В проектобюджета за следващата година ще заложим 2% дефицит и по-голям ръст на икономиката от 2015 година. Това заяви във Варна министърът на финансите Владислав Горанов по време на дискусия на тема "Икономика на светло за по-добро бъдеще", организирана от КРИБ и КНСБ.
"Всеки лев дефицит е свързан с дълг, а аз не искам да съм финансовият министър, който ще остане в историята, като трупащ задължения", обясни Горанов. Той не пожела да конкретизира какъв ръст на БВП ще бъде заложен за следващата година, преди да излязат данните за септември, но при всички случаи ще бъде по-голям от тазгодишния, който е 2%.
Горанов определи философията на бюджет 2016, като баланс между инфраструктура и инвестиции в човешки капитал. Финансовият министър обяви, че към 23 септември приходите, без трансферите от ЕС, са с 1.6 млрд. лв. повече.
"Това число не може да се обясни с нищо друго освен с усилията на правителството за борба със сивия сектор. Ще продължим действията в тази посока, но ще се опитаме да не преминаваме границата, над която ще задушим бизнеса със свръхрегулиране", обясни министърът на финансите. Той призна, че за следващата година няма как да се запази същия темп на събиране на извънредни приходи, защото ситуацията вече е до голяма степен регулирана.
Горанов припомни, че за по-добрата събираемост през тази година е допринесла липсата резултати през 2014 година. Министърът на финансите определи продажбите на дребно като най-уязвимия сектор към преминаване в сивата икономика , като в това число той включи и туризма.
Вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин, който също участва в дискусията, заяви че инструментите на неговото ведомство за борба със сивата икономика са два - промени в Закона за контрол от страна на инспекцията по труда и приемането на такива правила, които да са изгодни, както на бизнеса, така и на работещите. Като пример Калфин посочи дневните договори, които към момента са 66 000. "Това е един пример, за това как може да изсветлее икономиката, разбира се имаме и други идеи, но това трябва да може да става в сътрудничество със социалните партньори", допълни социалният министър.