Много родопчани се завърнаха с напреднало заболяване, но без симптоми, казва медикът
14% от изследваните са изкарали вируса
Коронавирусът циркулира в Смолянско още преди обявяването на извънредното положение, може би от февруари, дори да не кажа, че е вероятно да е от края на месец януари. Това заяви пред “Труд” директорът на МБАЛ-Смолян доктор Марин Даракчиев.
“В Диагностично-консултативния център на МБАЛ са направени над 320 бързи теста, а анализът показва, че на този етап 14 процента от изследваните са се срещали с вируса и всички те са от Смолян, което означава, че вирусът циркулира в общността”, посочи още д-р Марин Даракчиев. Това означава, че близо 44 души са изкарали COVID-19 и са с антитела. От заразените хора 28 са от Смолян и 4 от тях са в кардиологичното отделение на МБАЛ.
“Заболяването има инкубационен период, губи се време и при самите изследвания до доказването на факта - първа проба, втора проба, а и всеки заболял може да носи вируса с дни, без да разбере, че е болен”, припомни още д-р Даракчиев.
“Областният кризисен щаб обяви, че влияещите фактори за Смолянско са три, според мен обаче са четири. И те са: международният зимен курорт Пампорово, който е в сърцето на Родопите, завърналите се голям брой родопчани от западноевропейски страни с напреднал коронавирус, свързаността на бизнеса от региона с вътрешността на страната и големият брой проби, които тук се вземат и правят”, посочи директорът на МБАЛ Смолян.
“Именно от работили в Пампорово през ски-сезона хора и от почивали в курорта дойдоха първите официално заболели в региона с COVID-19 и това бяха хора от село Чавдар и от Бургас. Последваха ги и други - от Чепеларе, Смолян, Мадан, Неделино, с Мугла, да не изброявам всички”, каза д-р Даракчиев.
До днес следобед в региона доказано има 32-ма болни с коронавирус, двама от тях са в пловдивска болница и един е в маданската, останалите са в Смолян.