Според разследващи причината е пътен инцидент, близки и приятели не вярват
Много отводи по делото
Хиляди близки, приятели и дори непознати се събраха на протест пред Съдебната палата и сградата на полицията в Търговище в търсене на истината за смъртта на 24-годишния моторист Момчил Георгиев. “Няма държава, но има народ" - този народ крещя в събота в Търговище за справедливост. Крещя с искане за оставки пред полицията и съдебната палата. Крещя: "Мафия"...И аплодира. Аплодира Момчил.
Момчил загина на 2 срещу 3 април т. г. Той е открит издъхнал в нива до пътя към село Кардам. Според официалното разследване той е самокатастрофирал на пътя край град Попово, близо до село Кардам. От Окръжна прокуратура в Търговище съобщиха, че събраните доказателства не предполагат други причини за смъртта на мъжа, освен получените при пътния инцидент травматични увреждания, оказали се несъвместими с живота.
Според близките, ангажираните от тях експерти, влогъра Симон Милков и екипът му, които повече от месец правят свое паралелно разследване, смъртта на младежа обаче е убийство - предумишлено, извършено в съучастие и по особено мъчителен начин. Дори назовават заподозрени лица, свързани с институции. Имат и версия за мотивите, довели до трагедията - може би любовен триъгълник. Смятат, че катастрофата е инсценирана от неслучайни хора, познаващи този тип произшествия, за да скрие истинската причина за смъртта на младежа. В това вярват и близо 3000 души, които дойдоха на протеста в Търговище. Мотористи, приятели, познати, непознати от Попово, Търговище, Разград, Варна, от много градове на България, които следят случая в различните информационни канали, където паралелното гражданско разследване изнася други данни, съмнения и подозрения. Все различни от официалните.
Освен дошлите на протеста, още хиляди се включиха задочно от Германия, Франция, Италия, Испания, Нидерландия..."С Вас сме! Не ни чувате, че и ние крещим, но сме с Вас. Искаме истината! Искаме справедливост, за да няма и други, като Момчил". И точно те, тези, които са си тръгнали от България повтарят: "Няма държава, но има народ". И сигурно това им дава надежда, че някой ден ще се върнат в една различна държава, в която народът най-после се е обединил в исканията си за справедливост. И може би, може би, е спечелил поредната битка за нея, показвайки че ще я брани всеки път, независимо кого, къде и как засяга.....Сега тя е в подкрепа на близките на Момчил, за истината за него, за справедливостта.
Огромният протест започна по обед пред областната дирекция на МВР в Търговище, премина в шествие до центъра на града и огласи площад "Свобода" пред Съдебната палата. Блокира за кратко и кръговото кръстовище на околовръстния път на Търговище. Хората искаха справедливост, а исканията им са разследването да се поеме от Софийска градска прокуратура или тази в Ловеч; да се ангажират експерти от национално ниво, посочени от близките, за повторната аутопсия, която трябва да установи стреляно ли е по Момчил, както твърдял свидетел, минал и през полиграф, ангажиран от паралелното разследване; да се направи автотехническа експертиза, но от други, пак национални специалисти и с участието на Европейския център по транспорти политики, чиито експерти вече са били на мястото на инцидента и са правили възстановка, която обаче е поставила нови съмнения и въпроси.
Исканията вече се отправят към главния прокурор. И полицията, и прокуратурата в Търговище в петък са си направили отводи. Преди това разследващият в Попово, след паралелното разследване, което противопостави и огласи свои данни от свидетели и експерти, също се оттеглил от случая. Поел го за кратко друг разследващ от Търговище, който на свой ред също се отказал дни след скандал на гробището в Попово, където е осуетен опит за ексхумация на тялото на Момчил, но без да бъдат уведомени близките и адвокатите им.
"Случаят с Момчил е Цалапица 2", смятат протестиращите, които обещават точно преди изборите да блокират възлова транспортна отсечка, ако не бъдат чути в исканията си.
И ако този път паралелното гражданско разследване се окаже по-достоверно от официалното, то тогава на подсъдимата скамейка трябва да бъде изправена "държавата", категорични са протестиращи.