1 млн. лв. ще бъдат заделени от Националния доверителен екофонд за частично субсидиране при купуването на електро- и хибридни автомобили и екобусове от държавната и общинската администрация. Това обяви на брифинг в Бургас министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. По този начин администрацията ще даде пример колко е важно да използваме екологично чисти автомобили, за да се справим със замърсяването на въздуха, подчерта министърът, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.
Заложените за 2016 г. средства по линия на Националния доверителен еко фонд са 15 млн. лв. – 14 млн. лв. от тях са за въвеждане на мерки за енергийна ефективност в общински и държавни сгради. Останалите 1 млн. лв. са за купуването на електромобили. Програмата за еко автомобили ще започне в началото на 2016 г.
Средствата в Националния доверителен екфонд са постъпили от търговията с парникови газове.
Бургаската администрация е готова да кандидатства за два еко автомобила. „Сега в града на две места може да се зареждат електромобили. Нашата амбиция е да изградим още 3-4 подобни станции“, каза кметът Димитър Николов.
„Поздравявам община Бургас за успешното приключване на реновирането на шестте детски градини, финансирани по Национална схема за зелени инвестиции, в които се въведоха мерки за енергийна ефективност за над 1 млн. лв. Две бургаски училища – „П. Р. Славейков“ и Търговската гимназия, също бяха санирани по проекта на обща стойност 410 000 лв., 350 000 от които по НДЕФ“, заяви министър Василева. Общината е кандидатствала за още две училища и три лечебни заведения.
Ивелина Василева добави, че със средства от търговия с вредни емисии и парникови газове са въведени мерки за енергийна ефективност в общо 90 обществени сгради в цялата страна: 37 училища, 30 детски градини, 2 университета, 7 медицински заведения, 10 – спортни, културни и социални центрове и само 4 административни сгради, всички те на обща стойност 29 млн. лв.
Изпълнените ремонтни дейности по Националната схема за зелени инвестиции водят до намаляване на енергопотреблението в публичните обекти и съответно към намаляване на емисиите на парникови газове – общо за програмата 488 738 тона СО2.
Министър Василева сравни това с емисиите, които биха се отделили при изминаването на 1 698 551 010 км за един средностатистически автомобил или от консумацията на електричество за една година на 60 987 домакинства. Общо годишните спестявания от разходите за ток и отопление на сградите от цялата програма са почти 5 млн. лв.