Хапче за дълголетие приготвят наши учени

Хапче за дълголетие приготвят наши учени

В основата на продукта е мед, който може да удължи живота с 30%

Хранителната добавка ще е готова до края на годината

Чрез ЯМР учените изследват молекулите в меда

Наши учени разработват хапче за дълголетие, в основата на което е специфичен мед. Очаква се хранителната добавка да е готова до края на годината, но ще се изчака патент, съобщи пред “Труд news” проф. Милен Георгиев от института по микробиология на БАН и Център за върхови научни постижения "PlantaSYST" в Пловдив.

В основата на хапчето е мед, какъвто има само в определен район от страната, а проучвания на екип от учени вече са установили, че въпросният мед може да удължи живота с 30%.

Проф. Георгиев обясни, че от меда се получава субпродукт, който не съдържа захари, за да може добавката да се използва и от диабетици и от хора с непоносимост към захарите.

“Използвахме ядрено магнитен резонанс (ЯМР), чрез който установихме уникалността на използвания мед”, коментира ученият, който бе категоричен, че като химичен профил използваният за създаването на хранителната добавка пчелен продукт го има само в определен район на страната.

Учените в Центърa за върхови постижения "PlantaSYST" използват моделен организъм – кръгли червеи от вида C. Elegans, които имат високо генетично сходство с човека и са уникална система за изследване на затлъстяването и дълголетието. Установено е, че тези червеи спират да стареят, когато гладуват, и така могат да живеят два пъти по-дълго от нормалното.

“Имаме мутанти от тези червеи, които живеят двойно по-дълго и с използването им можем да установим не само с колко процента се удължава животът, но и по какъв механизъм става това”, каза проф. Георгиев. Той обясни, че и билките, и растителните екстракти, и медът са сложни химични смеси, които се влияят от условията на околната среда.

“Идеята ни е не да създадем продукт, който да се рекламира и да се продава шест месеца или година, а научно да го охарактеризираме под формата на метаболитен отпечатък. Т. е. да знаем абсолютно всичко, което има в продукта и какво е съотношението между съставките”, обясни ученият. Той не пожела да разкрие подробности около състава на меда, който е в основата на продукта и увери, че ще направи това след като патентът за добавката бъде одобрен.

Чрез ЯМР учените изследват молекулите в меда, които са над 100. Ако пчелата е пасла нещо различно ще се промени профилът на веществата.

“Когато използвате ЯМР можете да направите отпечатък - както нашите пръсти имат уникални отпечатъци, така и растенията, и видовете мед, и бактериите имат метаболитни отпечатъци, които ги правят специфични. И когато ние създадем продукт, който има специфичен отпечатък, можем всяка следваща партида да я стандартизираме по този начин. ЯМР е доста скъп метод, апаратурата струва много и затова голяма част от компаниите не го използват в стандартизацията”, обясни проф. Георгиев, който разработва хапчето за дълголетие с екип от фармаколози, фармацевти, молекулярни биолози, биотехнолози, хранителни инженери.

Професор Милен Георгиев пред “Труд news”: Започнахме със затлъстяването

През 2018 г. започнахме работа върху затлъстяването, а през 2021 г. когато бяхме напреднали в работата по затлъстяването се появиха данни, че има връзка между затлъстяването и продължителността на живота под формата на определени молекулярни пътища, които затлъстяването засяга и по този начин се променя и продължителността на живота. Започнахме изследвания и върху дълголетието.

Голямото предизвикателство на днешното време е създаването на продукт за удължаване на живота. Едната възможност е хранителна добавка, а другата - лекарствен продукт. Създаването на лекарствен продукт е изключително времеемко и скъпо начинание, затова сме се насочили към разработването на хранителна добавка.

Има фотопротективна активност

Проучват и орфеевото цвете, което е възкръсващо

Доста години работихме с орфеевото цвете, наричано още възкръсващо. Когато няма вода листната маса на цветето става кафява. В момента, в който получи вода под формата на роса, или дъжд, то отново става зелено и почва да цъфти, каза проф. Милен Георгиев.

С колегите в Центъра за върхови научни постижения "PlantaSYST" изследваме механизма на оцеляване на това цвете от години с идеята, че можем да го прехвърлим върху стпанско-значими култури.

Орфеевото цвете има отношение към стареенето - в него има вещества, които въздействат върху кожата - имат фотопротективна активност. Т. е. кожата по-малко старее, изложена на UV лъчи.

Тайната - зеленчуци и плодове от собствената градина, плюс агнешко, овче и козе месо

В Сан Панталео столетниците никога не свършват

Винаги на масата с чорба от боб или бакла

Румен Михайлов

Има в северната част на о. Сардиния едно село на име Сан Панталео, тоест Свети Пантелеймон, което се слави със столетниците. Постоянните му жители са някъде около 1000 души, като средно на петдесетина от тях се пада по един, в пола или панталони, надхвърлил стоте лазарника. И по стара традиция на патронния празник на селцето, който се чества и като у нас на 27 юли, столетниците се нареждат на площада пред малката църква, сядат на донесените от тях столове и множеството им се радва. А те си говорят - дядовците одумват без да им мигне окото подминаващите ги с усмивка млади жени, а бабите - ами корят наборите си, но без злоба, ей така, да се намират на приказка.

Всъщност не само Сан Панталео и Северна Сардиния, но и целият остров отдавна се славят като място, където столетниците никога не свършват. Като учените глави сравняват тази земя на дълголетници с другия подобен световен център на вечно младите старчоци - японския остров Окинава. Където климатът е подобен на сардинския, заформен от безкрая на морската шир, храсталака до безкрай и горите по планинските масиви. Но има една разлика, която е необяснима поне засега, тъй като засяга диетите на жителите на Окинава и Сардиния. Докато японците наблягат предимно на рибата и ориза, то сардинците предпочитат плодовете и зеленчуците. Като те и зърното за хляба им, трябва да бъдат от собствените градини или ниви, най-много могат да бъдат купени от комшия или от съседното село. И макар да газят вода, сардинците хапват по-рядко риба, като наблягат на агнешкото, шилешкото и козето месо. Предпочитат също така козе мляко вместо краве, а поне 2-3 дни в седмицата на масата им трябва да има бобена или бакляна чорба. Задължително пък е обядите и вечерите винаги да бъдат “украсени” с поднос домашно приготвено сирене и шише хубаво червено вино.

И работа, работа и пак работа, казват дядовците на мегдана в Сан Панталео, навсякъде, където е възможно - на полето, в дюкяна, вкъщи, та даже и в леглото!

Проф. Радостина Александрова, БАН, пред “Труд news”: В Япония създадоха експериментална ваксина

В хода на стареенето в различни тъкани и органи се натрупват зле функциониращи “остаряващи” клетки. Те отделят молекули, поддържащи неблагоприятна среда, която насърчава развитието на редица патологични процеси. В опит да се справят с това предизвикателство, група изследователи от Япония създадоха експериментална ваксина, чиято задача е да разпознае и елиминира стареещите клетки.

Ключова стъпка при конструирането є е да бъде открит “маркер”, чрез който те да бъдат идентифицирани и атакуване, а здравите клетки да останат незасегнати. След задълбочен анализ учените се спряха на белтък, чието съкратено наименование е GPNMB. Високи нива на този белтък се доказват и в клетки от пациенти с атеросклероза - едно от свързаните със стареенето болестни изменения, проправящо път на сериозни сърдечносъдови усложнения. Проучването е проведено при мишки, а резултатите бяха публикувани през 2021 г. в списание ‘Nature Aging”. Те са доста обещаващи и показват по-малко метаболитни нарушения и свързани с възрастта двигателни и функционални увреждания и по-висока преживяемост при ваксинираните животни. Тук е мястото да отбележим, че част от мишките са били на диета с високо съдържание на мазнини, а други са страдали от прогерия - състояние, което причинява ускорено стареене, т. е. задачата на ваксината не е била никак лесна.

Работата на специалистите продължава, предстои да разберем дали приложеният подход ще отвори нова страница в стремежа ни да повишим качеството на живот в златните години на хората.

Фармацевтът и фитотерапевт Катя Иванова от Горна Оряховица: Котешкият нокът и Витамин С предпазват от вирусни инфекции

Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново

Билката Котешки нокът и Витамин С са безценни средства за предпазване от вирусни инфекции. Това споделя фармацевтът Катя Иванова от Горна Оряховица, която има и 56-годишен стаж като фармацевт и 40-годишен опит като фитотерапевт.
“Съветвам да се ползват профилактично билката Котешки нокът. Тя расте в Перу, но в аптеките у нас се предлага като чай, тинктура, капсули и таблетки, както за възрастни, така и за деца. Това е имуннозащитно биле с противовирусно и антибактериално действие”, обяснява Катя Иванова.

Като опитен фармацевт тя препоръчва и лековитото растение Златен корен, който притежава адаптогенни свойства.
“Докато върлува заразата, е добре да се пие много Витамин С. Освен на прах и на таблетки, може да се приема и като в една чаша гореща вода се накисне един нарязан лимон. Разумните хора прилагат тези елементарни съвети и не изпадат в паника”, категорична е Катя Иванова.

Вещата фармацевтка подчертава, че в България има над 3600 билки, но едва на около 700 са доказани лечебните свойства. 70% от лекарствата се приготвят от билки. Лечението с целебни треви има 100-процентов ефект, но се постига по-бавно.

Специалистът по диетика Михаил Христов: 80 на сто от менюто да са плодове, зеленчуци и пресни кълнове

Важно е човек не само колко, но и как ще живее. Ако говорим за храненето, стълбовете според д-р Майкъл Мъри, например са първо позитивната психическа нагласа и вторият е здравословен начин на живот. Той има три подфактора: физическа активност сън и здравословни навици.

Нормална физическа активност е всеки мускул да се използва. Добър, здрав сън е 7- 9 часа сън, и то дълбок сън. И навиците: да не пие, пуши.

Но следващият важен момент е здравословното хранене. 80 процента от менюто трябва да са плодове, зеленчуци и пресни кълнове, минимално обработени или сурови. Бадемите трябва да се избягват. Пресните кълнове са полезни, особено през зимата- броколи, ечемик, пшеница.

Течности също трябва да се приемат вода, с ниско съдържание на минерали, налята в стъклени съдове.

Да се консумират по-чисти храни - от домашно земеделие, от домашни ферми.