Миньорите са истинските герои на икономическото развитие на България

Миньорите са истинските герои на икономическото развитие на България

Доцент Иван Митев, изпълнителен директор на Българска минно-геоложка камара, пред „Труд news”.

 Без нови проучвания няма как да осигурим ресурсите за бъдещето

 - Доцент Митев, докато ЕС е изправен пред предизвикателството да си осигури стратегически суровини като намали зависимостта от външни доставки, каква може да бъде ролята на минно-суровинната индустрия в България в решаването на този въпрос?

- Осигуряването на суровини винаги е било от стратегическо значение. Колкото по-голяма сигурност има една държава по отношение на суровините, които са нужни за икономическо развитие, толкова по-голяма независимост има. В тази връзка с опита си България има възможност да застане на преден план в усилията на ЕС да осигури стратегически суровини. С нашият експертен опит можем да допринесем за икономическата стабилност на страната и на целия регион. Това ще създаде не само икономически ползи, но и ще укрепи националната ни гордост, като докажем, че България може да бъде лидер, не само в региона, а и в Европа! Но само с подкрепата на бизнес, държава и граждани, можем да променим ролята на България в Европейския съюз и икономика. България има стабилни традиции в минното дело и точно днес бих искал да поздравя всички колеги от минната индустрия, които на 18 август, в деня на успението на Св. Иван Рилски, отбелязват професионалния си празник – да продължават да вдъхват увереност и респект в своята работа, защото високия им професионализъм заслужава дълбоко уважение!

- Променят ли технологичните иновации в бранша подхода за създаване на нови работни места?

- Да, технологичните иновации не само променят, но и революционизират създаването на нови работни места в нашия сектор. Въвеждането на модерни технологии не само подобрява ефективността и безопасността, но и отваря нови възможности за висококвалифицирани позиции. Представете си индустрия, в която иновациите създават добре платени работни места за нашите деца, като същевременно запазват природата ни. Това е нашата индустрия днес. Технологичният напредък трансформира минната индустрия и прави възможно дейността й да се развива с грижа за околната среда. Нашата индустрия инвестира близо 1 млн. лева на година за обучения на персонала в бранша.  Това е индустрията, която влага най-много средства в обучение – два пъти повече от средното за страната. Именно това прави ефективна нашата индустрия – инвестицията в човешки капитал и нови технологии.

- Какви са икономическите и социалните ползи от създаването на нови работни места в минната индустрия за местните общности?

- С риск да прозвучи прекалено гръмко, миньорите са истинските герои на икономическото ни развитие! Сравнението с други индустрии показва, че минно-суровинният сектор предоставя стабилни и добре платени работни места, които значително подобряват жизнения стандарт. Трудът на миньорите означава не само най-добър доход за семейството му, но и до принася за изграждането на училища, болници и други ползи за обществото, които допълнително повишават качеството на живот на местните жители. Ако всички говорим за обезлюдяване на регионите и изтъквайки основни причини от липсата на училища и болници, то в онези "малки" общини индустрията е тази, която строи училища и болници, инвестира в медицинска апаратура и училищни лаборатории, осигурява стипендии за образование и целеви средства за подпомагане на местния бизнес.Тези работни места дават нов живот на цели региони, създавайки икономическа стабилност и социална свързаност. Индустрията е катализатор за просперитет. Можем да разгледаме няколко примера на региони в растеж: Крумовград, Панагюрище, Златоград, Сеново, Пловдив. Имаме ли нова болница в Панагюрище – имаме. Имаме ли нови училища – имаме, подпомагаме местния бизнес, развиваме общините и може да се разходим и в Каолиново, в Сеново, в Крумовград.

- Използва ли България рационално своите подземни богатства и как се гарантира устойчиво развитие и опазване на околната среда?

- Да, България използва рационално своите подземни богатства, като водещите ни предприятия в добивната индустрия стриктно спазват европейските стандарти за устойчиво развитие и опазване на околната среда. Нашите компании са признати на европейско ниво за своите екологични практики и иновации. Въпреки това, въпросът дали имаме устойчиво развитие на подземните си ресурси остава спорен. За да се гарантира бъдещето на минно-суровинната индустрия в България, е наложително да продължим с проучванията и откриването на нови находища. Съществуващите ни обекти – рудници, мини, са с история повече от 60 години, започнали са жизнения си цикъл много отдавна, имаме и такива, които действат вече над 100 години. Без нови проучвания няма как да прогнозираме или да осигурим необходимите ресурси за бъдещето. За съжаление, както в България, така и в Европа геоложките проучвания приключват в края на 70-те до средата на 80-те години и ние нямаме знания за ресурсите, с които разполагаме. Геоложката информация, с която разполага Европа, е доста остаряла. Потребностите на обществото за различните суровини се променят с годините и без нови проучвания и оценка няма как да оползотворяваме нашите ресурси. Те не само ще дадат възможност за поддържане на икономическата ни стабилност, но и ще осигурят нови работни места и възможности за развитие на местните общности. Затова обществената подкрепа и участие в тези процеси са от ключово значение за постигане на един балансиран и устойчив подход към нашите подземни богатства. По-важното е, че през последните 30 години имаме стократно увеличение на потреблението на мед, на литий. Всяка една нова технология в ежедневието ни води до промяна на търсенето на суровини. И когато преди години си направил индустриална стратегия за един вид потребление, днес развитието на технологиите е свързано с нови ресурси, които трябва да осигурим.

- Много икономисти признаха, че ЕС буквално се простреля в крака със Зелената сделка, как да се намери баланс между оптималното извличане и използване на минералните ресурси, икономически ръст и ниски въглеродни емисии?

- В общественото съзнание често се създава впечатлението, че необходимостта от суровини е пряко свързана с намаляването на въглеродните емисии. Това обаче е само една част от картината. Истината е, че добивът на въглища, мед, злато, сребро, олово, цинк и т.н. е гръбнака на всеки просперираща икономика. За да запазим благосъстоянието и качеството на живот на всеки от нас, ние се нуждаем от стабилна и развита индустрия, която да предоставя необходимите суровини за производство, енергетика, строителство, транспорт и много други сфери на живота. Това е едно от най-големите предизвикателства пред нас днес. За да намерим този баланс, трябва да действаме заедно – индустрия, правителство и граждани. Минната индустрия е двигател на икономическия растеж, но същевременно трябва да гарантираме, че този растеж е устойчив и екологично отговорен. Новите технологии и иновации намаляват въглеродния отпечатък и подобряват енергийната ефективност. В същото време, повишаваме обществената осведоменост и включваме гражданите в процеса на вземане на решения. Новите находища не означават апокалипсис, екологична катастрофа, лунен пейзаж и т.н., а бъдеще на нашите деца тук в България и в Европа, което носи ползи за всички нас.

НАШИЯТ ГОСТ

 Доц. д-р инж. Иван Митев е магистър по инженерна геология и има докторантура в областта на подземното строителство. Преподавател в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“, катедра „Подземно строителство“. От 2018 г. е изпълнителен директор на Българската минно-геоложка камара.