Министър Москов за "Труд": Премиерът ме пита за лекарствената политика

Министър Москов за "Труд": Премиерът ме пита за лекарствената политика

Ето какво каза здравният министър д-р Петър Москов пред „Труд“ за извънболничната помощ:

Още пари за личните лекари

Да разомагьосаме някои числа. Едното от предложенията на лекарския съюз, на което той много държи, е увеличаване на възнаграждението на личните лекари за капитация. Това означава, че за всички 1000 или 2000 записани осигурени в пациентската листа на общопрактикуващия лекар, той получава определена сума пари на годишна база. Предложението на БЛС бе капитацията за всяко записано дете да се увеличи с 5 стотинки. Много или малко е, преценете сами: в България има около 1,7 млн. деца до 18 години, а личните лекари са около 4500. Ако разделите броя на децата на броя на семейните доктори и след това умножите резултата по 5 стотинки, ще получите повишението на възнаграждението на общопрактикуващите лекари.

То е 15 лева, от което обаче БЛС не желае да отстъпи... Средният доход на джипи у нас е над 4000 лв. Не казвам, че това са много и достатъчни пари, тъй като от тях докторът плаща за издръжката на кабинета си, на медицинския персонал, който е наел и т.н. Но дали върху тези 4000 лв. ще има още 15 лв. или не, и ако това е цената на съгласието на съсловието, аз не го разбирам.

Благодарение на Надзорния съвет на НЗОК личните лекари ще разполагат с финансиране за изпълнението на Националната програма за детско здравеопазване - т.е. за всеки един предвиден в програмата профилактичен преглед. Прегледите са определени по следния начин: те са 12 за децата до 1 година, по 4, по 2 и по 1 нагоре в последващите възрастови групи. Обобщено това са над 230 000 финансирани прегледи, които досега не са били осигурени. Ако пък са били правени, са извършвани единствено от добрата воля и професионализма на отделния лекар. А така джипитата ще генерират допълнителен ресурс върху възнаграждението си.

Министърът за болниците:

Три нововъдения в болниците

Новите моменти в болничната помощ, които ще станат факт от първи април т.г., са в три направления. Единият е при заболявания, за които досега пациентът лежи в болница задължително по 3 дни и в това време му извършват изследвания, манипулации и други процедури за по половин-един час.

В целия нормален свят дейността се осъществява като амбулаторна процедура. За нея се отива в болница, прави се съответното лечение и пациентът си тръгва. Но не след 3 дни, защото така болниците се натоварват финансово, а пациентът прекарва някаква част от живота си в не най-привлекателната и приятелска среда. Сега сериозна част от тези дейности ще се извадят и обособят като клинични процедури. Нищо за пациента не се променя с изключение, че няма да го държат с дни в лечебното заведение. Алгоритъмът на лечение си остава същият (т.е. всички предвиждани досега лечебни дейности).

Другият момент е, че пациентите след инфаркт, инсулт, тежки хирургични и ортопедични интервенции ще могат да продължат лечението си след овладяване на острото им състояние по 3 нови клинични пътеки (именно за продължително лечение). Сега, след като ги изпишеха от болница, или плащаха от джоба си за последващите и налагащи се грижи, или караха близките им да се грижат за тях.

По трите нови пътеки НЗОК е планирала до края на 2016-а над 500 000 леглодни, което одобряват и пациентите, и лекарите.

Третият момент е въвеждането на изцяло ново и ултрамодерно лечение, свързано с лъчетерапевтични методи и с радиохирургия (досега тя не се извършваше в България и болните плащаха за нея от джоба си). Не само това, но и тази година листа на чакащи за лъчетерапия и радиохирургия няма да има. Осигурили сме необходимото.

Планираме да се платят 2 милиона хоспитализации, т.е. все едно всеки трети българин да лежи в болница (което е далече над утвърдените показатели в ЕС). Нищо друго над това обаче няма да платим! Ако има човек, който спори да се покрива повече от планираното, ще трябва да го докаже. Засега не съм чул да има такъв.

Москов за разговорите с Борисов:

Премиерът ме пита за лекарствената политика

За какво от здравеопазването ме пита премиерът Бойко Борисов ли? Последно тази сутрин (понеделник - б.р.) имахме разговор, в който той се интересуваше от последващите промени, свързани с лекарствената политика и възможността за осигуряване на достъпни като цена и добри като качество медикаменти за българските граждани. Водихме точно такъв разговор - за по-нататъшно структуриране на държавната политика за лекарственото осигуряване именно в описаната посока.

С промените в закона за лекарствата ще гарантираме достъпност на аптечната мрежа, като даваме възможност и за формирането на мобилни аптеки. Говорили сме и с вас: в закътаните някъде в планините или отдалечени селца, където постоянна аптека няма, няма и кой да я отвори, грубо казано камион, оборудван с всички необходими хладилни камери, по ясен график ще отива на място при хората.

Т.е. здравеопазването ще отива при тях, а не защото на някого му е хрумнало, че ще има икономическа изгода от това.

Промяната в закона ще бъде внесена преди пролетната ваканция на народните представители, публикуването й трябва да стане до лятото, а приложението - във втората половина на 2016-а.

Питате как издържам на ударната вълна от нападки? С чувство на гордост мога да кажа, че аз и екипът ми не сме променили желанието и мотивацията си да извършим започнатите реформи независимо от целия дъжд от ругатни, който се излива върху нас. Не мога да скрия, че това коства много на мен и хората ми във физически и емоционален план. Но това е наш проблем. Не е проблем на лекарите и пациентите. Да, тежко е, трудно е, много е обидно понякога. Но всеки си носи кръста.