В очакване на ваксината - Коронавирусна болест 2019
През 2008 г. се съобщава за забележителна отрицателна връзка между ARB и болестта на Алцхаймер (AD). Ретроспективен анализ на пет милиона регистри на пациенти в САЩ установи, че различните видове често използвани антихипертензивни лекарства имат много различни резултати при AD. При пациентите, приемащи ARB, с 35–40% е по-малко вероятно да развият АD, отколкото тези, използващи други антихипертензивни средства.
Продължение от вчерашния брой
3.3 Инхибитори на TMPRSS2, Фурин и Катепсин L
От горе казаното става ясно, че за да проникне вирусът в клетката S белтъка му трябва да се среже от двата ензима-протеази фурин и TMPRSS2, а когато влиза по втория път от друга протеаза – катепсин L (фиг. 2). Следователно, инхибирането (блокирането) на протеазите би попречило на вируса да проникне в цитоплазмата на клетката. Такъв инхибитор е муколитичното лекарство за кашлица бромхексин/bromhexine. То се купува без рецепта в повечето страни и се изследва като възможно лечение на самия COVID-19.
Друг протеазен инхибитор на TMPRSS2 (Camostat mesilate) е разработен в Япония през 80-те години и се прилага за терапията на хроничен панкреатит от 1994 г. Към днешна дата текат клинични изследвания в Япония за употребата на лекарството при блокиране или поне намаляване на вирусното разпространение и патогенезата на CoVs.
3.4 Кверцетин и казеин киназа 2
Кверцетинът/Quercetin е полифенолен биофлавоноид, открит в много растения и е с противовъзпалителни, антиоксидантни, антипролиферативни и антивирусни свойства. Кверцетинът е силен инхибитор на катепсин L и CK2. Кверцетинът вече е предложен като възможно терапевтично средство за смекчаване на тежестта на SARS-CoV-2 инфекция. Човешкият геном кодира 518 кинази (най-важните регулаторни ензими в човешкия организъм), като за част от тях не се знае функцията им. CK2 е първата киназна активност открита през 1954г. CK2 е уникална, свързана с доброкачествения и злокачествения растеж (призната за туморен маркер) киназа. Лично аз не знам хиперпролиферативно състояние, при което активността на CK2 (увеличен протеинов синтез!) да не е висока. Това я прави атрактивна антиракова терапевтична цел. Тази година се разбра, че SARS-CoV-2 използва за възпроизвеждане си CK2, чиято активност е тясно свързана с растежа на филоподиите. От няколко години се провеждат клинични изследвания с малката молекула-инхибитор на СК2 Silmitasertib (CX-4945) за лечение на холангиокарцином. Silmitasertib демонстрира и мощна антивирусна активност при третиране на COVID-19, инхибирайки CK2, която стимулира разпространяващите вируса филоподийни тръби. На Silmitasertib се възлагат вече големи надежди за борба не само с рака, но и с вирусните инфекции, след одобрението на препарата.
3.5 Мелатонин
Мелатонинът увеличава толерантността към вируса и намалява увреждането на тъканите и органите на гостоприемника. Това дава възможност на гостоприемника да оцелее достатъчно дълго, за да развие адаптивна имунна реакция (специфичното антитялo), убивайки и изчиствайки вируса от тялото.
3.6 Ивермектин
Нашумелият напоследък ивермектин/ivermectin предлага много потенциални ефекти за лечение на редица заболявания, със своите антимикробни, антивирусни и противоракови свойства. In vivo проучвания върху животински модели разкриват широк спектър от антивирусни ефекти на ивермектина, но са необходими сериозни клинични проучвания, за да се оцени потенциалната ефикасност на ивермектин в клинични условия. Фармакокинетични данни от клинично значими проучвания за дозиране на ивермектин показват, че вероятността за инхибиторни концентрации на SARS-CoV-2 не е постижима при хора. Популярен е в Латинска Америка, Египет и някои други страни от третия свят. Използва се и в редица лечебни заведения в България. Някои го препоръчват и за профилактика. Има обаче, редица въпроси, на които трябва да дадат отговор мащабни клинични проучвания, за да не се стигне до съдбата на ремдезивир и хидроксихлорохина.
Скъпият антивирусени агент Ремдезивир/Remdesivir, първоначално разработен за лечение на Ебола, прекъсва репликацията на РНК. Засега мненията за ползата от Ремдезивир са на двата полюса, c преобладаващи отрицателни становища за неговата ефективност при Covid 19.
Рекламираният в началото на пандемията антималариен препарат хлорохин/сhloroquine и хидроксихлорохин/hydroxychloroquine лично от Доналд Тръмп към настоящия момент е категорично отхвърлен като безполезен, даже вреден. Той се свързва с повишен риск от смърт при пациенти с коронавирус, наред с други рискове за здравето.
3.7. Колхицин
Колхицинът/Colchicine, под формата на есенен минзухар (Colchicum autumnale), се използва още през 1500 г. пр. Н. Е. за лечение на подуване на ставите (подагра). Той е одобрен за медицинска употреба в САЩ през 1961 г.
Той модулира производството на провъзпалителни цитокини. Колхицинът се прилага при болестни състояния, характеризиращи се със системно възпаление и неконтролирано активиране на вродения имунен отговор. Неконтролираното освобождаване на основни провъзпалителни цитокини като интерлевкин-1 и -6 е основна патологична характеристика на COVID-19, както и предиктор за заболеваемостта и смъртността на пациентите. Препоръчва се използване на колхицин при лечението на ранната фаза на COVID-19 с цел предотвратяване на автовъзпалителния отговор на гостоприемника. Предвид неговите противовъзпалителни и антивирусни свойства, той се тества и при пациенти с COVID-19. Има данни за положителен ефект на това лекарство при COVID-19 (включително от колеги в Александровска болница, МУ-София) и в момента текат клинични проучвания в Гърция, Италия и Канада.
3.8 Декстаметазон
След мащабно проучване, публикуване през юли 2020 в New England Journal of Medicine, Националният институт по здравеопазване на САЩ дава следните препоръки за използване на декстаметазон за третиране на Covid-19: „Използване на дексаметазон… за лечение на COVID-19 при хоспитализирани пациенти, които са с механична вентилация или се нуждаят от допълнителен кислород” В същото време Насоките препоръчват „да не се използва дексаметазон за лечение на COVID-19 при пациенти, които не се нуждаят от допълнителен кислород“.
3.9 Антистенокардин
Антистенокардинът съдържа антитромботичното активно вещество дипиридамол (DIP) и се използва за предпазване от образуване на кръвни съсиреци при пациенти на антикоагулантна (противосъсирваща) терапия в следоперативния период. При инфектираните с COVID -19 пациенти, допълнителна DIP терапия намалява вирусната репликация, потиска хиперкоагулацията и подобрява имунното възстановяване (предизвика мощни отговори на интерферон тип I).
Ако се приложи основният лечебен принцип PRIMUM NON NOCERE (Първо да не се вреди), би могло да се препоръча използването на редица медикаменти и хранителни добавки за профилактика и за прилагане в началния стадий на болестта, за които е известно, че нямат съществени странични ефекти. Нещо като подготовка на организма за среща с вируса.
Безспорна е ролята на протеазата TMPRSS2 за проникване на SARS CoV-2 в клетката, а безобидното и евтино лекарство бромхексин я инхибира (3 по 1 дневно. С две опаковки се прави 14 дневен курс).
Кверцетинът е природен биофлавоноид, инхибиращ модулирания от вируса ензим казеин киназа 2 (CK2) и катепсин L. Кверцетинът при всички положения би трябвало да има положителен ефект в борбата с COVID-19 и се препоръчва по 250-500мг/дневно. Мелатонинът в препоръчваните дози до 2 мг (час преди лягане) би трябвало да окаже полезен ефект.
Цинк (30-50мг/дневно), витамин Д (3000-4000U/дневно), селен, витамини от групата В, алкализиращи продукти (кресон, авокадо, чесън, ананас, лайм/лимони, банани, портокали, манго и мандарини) и алкална вода, плодове, зеленчуци и чай съдържащи кверцетин също имат без съмнение полезен ефект. Не трябва да се гледа пренебрежително и на природния антибиотик чесъна, както и на лука (предимно червения), корите/люспите на които са най-големият резервоар на кверцетин. Неслучайно древните индийци описвайки 9-те неща, на които се крепи светът, слагат под номер 9 чесъна, а на краля-слънце Людвиг XIV лекарите са спасили живота от пневмония с...чесън.
Антистенокардинът поради антикоагулантния си ефект и най-вече стимулирането на интерферон тип I може да се използва за профилактика (2 по 2 табл. от 25 мг дневно.)
Като се имат предвид възпалителните и протромбозни свойства на SARS CoV-2, вземането профилактично на табл. от 100мг аспирин-протект е препоръчително.
Винаги съм смятал, че най-добрият начин за снабдяване на организма с витамини, антиоксиданти, есенциални мастни киселини, коензим Q и други полезни вещества е натуралният. Например, най-много от прочутия коензим Q се съдържа в сьомгата, сардините и скумрията. Лимонът, освен чудесен източник на вит. С, така също алкализира урината, което е благоприятно в борбата срещу уратни камъни. Фрешът от плодове и зеленчуци е чудесен източник на витамини/антиоксиданти. Трябва да се знае, че след направата му, той трябва да се изпие веднага, иначе рискуваме антиоксидантите да се окислят от кислорода във въздуха и да поемем единствено фруктоза. Освен това, трябва да се избягва само фреш от лимон, защото съм виждал зъби (черни) след разрушаване на емайла от такъв вид консумация. Или този, който иска да пие чист лимонов сок, трябва незабавно след това да изплакне хубаво устната си кухина. Месото подкиселява средата, затова не случайно средиземноморските народи обилно го поръсват с лимонов сок. Битува мнението, че може да се яде неограничено количество плодове и да не се пълнее. Това е дълбоко погрешно - фруктозата се усвоява по-лесно от глюкозата и при излишък се трансформира лесно в триглицериди (мазнини). Така, че пиенето на фреш може да се превърне от усвояване на витамини в...пълнеене.
Елда (8г/750мг), Обвивките на лук и чесън (4г), Пресен копър (55мг), Сурови листа на кориандър (53мг), Суров бъз - 42/27мг, Обикновен кресон - 30мг, Червен лук - 20мг/181.
Ябълки, Боровинки, Вишни, Зелен и Черен чай – до 200-300 мг/100г, домати, грозде, цитрусови плодове, броколи, червено вино, зеле...
Кверцетинът е цинков йонофор и може да предизвика високи концентрации на цинк, при които се инхибира репликацията на РНК тип вируси като SARS-CoV-2. Цинкът блокира РНК-зависима РНК-полимераза (RdRp), който е критичен ензим за вирусната.
NB! В литературата съществуват съществени разлики в количествата кверцетин в едни и същи продукти, но горепосочените винаги са сред водещите.
Бромхексин хидрохлоридът (Bromhexine Hydrochloride-BRH) е одобрен в много страни като често използван отхрачващ препарат без рецепта за възрастни и деца и се продава от 1963 г.
BRH инхибира протеазата TMPRSS2, а с това и проникването на вируса в клетката. Това означава, че ще е ефективен за профилактика или в ранните стадии на заразата.
Предлага се използване на BRH 8 mg два или три пъти дневно като профилактична мярка по време на пандемията на COVID-19, а в клиничната практика, за да се постига необходимата концентрация на лекарството в кръвта, може да се стигне и до 96 mg на ден (3 по 4 таблетки).
Ранното приложение на перорален BRH намалява приема в интензивни отделения, интубацията и смъртността при пациенти с COVID-19.
BRH таблетките могат потенциално да имат благоприятен ефект при пациенти с COVID-19, особено за тези с белодробно или чернодробно увреждане.
Страничните ефекти (SE) при третиране с BRH таблетки 96 mg на ден/14 дни включват леки стомашно-чревни нарушения и алергични реакции, които са редки. Трябва да се обмисли инхалаторното прилагане на BRH.
BRH е достъпно (евтино!) лекарство, почти без странични ефекти, което може лесно да се прилага навсякъде с огромен положителен ефект върху общественото здраве и световната икономика.