Настоящата година е олимпийска и това произвежда допълнителна енергия при преследването на забранените стимуланти. Битката за чист спорт никога не е преставала, друга тема е до каква степен резултатите могат да убедят аудиторията, че всичко се прави в името на благородната кауза.
Монетата има две страни - едната е необходимостта от някаква форма на възпиране на сътрудничеството с общо казано химическата индустрия, другата е това да не се превърне в самоцел и начинанието да бъде компрометирано. Няма съмнение, че в много спортове, основани на физическа сила, постиженията сега щяха да бъдат съвсем различни, ако не бе приложен списъкът от забранени стимуланти. С темповете от 80-те години и иновацията на източногерманските и московските лаборатории вече щяхме да имаме мутанти, които да тичат 100 метра за 9 секунди, да вдигат 300 кг на щанга и да плуват за 100 метра под 40 секунди.
Досега през 2016 г. в капана на УАДА попаднаха дребни и средни риби. Преди няколко дни обаче най-накрая ченгетата хванаха едра такава в лицето на мегазвездата Мария Шарапова. От началото на 2016 година мелдониумът е сложен в забранителния списък и почти всички уличени са по тази графа. Но според мнозина при мелдониума въобще не иде реч за стимулант, още по-малко за допинг...
1. Абеба Арегави
Няколко дни преди да избухне с пълна сила скандалът около Шарапова, с мелдониум изгоря една от големите звезди в атлетиката - Абеба Арегави. Родената в Етиопия натурализирана шведка е европейска и световна шампионка на 1500 метра и бе фаворитка за златото в Рио. За нея уличаването с непозволената субстанция може да има много по-сериозни измерения от очакваната санкция.
По законите на Швеция тя може да загуби всички привилегии на местната социална система и на практика да й анулират поданството.
Утехата е, че е само на 25 години и има шанс да се завърне в атлетиката за следващата олимпиада.
2. Ендешуа Негесе
В сходна ситуации с Арегави е етиопският маратонец Ендешуа Негесе. 28-годишния състезател, популярен с черната си шапка, спечели през миналата година маратона на Токио и има персонално най-добро време в дистанция - 2.04:52 минути. Има победи на най-дългата дистанция в атлетиката в Бреда, Холандия, и Флоренция, Италия. Втори е на изключително трудния маратон в Шанхай. И той е разследван за употреба на мелдониум и със сигурност няма да се размине с наказанието. Негесе се е простил с амбицията за олимпийски медал , а ако му наложат по-тежката санкция, трудно ще се завърне отново в спорта.
3. Екатерина Боброва
В списъка на пострадалите от мелдониум попадна почти по едно и също време с Шарапова и олимпийската шампионка от Сочи Екатерина Боброва. Тя спечели златния медал в първото отборно състезание, провеждано на олимпийски игри. Със своя партньор Дмитрий Соловьов печелят европейската титла през 2013-а в танцовите двойки, а освен това са световни вицешампиони. Екатерина Боброва работи с най-добрия хореограф в света Александър Жулин.
Като повечето руски фигуристи тренира основно в САЩ. Боброва ще бъде една от първите състезателки по фигурно пързаляне, които ще получат санкция за употреба на непозволено вещество.
4. Павел Кулижников
Най-обещаващата звезда в кънки бягането Павел Кулижников бе хванат с мелдониум. Роденият през 1994 г. във Воркута етнически руснак направи своя голям пробив през миналата година, когато спечели световната титла в спринтьорския многобой на първенството в Астана. Дублира титлата си тази зима в Сеул. Миналата година спечели спринта на 500 м на световното в Херенвеен, а през тази взе златния медал и на 1000 м на първенството в Коломна. Кулижников вече бе хванат през 2012-а със забранения стимулант метилхексамин, за което провинение изтърпя двегодишна санкция.
5. Олга Абрамова
В дългия списък на хванати с мелдониум попадна и украинската биатлонистка Олга Абрамова. Украинската федерация вече направи официално съобщение, че и в „Б“ пробата на Абрамова има наличие на злополучното вещество, което се приема с латвийския препарат милдронат. При Абрамова пробата е взета на 10 януари 2016-а, само 10 дни след влизането на новия списък в сила.
27-годишната спортистка от доста години е в елита на биатлона, а през този сезон дори фиксира престижното седмо място в спринтовото бягане в Йостерсунд, Швеция. Абрамова е родена в Русия, но от 2012-а избра да се състезава за Украйна.
6. Артьом Тишченко
Още един украински биатлонист - Артьом Тишченко, изгоря с мелдониум преди броени дни. На 25 февуари стана ясно, че роденият на 22 декември 1993 година Тишченко също е показал наличие на мелдониум в първата проба, а той се отказва доброволно от отваряне на „Б” пробата. Временно е отстранен от всякакви състезания и очаква поне двегодишно наказание. Неговите досегашни успехи са в юношеските състезания. Сребърен медалист е от световно първенство. През 2013 г. участва на европейското първенство в Банско. Най-доброто му класиране за световна купа е десето място в Оберхоф през 2015 г.
7. Едуард Ворганов
Още една руска жертва на мелдониум – колоездачът Едуард Ворганов. 32-годишният състезател на „Катюша” даде положителен резултат за наличие на веществото и това е първият случай в колоезденето с такъв препарат.
Ворганов е в елита на този доста компрометиран от допинг скандали спорт от 2007 г. Стигал е до 23-то място в „Джиро Италия”, 19-о в Тур дьо Франс и 26-о във Вуелтата на Испания.
Роден е във Воронеж, Русия, и от 2012-а е състезател на руския тим „Катюша”. Неговият съотборник Лука Паолини бе уличен наскоро с кокаин, а това постави под сериозна заплаха професионалния статут на тима.
8. Семьон Елистратов
Олимпийският шампион в щафетата от Сочи Семьон Елистратов от няколко седмици боледува от грип, поради което отказа участие на световното по шорттрек. Едва ли обаче вирусното заболяване е причината - той също е хванат с мелдониум и дори вече направи изявление в руските медии, че се съмнява в заговор от страната на съотборници. Този похват ни е познат - немалко уличени българи са се позовавали на него. Елистратов стана световен шампион на 1500 м през миналата година. Той е награждаван с държавни отличия и е между любимците на Кремъл. На 26 години е и има шанс да участва на олимпиадата през 2018-а.
9. Александър Маркин
Като най-голяма сензация, свързана с мелдониум, се очертава волейболистът Александър Маркин.
От два месеца той е извън играта, а наскоро от руската федерация потвърдиха официално, че става дума за уличаване в употреба на забранено вещество.
Във волейбола подобен род събития са огромна рядкост. Маркин на практика донесе олимпийската виза на Русия за Рио с решителния си принос във финалния мач срещу Франция от квалификацията в Берлин.
26-годишният Маркин със сигурност ще пропусне олимпиадата в Рио - няма как да не бъде наказан. От световната волейболна централа.
10. Мария Шарапова
Перлата в короната на мелдониума е Мария Шарапова. Макар и да живее от години в Лос Анджелис, рускинята е запазила отношенията с фармацевтиката на бившия СССР и обяви, че приема милдронат със съставката мелдониум от 2006 г. Не обърнала внимание на новия списък за забранените вещества и сега очаква наказание. Интересното при нея е, че е била предупредена цели 5 пъти за надвисналата опасност, но тя не обърнала внимание. Любопитно е колко пъти са предупредени другите деветима в класацията? Но Маша е нещо различно, интересно дали ще повярват на сълзите на Москва!