среда за хора с увреждания и обновен училищен двор.

Продължават строителните дейности в ДГ “Вълшебство” и в новия корпус на ППМГ “Акад. Никола Обрешков”, а преди дни започна друг дългоочакван ремонт - на Спортното училище “Юрий Гагарин”.

Заради ремонт 

530 ученици от Благоевград разпръснати в 3 школа

Реновациите продължават цяла година

Ще бъде монтирана фотоволтаична инсталация и подменена частично съществуващата дограма на основната сграда.

Светлана Василева,
Труд news, Благоевград

Второ основно училище “Д. Благоев” в Благоевград затваря врати временно заради мащабен ремонт, а 530 ученици, които до сега са учили там, са командировани в три други различни учебни заведения. Учебната година символично ще бъде открита в двора на училището, което в центъра на града. Занятията ще започват по разпределение в други школа.

Родителите са недоволни от тази ситуация, но сградата трябва да бъде ремонтирана, тя е една от най-старите в града и 50 години не е реновирана.

С отпуснати над 4 млн. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост Община Благоевград ще извърши мащабния ремонт на училището, който ще продължи до 2026 година.

Ще бъдат изградени две пристройки към основната сграда, в които ще бъдат разположени 6 нови класни стаи, читалня, столова и закрита зала за спорт със съблекални и обслужващи помещения. Това ще даде възможност за преминаване към едносменен режим на учебния процес.

Ще бъде монтирана фотоволтаична инсталация и подменена частично съществуващата дограма на основната сграда, с което ще се повиши енергийната ефективност на сградата.

Любопитен и неприятен казус има и в Гимназията по туризъм и лека промишленост “Гоце Делчев” пак в Благоевград. Там проблемът се оказва в собствеността на земята, на която е построена. Сградата е държавна, земята частна, финансирането общинско. Частният собственик притежава 5 дка от земята и иска да си я върне или да му бъде платена.

Засега общината не може да я плати, Министерство на образованието е сезирано за казуса и се чака решение. А управата на гимназията постави кутия за дарения, за да събира средства да си откупи терена. През това време частника или спира тока на училището, или пък не допуска техници за ремонт.

Ученият д-р Петър Берон ще посреща децата в шуменско школо

Гимназисти „квартируват“ до края на годината

Графит на патрона ще посрещне учениците

Автор на внушителния стенопис, който обгръща шуменското училище, е графити артистът Иво Илиев.

Цветелина Георгиева,
Труд news, Шумен

Заради неприключил ремонт учениците на Професионалната гимназия по икономика в Шумен ще започнат новата учебна година в две други школа. Учебните занятия ще се провеждат в Професионалната гимназия по облекло, хранене и химични технологии и в съседната Гимназия по селско стопанство в Шумен. Официалното откриване на учебната годината година ще бъде в първото училище, като неговите ученици са поканени в 9 часа, а тържеството на “квартирантите” ще бъде два часа по-късно.

Ремонтът за близо 2 млн. лв. в “Икономиката” стартира в началото на годината и трябваше да приключи за шест месеца, но това се оказало невъзможно за фирмата изпълнител. От Министерство на образованието са удължили срока до края на годината.

И в други учебни заведения в Шумен до последно вървяха ремонти, но там успяха в срок да демонтират скелетата и в понеделник ще има нормални тържества. Ще останат довършителни дейности, които няма да пречат на хода на учебните занятия.

За обновяване на материалната база и ремонти в общинските учебни заведения са инвестирани над 1,5 млн. лева от различни източници, съобщиха от кметството.

Приятна изненада - внушителен по размери графит на българския учен, педагог и философ д-р Петър Берон ще посрещне учениците си шуменското Второ ОУ “Д-р Петър Берон”. От ръководството решили патронът да гледа и разказва поучения на две стени по повод 200 години от издаването на неговия Рибер буквар и вече навършените 100 г. от основаване на школото.
Първокласниците са 730, което е с 29 по-малко от миналия септември.

Учебниците и учебните помагала навсякъде са доставени, а първокласниците ще получат и традиционния подарък - книжка с послание от кмета на Община Шумен.

В първия учебен ден

Малките в Горна Оряховица получават светлоотразителни значки

За безопасност

Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново

Специално изработени светлоотразителни значки получават в началото на новата учебна година всички малки горнооряховски ученици.

Те са осигурени от общинското ръководство. Знаците ще бъдат раздадени като символичен подарък за децата, но и с цел подобряване на тяхната безопасност в предстоящия есенно-зимен сезон с намаляваща светла част от денонощието.

“Над 1200 деца се обучават в общинските училища в Горна Оряховица и населените места на общината от първи до четвърти клас. В три от училищата има създадени и подготвителни групи за 5 и 6-годишните. Всяко дете ще получи този малък жест на грижа и отношение към безопасността”, информират от общинската управа на железничарския град.

Всички училища във Великотърновска област са готови за предстоящата учебна година. Школата в региона са инспектирани от контролните органи и от общинските управи.

Варненско училище приема 400 деца в нов корпус

Хроничен проблем с покрива затваря двора на училище

Извършени са 4 частични ремонта

Красивата фасада на СУ “Димчо Дебелянов” е увенчана от опасен покрив, чийто пореден ремонт предстои. Дотогава дворът на школото ще е затворен.

Даниела Фархи, 
Труд news, Варна

Летните ремонти в 41 общински училища и детски градини във Варна приключиха и в класните стаи ще влязат 30 926 деца, сред които 3146 са първокласници.

400 ученици от 2 до 4 клас в СУ “Найден Геров” ще ползват модерната база на нов 4-етажен корпус с топла връзка към основната сграда, който бе построен с 5,2 млн. лв. от МОН и общината. В зданието има асансьор и многофункционална зала за спорт и културни прояви. Училището е едно от най-големите в града. В него се обучават близо 1300 деца от 1 до 12 клас. И тази учебна година обаче, те ще започнат без мечтания голям физкултурен салон. Строежът му по проект на Министерството на младежта и спорта започна през март 2021 г., но месеци по-късно бе замразен. Въпреки пълното авансово плащане, изпълнителят не довърши обекта и сагата продължи в съда. В крайна сметка тази година общината получи собствеността върху сградата. Предстои проучване на състоянието є, след което ще обявена поръчка за довършването ѝ, каза ресорният зам.-кмет Павел Попов.

Хроничен проблем има и в разположеното в центъра СУ “Димчо Дебелянов”, което е и средищно. Сградата му бе основно ремонтирана през 2019 г. с 2,5 млн. лв. по европроект. РДНСК прие обекта, но се оказа, че покривът е дефектен. След 4 частични ремонта сега предстои тройна експертиза на злополучния покрив. Докато той не бъде поправен качествено, дворът на школото ще остане затворен, за да се гарантира безопасността на децата.