Ромските стипендии няма да се раздават, за тях се кандидатства по сложна процедура, заяви пред БТВ вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева.
Та подчерта, че учениците от гимназиалния курс, които искат стипендия, ще трябва да представят мотивационно писмо, документи за доходи в семейството и свидетелство за успех в училище. По думите й, за да им бъде отпусната стипендия, те трябва да отговарят на много сериозни критерии, включително и за поведение. Идеята, че някой ще влиза в класната стая и ще разделя децата на роми и българи и ще раздава пари на едните, е дълбоко невярна, заяви тя.
През 2020 г., която не е много далеч, ¼ от пазара на труда у нас ще е от роми. Така министърът на образованието идеята да се раздават стипендии на ромски деца, които са стигнали до девети клас.
За тези стипендии са заделени 1 млн. лв., като 60% от парите идват от международен ромски фонд. Гимназисти от ромски произход от IX и X клас с успех над 3,50 ще получават по 30 евро на месец, за да бъдат подпомогнати да завършат средно образование.
По думите й е важно да се признае на глас, че има проблем с отпадането на ромските деца от училище поради бедност или социални причини като ранните бракове, например. Проблем, за чието решаване МОН полага усилия чрез допълнителната подкрепа, е че ромските деца срещат затруднения в училище, защото в семействата им не се говори български. Целта е да помогнем на тези, на които им е най-трудно, посочи Кунева. Очаквам учениците, които получат стипендия, да са пример за своята общност и да дърпат и други напред, каза още тя.
Министърът беше категорична, че образованието на всички български граждани е ключово за развитието на страната. През 2020 г. една четвърт от влизащите в пазара на труда ще са роми. Икономиката днес исизква все по-специални умения и тези, които не са образовани ще са социално изключени, допълни тя.