Учени са разработили алгоритми, които ще помогнат за прогнозирането на мащабни земетресения

Учени са разработили алгоритми, които ще помогнат за прогнозирането на мащабни земетресения

Учени са разработили алгоритми, които допринасят за по-доброто разбиране на факта, че малки земетресения, които внезапно се увеличават по честота и интензитет, могат да сигнализират за мащабно земетресение.

Има определени поредици от трусове, които се наблюдават преди повечето големи земетресения, посочват авторите на това изследване, което е публикувано в списание Seismological Research Letters.

Моделът за прогнозиране на земетресения EEPAS - Every Earthquake a Precursor according to Scale, в превод "Всяко земетресение е предвестник според мащаба", може да помогне за прогнозиране на бъдещи големи земетресения месеци или дори десетилетия преди да се случат и в зависимост от техния магнитуд. Това твърдят изследователи от GNS Science в Нова Зеландия и от Geosciences Research Center (GFZ) в Германия.

Според авторите на изследването EEPAS се представя добре в глобалните тестове и има важен принос за общественото прогнозиране на земетресения в Нова Зеландия и Националния модел на сеизмичната опасност на Нова Зеландия.

"Нашата работа е от съществено значение за напредъка в разбирането за това как сеизмичната активност се натрупва преди да се случи голямо земетресение", казва Анемари Кристофърсън, изследовател в GNS Science Hazard and Risk, който е водещ координатор на проучването.

Тези ресурси помагат да се вземат по-добри решения за това къде да се изгради и да се даде приоритет на укрепването на съществуващата инфраструктура, за да стане Нова Зеландия по-устойчива на големи земетресения, добави Кристофърсън, цитиран от Seismological Research Letters и Stirileprotv.ro.