Специализираната прокуратура в Хага повдигна обвинение на президента на Косово Хашим Тачи. Заедно с лидера на Демократическата партия на Косово - Кадри Весели, той ще отговаря за престъпления срещу човечеството и военни престъпления, извършени по време на косовската война през 1998-1999 г. Тачи изглежда ще бъде последният (засега) герой от югославските войни, който ще трябва да плати цената на своя възход.
В случая думата „герой“ върви в сватба с прилагателното „отрицателен“, защото от Хага твърдят, че имат железни доказателства, събирани години наред за зверства, извършвани от лидерите на най-младата европейска държава. А ако те се окажат истина, Тачи ще се нареди до другите мрачни личности от кървавата балканска баня, каквито са неговия най-голям враг – югославският президент Слободан Милошевич, който приключи земния си път в затвора.
Обвинителен акт се състои от 10 точки. В тях Тачи, Весели, както и още няколко бивши членове на АОК (Армията за освобождение на Косово) във военни престъпления и в престъпления срещу човечеството, извършени през 1998-2000 г. Конкретните обвинения са за около 100 убийства, както и за преследвания и изтезания на хора. Имената на жертвите са установени и сред тях има косовски албанци, сърби, роми, лица от други националности и политически противници на АОК.
Споменава се също и онази мракобесна къща в Албания, за която още преди години говореше Карла дел Понте – бивша главна прокурорка на Международния наказателен трибунал на ООН в Хага за престъпленията в бивша Югославия. В гневни интервюта и публикуваната през 2008-а книга - „Ловът. Аз и военните престъпници“, Дел Понте разкрива подробности за т. нар. „Къща на ужасите”, известна още и като „Жълтата къща“ в албанското село Рипе. В нея, отвлечени от АОК хора, буквално са разфасовани, а органите им били изпращани в частни и нелегални клиники за трансплантации.
В доклад на ПАСЕ (Парламентарната асамблея на Съвета на Европа) се казва, че 1900 души все още се водят за изчезнали, а на поне 500 от тях следите се губят след окупирането на Косово от натовските сили на КФОР на 12 юни 1999 г. От тях 100 са косовски албанци, останалите са предимно сърби.
Хашим Тачи е роден в село Броча, Косово. Тачи учи философия и история в Университета в Прищина и се записва като аспирант в университета в Цюрих, Швейцария, където изучава история на Балканите и международни отношения. В Прищина и Цюрих той активно участва косовските политически орагнизации, търсещи независимост. След разпада на Югославия в началото на 90-те, албанците организират АОК – Армията за освобождение на Косово. Западните партньори на косоварите предпочитат Тачи пред умерения лидер Ибрахим Ругова, който е против насилието. Ругова винаги е предпочитал методите на Ганди за мирен натиск, за съпротиво, която да доведе до силна автономия. Политиката на АОК е точно обратната – насилие до край.
Тачи е известен с прозвището „Змията“. За него се твърди, че е работил за албанската мафия в Германия и Швейцария и е участвал общо взето във всички начинания на подземния свят – включително, проституция, контрабанда на оръжие, нефт и цигари. Предполага се, че по този начин лидерите на АОК са осигурявали финансиране за военното обучение на мобилизираните албанци и покупка на оръжия. Постепенно АОК усилва дейността си, която е преди всичко нападения над полицейски патрули, хора от югославската администрация, журналисти.
През юли 1997 г. Окръжният съд в Прищина (все още югославски по онова време) осъжда Тачи задочно на 10 години затвор за „престъпни терористични актове“.
След войната през 1999-а година и началото на мирните преговори в Рамбуйе, Фнанция, Тачи е признат за лидер на преговорния екип в Косово. По този начин той маргинализира Ругова, който до този момент е архитект на стремежа за независимост на Косово и президент на правителството на Косово в изгнание от 1992 г. По време на преговорите западните наблюдатели наричат Тачи „глас на разума“ - нещо доста странно, при условие, че „разумът“ държи калашников.
Югославия отказва да подпише мирните споразумения и конфликтът продължава под диктовките на въздушните удари на НАТО в цяла Югославия. През юни 1999 г. Белград изтегля войските си от Косово и Хашим Тачи се връща в Прищина като герой.
След обявяването на независимостта на малката държава, той става първи министър-председател на Косово. Един от следващите премиери – Рамуш Харадинай, също герой от войната, вече замина за Хага.
Интересно ли е, дали след като и последните „герои“ от войната си заминат, наистина ще настъпи мир между сърби и косовари. Едва ли.
Истината е заровена
През 2008 г. бившият лидер на въоръжената съпротива - Хашим Тачи, стана първият министър-председател на независимо Косово. Две години по-късно вицепрезидентът Джо Байдън го приветства като „Косовския Джордж Вашингтон“. Днес близо две хиляди души продължават да са в графата „безследно изчезнали по време на война“ в Косово, в страна, която Хозе Пабло Барайбар, перуанец, който оглавява Службата за изчезнали лица и криминалисти на ООН, определи като „едно от най-ексхумираните (най-претърсваните, б. р.) места на земята.
Николас Шмидъл, сп. „Нюйоркър“
Спорна фигура
Тачи често беше приветстван във Вашингтон и Брюксел като Джери Адамс от Балканите (Лидерът на „Шин Фейн“ - политическото крило на Ирландската републиканска армия). Понякога неговото име се споменаваше в Европа покрай кандидатурите за Нобелова награда за мир, колкото и невъзможно да звучи това. Но в Сърбия той си остава мрачна фигура, която единствено пречи за преодоляването етническите проблеми в регион, където раните от войните са все още пресни.
Дан Билефски, в. „Ню Йорк таймс“
Делото ще повлече и други
Ако обвиненията стигнат и до съд, това ще въвлече и всички покровители, бабували на политическата кариера на Хашим Тачи, в делото срещу това мрачно лице, обвинено като престъпник срещу човечеството, убиец и търговец на човешки органи… Да не говорим за провала на вашингтонската среща за сръбско-косовските отношения, мечтана от Доналд Тръмп като реклама за неговото „миротворчество“. Но дали пък всъщност Тръмп няма да празнува, задето се прочиства от компрометирани съюзници, които сега може лесно да пришие на омразните си демократи - та нали Олбрайт и Клинтън „отгледаха“ Тачи?
Къдринка Къдринова, журналист
Освиркан пред Бил Клинтън
Точно преди една година, множество граждани на Косово, събрали се да следят отбелязването на 20-та годишнината от влизане на силите на НАТО в страната, освиркаха държавния глава Хашим Тачи, когато излезе на трибуната в Прищина.
Минути по-рано бившият американски президент Бил Клинтън бе приветстван с бурни овации и скандирания. На церемонията присъства и бившият държавен секретар на САЩ Мадлин Олбрайт – спрягана за ментор на Тачи, както и генералът от НАТО Уесли Кларк.
„Гневът не се притеснява от присъствието на Клинтън и Олбрайт“, коментираха протестиращите.