Цветана Манева ще получи тазгодишния “Аскеер” за цялостен принос към театралното изкуство. Призът ще є бъде връчен на церемония в театър “Българска армия” на 24 май. Останалите номинации за най-старите театрални награди ще бъдат обявени на 9 май. В момента 78-годишната Цветана играе в нова постановка в “Народния театър”, озаглавена “Тъгата на кралиците”.
“Има една мисъл, която ми минава през главата - дали всичко това се е случило с мен. Аз съм човек, който не обича да се връща назад, но всички по-големи събития в живота ми са допринесли за това, искам-неискам, да се върнем назад. Имала съм много щастлив живот, чисто творчески и работно”, каза Цветана Манева при обявяването на специалния приз “Аскеер” за 2022 г. “Не са ми давали награда за изгряваща звезда, но приемете това, че сега ми дават за залязваща звезда”, коментира актрисата с типичното си чувство за хумор.
Еболи, Жулиета, Албена, Нора, Медея, Антигона, госпожица Юлия, Бланш, Вирджиния Улф, Мод, Лора, Бернарда Алба, Коко Шанел, са само част от театралните є превъплъщения, които публиката помни, а критиката анализира. Творческата є съдба я среща с автори като Еврипид, Шекспир, Молиер, Ибсен, Стриндберг, Чехов, Йовков, Тенеси Улиямс, Константин Илиев, Яна Борисова, Ева Енслър и други. Цветана Манева е актриса с много лица. През годините не се уплаши от хода на времето. Не се опита да го спре.
“В края на краищата, аз съм човек на две системи, което е много добре, че се е случило. Мисля, че мога да издържа и трета система, ако физическото състояние въобще на човешкия род можеше да поеме подобно изпитание, каквото е нашето минало, нашата демокрация и, ако откровено се замислите, какво би могло да бъде нашето бъдеще, ако така я караме”, каза още Цветана Манева при обявяването на почетния си “Аскеер”.
Като почетен професор в Нов български университет възпитава няколко поколения млади театрали, а повече от 25 години е директор на Международния театрален фестивал “Варненско лято”. Цветана Манева е от изключителните присъствия в българския театър, защото владее достойно емоциите си. Актриса с талант и позиция. Въпреки редицата награди, които получава през живота си, Цветана е лаконична за успехите и за обичта на публиката, която я следва вече 50 години. Манева остава сдържана и далеч от суетата, характерна за артистичните среди.
Пазя прекрасни спомени
Бях женен за Цветана Манева две години. Запознахме се като студенти във ВИТИЗ. Аз направих първата крачка. Някъде дълбоко в душата си съжалявам, че бракът ми с нея не се състоя дълго. Но пазя прекрасни спомени за Цветана като жена, чудесна домакиня и голяма актриса.
Петър Вучков, водещ на “Минута е много”
Тя е космос, друга Вселена
Идеята за участието на голямата Цветана Манева във видеото на “Ти позна ли ме” е изцяло моя. Текстът и музиката са мои, това е една истинска песен с послание. Бога ми, нямам идея как се случи. Не искам да казвам колко психически усилия ми костваше да набера телефона є и да чуя тоя вледеняващ глас. И да проведа един нормален разговор. Цветана Манева е космос, една друга Вселена.
Фолк певецът Азис
Необикновен човек
Цветана Манева е необикновен човек, от тези, които като ги срещнеш, и ти оставят отпечатък за цял живот. Има огромна сила в нея, но не я показва. Никакви превземки няма в нея. Само като те закове с тези нейни преценяващи очи, сякаш ти гледа право в душичката. Приучава те в същото време на лекота - че всичко не е на всяка цена. И винаги изисква повече.
Актрисата Яна Маринова
Във фолк клип със социално послание
През 2018 г. видеоклип на фолк певеца Азис предизвика скандал в културните среди, именно защото в главната роля е Цветана Манева. В проекта, озаглавен “Ти позна ли ли ме?”, се преплитат на пръв поглед несъвместимите светове на попфолка и театъра в името на послание в подкрепа на различните. Призивът за приемане на различните е показан чрез галерия от човешки образи - хомосексуалисти, анорексички, хора с физически недъзи. Тогава Цветана коментира, че е приела да участва във видеото именно заради социалните му послания. Актрисата изрича емблематичен монолог:
“Човешката природа е жестока към всяка чужда грешка. Различните са тук, не са измислени. И кой реши, че те са грешка. Кой?”